Linux a open-source v roce 2015
Kapitoly článků
Loňský výhled na rok 2015 jsem vlastně pojal tak, že nic zásadního nečekám. Nečekal jsem, nedočkal jsem se, život prostě jde dál. Rok 2016 nebude jiný. Linux bude nadále průběžně přidávat podporu nového hardwaru, bude implementovat novinky plynoucí třeba z podpory jednotlivých fines v GPU a podobně, bude stále takový jaký poslední roky je. Možná nás příští rok překvapí tím, že součástí majoritních linuxových distribucí se stane odladěné „KDE 5“, objeví se stabilní vydání GIMPu s podporou 10(+)bit barev, objeví se Wayland ve výchozím nastavení, ale to vše jsou jen kroky, které všechny do jednoho očekáváme ne od roku 2015, ale od let dřívějších.
Nic se nezmění na ±1% podílu Linuxu na desktopech, nic se nezmění na jeho jasném kralování v serverech. Všechno bude jen zase o trošičku lepší. A to je dobře. Velké revoluce v softwaru nejsou vždy k užitku všech, ať již jde o menší věci jako třeba nasazení Waylandu, které se v mnoha ohledech z hlediska přijetí bude podobat masovému přechodu ze starších init systémů na systemd.
Příští rok může být pro mnohé zajímavý tím, že zase po dvou letech vyjde Ubuntu v LTS verzi. Dále se nechme překvapit, kam to dotáhnou jiné projekty, o kterých jsem dnes nehovořil, například WebAssembly, WebGL, HTML5 video anebo třeba právě Firefox OS, jehož významným odbytištěm se letos staly TV od Panasonicu - a ty příští rok přijdou ve větší míře se 4k + HDR / wide-gamut. A také můžeme býti zvědavi, co dalšího z open-source vyždímá Microsoft a čím naopak přispěje.
Loni jsem končil větou „Linuxu patří budoucnost, to věřím nikdo nezpochybní.“. Myslím, že se zcela naplnila (a zejména právě Microsoft její platnost prokázal) a stejně tak bude platit i pro příští rok. Ne proto, že Linux v očích mnoha představuje opozici proti Microsoftu a uzavřenému světu vůbec - vždyť to už ani neplatí, Microsoft stále více projektů otevírá. Ale proto, že společnou prací mohou i velké softwarové firmy, které si jinak konkurují, dokázat více a posunout lidstvo dál než by jim umožnil vzájemný boj ve světě bez standardů.
Tento článek byl napsán v …