Původní Lytro foťák se v zahraničí dostal na ~2000 Kč
Od prvního okamžiku, co Lytro svůj koncept oznámila (až do dostupnosti prvního modelu v našich končinách), utekly dva roky. Nyní, po dalších dvou letech, se cena 16GB červeného modelu dostala v přepočtu na 2000 Kč ($79) z původních 15 tisíc. Je docela příhodné využít tuto příležitost a trochu se za touto slepou vývojovou větví ohlédnout.
Slepou vývojovou větví není a rozhodně nemusí být samotná technologie ani vize jejího autora Rena Ng. Ten vymyslel, jak experimentální koncept vážící mnoho kilogramů a dosahující rozměrů tolerovatelných jen u prototypu, dostat do krabičky hmotnostně a proporcemi srovnatelné s kompaktním fotoaparátem. Ren se se svým nápadem obrátil na tehdejšího šéfa Applu, Steva Jobse, který od něj sice nápad neodkoupil, ale udělil mu tři rady: aparát musí mít podobu jednoduché krabičky, musí nést jediný ovládací prvek a měl by se prodávat v Apple Store jakožto něco nadstandardního.
Autor technologie Steva Jobse poslechl. Svůj koncept umístil do podlouhlé krabičky, vybavil jí jediným tlačítkem a nabízel v Apple Store. K tomu došlo roku 2011. Nemůžeme zcela objektivně posoudit, kolik Lytro aparátů se v Apple Store prodalo, jaký byl ohlas nebo kolik na nich tehdy výrobce vydělal. Můžeme ale říct, že Ren Ng nejprve upustil od prodejů omezených pouze na Apple Store a následně s druhou generací (Illum) zavrhl i koncept jednoduché krabičky - a vlastně i jediného tlačítka. Nová verze totiž podobou i rozhraním byla koncipována jako klasický fotoaparát známého tvaru a klasických ovládacích prvků.
Z toho už lze vcelku oprávněně usuzovat, že původní koncept u zákazníků nefungoval (jinak by nebyl důvod jej měnit). Krabičková verze Lytra se dnes už jen doprodává, na skladech jsou poslední kusy a hračku (jinak není možné koncept krabičky s čudlíkem chápat) lze získat za zajímavou a vlastně i adekvátní cenu - v zahraničí od dvou tisíc, u nás od necelých čtyř…