Mají grafické karty bez napájecího konektoru vůbec ještě nějaký smysl? [anketa]
Když vyšly grafické karty Intel Arc A380, následovalo určité mediální zklamání z toho, že se nenašel jediný výrobce, který by tuto kartu - s TDP nepřekračujícím 75 wattů - vyrobil ve variantě bez napájecího konektoru. Diskuze na toto téma se nyní opětovně rozvířily poté, co Sparkle ohlásil low-profile Arc A380 a Arc A310 (přičemž druhou nabízí v průmyslové variantě s jednoslotovým chladičem). Výrobce totiž v prvotních materiálech neuvádí, zda karty jsou či nejsou vybavené napájecím konektorem.
Pokud se na situaci podíváme z opačného pohledu, nabízí se otázka, zda nejde spíše o klišé, neboť důvody, pro které se dříve vyráběly karty bez konektoru, v podstatě pominuly. Připomeňme, že čtyřpinový napájecí molex se na grafických kartách objevoval již za éry rozhraní AGP, jehož napájecí možnosti byly ještě nižší než u současného PCIe. Po širším nástupu PCIe (příští rok to bude 20 let) se rozšířil šestipinový napájecí konektor a následně i (v současnosti široce používaný) osmipinový.
Jenže několik let trvalo, než těmito konektory začali výrobci zdrojů osazovat své produkty i ve střední a nižší cenové třídě. To sice řešily redukce, ale ty často vyžadovaly dva molex na jeden šestipin, přičemž ne v každé sestavě bylo volných molexů nazbyt. Tak vznikla v nižších cenových segmentech poptávka po grafických kartách schopných fungovat bez napájecího konektoru.
Je tomu již přes deset let, co AMD vydala Radeon HD 7750 (snímek v úvodu), tehdy nejvýkonnější grafickou kartu bez přídavného napájení, která navíc v tomto segmentu přinesla nemalý výkonnostní posun. Již tehdy část médií smysl takového řešení zpochybňovala s tím, že prakticky všechny modely zdrojů jsou napájecím konektorem vybaveny a karta má z tohoto hlediska smysl nanejvýš pro upgrade starších sestav.
O více než dekádu později se přesto stále téma karet bez napájecího konektoru objevuje. Přitom i poměrně historické sestavy jsou již napájecím konektorem vybavené, nebo mají (s ústupem mechanik) dostatek nevyužitých kabelů, na něž lze osadit redukci. Uživatelé starých sestav, kteří 15-20 let neupgradovali a kterým odejde grafická karta, stejně nebudou kupovat nový hardware, protože ten není podporován v historických verzích Windows a naopak nové verze Windows nepodporují historický hardware zbytku sestavy.
Jak to vidíte vy?