Majitelům licencí došla s Číňany trpělivost
Asi netřeba popisovat, jak se čínští výrobci staví k licencím a patentům, ta věc je každému známá třeba i ze sledování naší televize. S postupem globalizace obchodu tuto ožehavou věc ale musí majitelé práv věc řešit, často až na vládní úrovni. DVD6C Licensing Group (DVD6C) se nyní rozhněvala na čínské výrobce DVD přehrávačů a ukončila s nimi platnost patentové smlouvy. Důvod je prostý, nechce se jim platit. K 12. srpnu to platí pro AKI Digital Electrical Appliance z Shenzenu, k 2. srpnu pro Chaoyue (Jiangsu) Digital. Je hodně pravděpodobné, že budou upozorněny celní orgány po celém světě, podobně, jako to udělal Philips s některými výrobci CD médií (Gigastorage, Princo) a bude pro dovozce asi obtížné takové zboží třeba k nám importovat. Vsadím se, že mnohý z vás má právě jednoho z těchto dvou výrobců na svém přehrávači uvedeného, bez ohledu na značku, která svítí na předním panelu. Například taiwanští výrobci Action Electronics, Arima Computer, Cal-Comp Electronics (ten je z Thajska) i Lite-On IT by měli mít záležitosti kolem patentů a licencí v pořádku.
Pravděpodobně se bude jednat o porušení dohody (případně některých jejich dalších dodatků), kterou DVD6C podepsala roku 2002 s China Audio Industry Association (CAIA) sdružující 50 čínských výrobců DVD. Podle ní nemuseli platit za přístroje pro Čínu, ale za výrobu pro export měli hradit 4 % z ceny nebo nejméně 4 USD za kus. Uvidíme, zda se objeví další hříšníci.
DVD6C Licensing Group je společnost, která se stará o patenty a licence předních nositelů optických technologií, tedy CD, DVD i modrého laseru. Nyní už to není jen šest firem ale devět: Hitachi, Matsushita, Mitsubishi Electric, Samsung, Sanyo, Sharp, Toshiba, JVC a Warner Bros.