Malware hrozí z USB klíčenek
Už je to hezkých pár let, co byly hlavním zdrojem šíření virů zapomenuté diskety v počítači. Autoři spoléhali na to, že počítače měly vesměs nastavené bootování tak, že první na řadu přicházela právě disketa, pak už bylo prosté z bootsektoru zanést nákazu i na pevný disk a pak zase uložit na další zapomenutou disketu. Jenže čas nazrál a FDD už nacházíme ve stále méně počítačích a tak viry tohoto druhu prakticky vymizely. Diskety ale nyní nahrazují USB flash klíčenky a některé počítače z nich už dovedou i bootovat, což vynalézaví autoři malware nemohli jen tak minout a nákaza vyhozená dveřmi se nám vrací oknem.
Podle březnových údajů firmy ESET se totiž více jak 10 % malware šíří právě způsobem INF/Autorun. Na jedné straně se uživatelé začali aktivněji chránit před smetím z mailů a zvažují otvírání „podezřelých“ příloh, záplatují své děravé prohlížeče i operační systémy, ale tak nějak zapomínají, že i když nejsou k internetu připojeni, stále je tu hrozba „pravěkého“ způsobu nákazy. Nezapomínejte, kde jste nechali co zastrčené ;-)
A zde ještě březnových top 10: INF/Autorun (10.30 %), Win32/Adware.SearchAid (4.42 %), Win32/Adware.Virtumonde (2.81 %), WIN32/Toolbar.MyWebSearch (2.07 %), Win32/TrojanDownloader.Agent.KGV (1.74 %), Win32/IRCBot.AAH (1.67 %), Win32/Adware.Virtumonde.FP (1.55 %), Win32/Agent.NHE (1.32 %), Win32/Agent (1.26 %) a Win32/Pacex.Gen (1.23 %).