Mandriva Linux 2011 je konečně zde
Mandriva 2011 přichází s několika novinkami. Během stahování si jistě všimnete, že obrazy DVD jsou poněkud malé. To je mimo jiné dáno tím, že nyní je jediným oficiálně podporovaným desktopem KDE4, ostatní jsou v režii komunity (v repozitářích samozřejmě jsou). S verzí 2011 také přichází nová politika ve vydávání: ročně vyjde Mandriva pouze jednou s tím, že podpora vydání bude 1,5 roku (kromě toho ale přijde Mandriva 2011 LTS s 3letou podporou).
Instalátor je nesmírně zjednodušen, Mandriva se vydává stejnou cestou jako Ubuntu, tedy "jeden účel = jedna aplikace".
Nové grafické téma Galaxy mají na svědomí hoši (a děvčata) z ruské ROSA Labs, pokrývá grub, plymouth, KDM, KDE Splash, správce oken (Kwin, Metacity), GTK/Qt prostředí, je zde balík odpovídajících ikon a nějaké nové wallpapery.
KDM využívá avatary o velikosti 225×225 pixelů.
V Dolphinu je značně zjednodušena hlavní lišta, je zde nové menu, jednodušší popup menu a upravené chování při vytváření symbolických linků.
Výchozím prohlížečem je Firefox, a to aktuálně ve verzi 5.0.1. Asi netřeba zmiňovat vše, co se od verze 3.5 obsažené ve výchozí Mandrivě 2010.2 změnilo. Poštu obstarává Thunderbird 5.0, Mandriva tak odstavuje defintiivně Kmail.
LibreOffice je zde ve verzi 3.4.2, pro správu fotografií přešla Mandriva od Digikamu ke Shotwellu (známý též z Ubuntu). Výchozím editorem videa je PiTiVi, pro hudbu je zde přehrávač Clementine, nástupce oblíbeného Amaroku 1.4 pro všechny, kterým se Amarok 2.0 hnusí.
Mandriva Package Manager (MPM) je chystnaým novým správcem balíčků, jehož Mandriva 2011 ve výchozím nastavení zatím neobsahuje, neboť ještě probíhá jeho vývoj. Můžete si jej ale snadno doinstalovat z repozitáře, tvůrci žádají všechny, kdo se nebojí, aby pomohli s testováním a vychytáváním chyb. Nyní se již plně přesuňme k věcem, jimiž přispěli programátoři s ROSA Labs.
Tak jako Unity a GNOME Panel jsou v mnoha distribucích milovanou/nenáviděnou novinkou, má Mandriva něco podobného. SimpleWelcome jsme vám ukázali již před časem, aspiruje na podobné cíle jako oba uvedené systémy, takže budeme zvědavi, jak obecně proběhne přijetí tohoto nového způsobu práce se systémem skrze všemožné linuxové distribuce.
Součástí nového balíku je TimeFrame, nová utilita pro Nepomuk, která zastřeší časovou osu pro videa, fotografie či dokumenty. Podporuje jpg, png, mp4, flv, wmv, mpeg, mkv, ogg, odt, doc, docx a pdf, včetně náhledů.
Z dalšího je zde Plasma Applet zvaný "StackFolder" pro rychlý přístup k vybraným složkám, RocketBar, který je obdobou hlavní lišty z Windows 7, kde se mimo jiné aplikace prezentují ikonou spouštěče a náhledy po najetí myší a nakonec také MandrivaSync, Mandrivácká cloudová služba ve stylu Ubuntu One nabízející zdarma 2GB prostor (služba je zatím v testovacím stádiu).