Maximální dosažitelná frekvence, hlučnost
Kapitoly článků
Zaznělo to již na předchozí stránce, maximum , na které jsme se dostali, je 4,14 GHz. To pro původně 3,6GHz 115W "Prskavku" je spolu se zvýšeným napětí výrazný nárůst spotřeby a vydávaného tepla.
Tentokrát jsme graf záměrně "zmarketingovali", aby měly šanci trochu lépe vyniknout i drobné rozdíly.
Co ještě musíme dodat, že shodné maximum s Thermaltake BigWater 735 je víceméně souhra okolností. Zatímco pro BigWater 735 znamenal pokus jít na vyšší frekvenci víceméně okamžité "throttlování" (ač by tomu 49°C teplota v zátěži při 4,14 GHz nenasvědčovala), Noctua tento problém neměla, udržela běh po jistou dobu a pak vždy vypověděla základní deska službu popsaným způsobem. Tudíž zatímco pro vodníka Thermaltake byla frekvence 4,14 GHz skutečným stropem, pro Noctuu nikoli.
Hlučnost
Hlučnost v klidu je pochopitelně shodně s Noctuou NH-C14 pod úrovní hlučnosti v místnosti. V zátěži s oběma ventilátory roste jen velice mírně, s jistou rezervou se dá říci, že v zátěži je NH-D14 stejně tichá jako NH-C14 v klidu. Po přetaktování (připomínáme: vyšší frekvence, napětí i teplota v místnosti) opět o trošku vzroste, ale stále se drží na velice nízké hodnotě. Pokud by vás zajímalo, jak je na tom NH-D14 z hlediska případného nejhlučnějšího kousku železa v herním PC, tak protentokrát přidáváme i graf z posledního testu GPU:
Hlučnost grafických karet v sestavě s Core i7 a chladičem Asus Triton 88
Ve většině případů, dvojnásob to platí pro karty vyšší a nejvyšší třídy, nebude Noctua NH-D14 nejhlučnější komponentou v PC. To se rozhodně počítá a současně musíme dodat, že "hluk" vyluzovaný ventilátory Noctua je méně rušivý než srovnatelně hlučné ventilátory jiných výrobců, ať již na CPU, nebo na GPU. Ze všech uvedených důvodů, i kvůli samotné konstrukci NH-D14, která nic takového vysloveně explicitně nenabízí, jsme ani nepřistoupili k zevrubnějšímu testování bez 120mm ventilátoru. Rozdíl v hlučnosti byl víceméně nulový a tak by jen hrozil negativní dopad na teploty/dosažitelné frekvence.
Nepochybnou výhodou NH-D14 je to, že i s přetaktovaným procesorem se jeho ventilátory moc nezapotily. Zatímco Noctua NH-C14 ždímala ze 140mm ventilátoru maximální otáčky, NH-D14 si i na vyšším taktu a napětí vystačila s pouze ~1 000 ot/min. Podobně pomalejší byl i druhý ventilátor (přes redukci je však měřen pouze jeden z připojených).