Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Mechanika NEC HD DVD v září 2005

V mechanice s nejvetsi pravdepodobnosti neni laser o trech vlonovych delkach, ale pochopitelne jen jedne (ktery umoznuje cist i hrubsi veci jako je CD). Coz je jednak logicke, a jednak se v puvodni zprave (od IDG) nic takove nepise (pise se tam ze "opticka hlava musi byt komaptibilni se trema vlnovyma delkama", nikoliv ze obsahuje hlavu o trech ...). Jinak otazka cteni DVD+R/RW a DVD-RAM bude nejpise jen otazkou firmwaru.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ivan: Ano, je to jak píšeš, ale je to asi jen otázka výkladu. Tři lasery tam jistě jsou, ale je to (asi) v jedný optický soustavě, kde se to řeší odrazy a polarizací, řekl bych. Laicky řečeno CD se čte rovně, DVD na hranolu uhne vlevo, HD DVD zase vpravo. No snad mne tady neukamenuješ, ale mysím, že víš co jsem chtěl napsat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no ja bych rekl, ze prave ze ne, tedy laser je jen jeden (a s jednou vlnovou delkou).
Pity v CD (ci DVD) muzes cist i laserem s kratsi vlnovou delkou (ale ne s delsi), takze CD i DVD lze cist i modrym laserem (se zapisem je to uz horsi (aby se dodahla spravna sirka zapsaneho pitu), ale i to lze resit). Druha vec je pak tracking, ale u toho opet nezalezi na vlnove delce (a nejspise se resi, jak uvadis ruznyma odrazama v opt. hranolu).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> ivan:
Naser nemůže být s jednou vlnovou délkou, protože na principu vlnové délky se právě to CD (DVD, ...) čte. Mrkni se semhle: http://cdr.cz/a/6009

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jé, to je blbej překlep :-)). Ne "Naser", ale "Laser" ;-) (nechtěl jsem rozhodně nikoho nasrat :-D).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

WIFT, CD/DVD/HDDVD funguje na principu zmeny odrazivost (princip posunu faze je jen jednou z moznosti (ktera se dnes zrejme nepouziva), ktera navic neni pouzitelna pro RW media). Kratsi vlnova delka u DVD/HDDVD je potreba aby se laser byl schopny zaostrit na mensi plochu (privlizne o velikosti tloustky pitu). Je tedy samozdrejme ze mnohem sirsi pity je mozne cist i mnohem uzsim laserem (proste se cte z prostredka pitu, vysledek je stejny na landu bude jina odrazivost nez v pitu). Tedy samotny princip cteni CD a DVD HDDVD laserem je naprosto bezproblemovy. Navic ono prece neni problem zaostrit laser na vetsi prumer (limitujici je pozne nejmensi prumer, ktery je dan vlnovou delkou). BTW jak by potom fungovali dnesni CD/DVD mechaniky?, dva lasery jsem v zadne nenasel (a jeden laser v dvou vlnovych delkach, IMHO neni vubec mozne vyrobit).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ivan: To je celkem otřepaná nepravda. CD ani DVD nefungují na principu změny odrazivosti. Je to o tom, že se v díře vyruší fáze, ale ne proto, že by byla měnší odrazivost, je to proto, že díra je půlka vln.délky laseru. Kdo má mojí knížku, ten to tam najde i s obrázkem (koukám, že to je i u nás). Ale jinak je to vlastně jedno ;-)
O tom čtení slabším laserem větší pity bych také pochyboval. Ono totiž nejde jen o čtení samotné, ale i o sledování stopy a k tomu je právě potřeba aby okolo dopadajícího světla laseru nebyla díra, ale právě ona hrana mezi ní a landem. Jinak se laser prostě ztratí. I to v té knížce najdete. I když nevylučuji, že se to možná nějak technicky vyřešit dá.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

martin, ta knizka bude asi velmi dobra, bohuzel (nebo radeji nastesti) asi ne tak ze by si kupovali sami vyrobci a vyrabeli podle ni mechniky ;) . Jinak receno to existuje a funguje nejake CD-RW by byla asi nahoda (tam zadne problubne nejsou jen zmena odrazivosti), podobne tak u DVD-+R/RW/RAM. To co je tam uvadeno plati jen pro -ROM media (navic, pokud je v knizce to same co v tom clanku, tak je to fyzikalne i funkcne nesmysl, ale je alespon poznat co tim autor chtel rici, ale to tu ted rozebirat nechci), ale ve vysledku zpusobuje prave onu zmenu odrazivosti (meni se intenziva na fotodiodach)). Je tim dosazeno vetsi citlivosti (vetsich rozdiu mezi pit/land), ale zmena odrazivosti se kona i bez toho.
Mirny problem s trackingem jsem rikal, lze to vsak jednoduse resit (pokud se nelpetu tak se to resi umyslnym rozptylenim laseru v opt. hranolu. Dalsi mozne reseni je zaostreni (resp. spise rozostreni) laseroveho paprsku na stejnou plochu jako leser v CD). Ostatne jak mas v knizce (nemam ji, a ani jsem ji necetl), popsanou optickou kompatibilitu mezi CD a DVD (nejspis neni mozna, a dnesni DVD mechniky nedokazi cist CD-ROM media (ja mam doma nejakou zazracnou, CD-ROM bezproblemu cte)) ???
Jinak nic proti ... ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ivan: Jak z tvých mnohých odpovědí vysvítá, asi jsi v technologii velmi kovaný. Já bohužel nemohu vařit z informací výrobců, které nejsou veřejné, já vždy musel shánět informace pouze na internetu, i když nyní už i nejaké ty "tajné" věci také mám. Když do toho tedy tak vidíš, proč se tu s námi o ně nepodělíš? Naše diskuze totiž asi nesleduje velká část obecenstva a jistě by to zaujalo nejednoho čtenáře. Můžeš nám sdělit, kde své informace bereš? Já v dokumentech ECMA a neco od pana Caffarelliho z bývalého Easy CD (ještě z Milána).
P.S. Tu knížku nyní prodává CPress.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Martin: ted nevim na co presne narazis (to zda v uvedene knizce jsou/nejsou nesmysly?, to zda se CD ci DVD cte/necte diky zmene odrazivosti?, to zda nova mechanika o NECu ma/nema tri lasery?), priste bud prosim konkretnejsi.
Jinak vychazim, taktez z naproste vetsiny z internetovych zdroju, ovsem chce to zapojit i vlastni mysleni, nez se spolehat na spatne prelozne zpravy od IDG.
Jinak to, ze se dnes nespoleha na cteni pomoci 1/2 fazoveho posunu z pitu je snad jasne, jinak by totiz nemohly existovat -RW a v podstate ani -R media, stejne jako by nemohly existovat mechaniky ktere dokazi cist jak CD tak DVD (pomoci jednoho laseru). Ono totiz dnesni optika a elektronika, ktera dokaze pracovat s pouhou deseti procetni zmenou odrazivosti, je ponekud jina nez ty hodne stare CD-ROM ktere potrebovali skoro devadesati procentni zmenu odrazivosti (ostatne ty poznas snadno, nedokazi nacit CD-R medium).

P.S. A ma cenu si ji kupovat? Osobne si Vasi prace na cdr.cz velmi vazim, a rad bych Vas podporil, jen nevim

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

nejak mi utak konec ...
..., jen nevim zda to tohle cestou ma smysl ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ivan: To víš že má. Dostanu celých 11% z ceny!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jen 11%, tedy asi 50Kc ??? To asi nestoji ani za to ... ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ivan: Ano, tak to chodí a to sem urval ještě výjimečně hodně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hmm.. DVD-RAM (a jeho predchudce PD-drive od Panasonicu) ale pry vyuzivaji phase-detectm tedy detekovani faze odrazeneho svetla, nikoli jeho intenzity. Jak to tedy je doopravdy?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.