Měření a testy
Kapitoly článků
Testovací sestava
Naši testovací sestavu jsme vám představili v nedávném článku, takže jen bodově.
|
Čistě pro zábavu jsme tentokrát použili nejen Windows Vista, ale i poslední Ubuntu (které mimochodem na naší sestavě běží zcela v pořádku). Ze seznamu komponent je jasné, že nebylo v našich silách prověřit plné zatížení zdrojů 750W odběrem. S touto sestavou se umíme dostat na téměř 400W odběr ze sítě (v závislosti na zdroji), což pro oba zdroje představuje optimální pásmo zatížení kolem 50% výkonu a tedy nejvyšší bod křivky efektivity, kdy zdroj má běžet v absolutně nejlepší kondici.
Nepřijde nám zajímavé prověřovat zdroj při 100% výkonu, toho nedosáhnete ani v SLI/CrossFire přetaktovaných počítačích, museli bychom do PC vrazit alespoň tři, lépe čtyři GPU, což provozují jen skuteční masochisti. Stejně jako prakticky nikdy nejasíte monitor na 100%, tak přestože to zdroje umožňují, jejich optimální provozní pásmo rozhodně neleží na 100% výkonu.
Spotřeba sestavy
Vypnuté PC, jak dobře víte, konzumuje ze sítě něco málo energie. V případě Corsairu je to dle Energy Monitoru 3000 o celý watt více než u Silenceru. Pokud máte PC připojené do zásuvky celý rok, pak řekněme, že nějakých 18 hodin denně tráví v tomto stavu. Rozdíl jednoho wattu tak za rok dělá ~6,5kW, což je víceméně zanedbatelné.
Provoz při běžném surfování s poslechem hudby atd. zvládá lépe Silencer, byť opět jen o pár wattů. Totéž platí pro přehrávání FullHD H.264 videa s velice vysokým datovým tokem pomocí CPU, výraznější odstup pak zaznamenává plně zatížená sestava (na to, abychom se s vytížením osmi jader CPU přiblížili ke 100% co nejvíce, bylo nutné použít hned dva běžící Avidemuxy :-).
Celkově tak umí Silencer oproti Corsairu ušetřit ročně jistě několik desítek kilowatt, což se sice stále může zdát zanedbatelné, ale již to během pár let užívání minimálně z velké části smaže 300Kč cenový rozdíl mezi zdroji.
Teploty
Teploty vzduchu vycházejícího ze zdroje představují první dva sloupky grafu, zbytek jsme přidali v rámci přehlednosti, abyste měli vše na jednom místě.
V klidu leze z Corsairu o něco teplejší vzduch, svůj podíl na tom může mít to, že Corsair, narozdíl od Silenceru, odebírá trochu tepla z chladiče procesoru (ale je to jen naprosté minimum, nezapomeňme, že větrák Corsairu je z půlky příslušející právě k odběru z chladiče CPU zalepen!). Pod plnou zátěží je tento rozdíl výrazně vyšší a již padá na bedra vnitřností zdroje jako takových. Uvidíme, jak se to projevilo na hlučnosti.
Jinak teploty CPU a GPU jsou prakticky stejné, v pásmu tolerance, což potvrzuje, že zdroj se v uspořádání naší skříně nijak na odběru tepla od oblasti kolem CPU neprojevuje.
Hlučnost
Hlučnost už je zcela jiná dávka kávy, skoro si s odstupem času dovolím přirovnat Corsair k „sockoidnímu sesypu“ za 19,90Kč/kg a Silencer, když ne přímo ke Kopi Luwak, tak k výběru toho nejlepšího pod názvem Colombia Excelso.
|
V klidu to ještě jde, zde není rozdíl necelých 2 dBA tak markantní (přestože cvičené ucho jej pozná), ale pod plnou zátěží se z Corsairu stává nefalšovaná turbína.
Jeho z poloviny zahlušený ventilátor se snaží výrazným vzrůstem otáček rvát do zdroje co nejvíce vzduchu, který ale za jednou polovinou vrtule hned narazí, vrací se zpět a všelijak se tam mele, aby za druhou polovinou zdroje sice pronikl dovnitř, ale hned to musel otočit o 90° a pokusit se dostat ven otvorem, kterým to konstruktéři v CWT zamýšleli. Zkrátka a dobře kraválu, který 120mm ventilátor Corsair produkuje při pouze poloviční zátěží zdroje (!) zdaleka neodpovídá ani horko ze zdroje, ani malý proud vzduchu z něj odcházející. Většina efektivního tahu vrtule se prostě uvnitř pomlátí a to je špatné. Ani nechci tento zdroj vidět pod 100% zátěží.
Silencer naproti tomu je v pohodě. Přesně to, co PC Power&Cooling propagují ve svých osmi mýtech, jsme viděli v praxi. Zdroj při ~370W odběru jen nepatrně zvýšil otáčky a hlučnost se ani moc nehnula. Zevnitř odcházel trochu teplejší vzduch, nijak markantně však teplota nevzrostla a nerostla ani po desítkách minut (samozřejmě jsme testovali zavřenou skříň).
Vůbec nejzábavnější částí recenze ale bylo právě měření hlučnosti Silenceru pod plnou zátěží. Ona se totiž během svého trápení 100% zátěží značně ohřeje grafika (GeForce GTX 260-216) a její chladič se rychle vyhoupne nad 3000 otáček za minutu.
Sestava v takovou chvílí zvučí silou 52,2dBA, což znemožňuje měřit hlučnost zdroje, který je v tu chvílí druhou nejtišší komponentou ve skříni (Asus Triton 88 není ani pod 100% zátěží 125W procesorem vůbec slyšet), takže musel nastoupit šotek a svým prstíkem zablokovat během testu vrtuli v grafice. Po zastavení krvácení (lopatky vrtule jsou poměrně ostré) a utišení řvoucího šotka (85 dBA :-) jsme se konečně dobrali hodnotě hlučnosti Silenceru pod zátěží.