Měření zdrojů: nová výbava
Při jednom takovém záchvatu aktivity jsem před několika týdny asi napodruhé či napotřetí vyzkoušel pohledat, kde bych tak mohl pořídit za rozumný peníz dostatečně velký oddělovací transformátor. Podařilo se, nalezl jsem jeden ve slovenském bazaru. Po pár průtazích s doručením mi dorazil – transformátor T10-2-230/230 od slovenské společnosti Vinuta, r. v. 2004. Maximální přenesený výkon 2 kVA, při účiníku limitně blízkému jedné tak v podstatě přenese 2 kW.
Není samozřejmě divu, že to nějakou chvíli trvalo, jádro o průměru přes 19 cm s tím obrovským balíkem mědi váží 27 kilogramů. Transformátor byl holý, tudíž jsem přidal dva kusy dřevotřískové lišty jako nožky a nějaké svazky polymerového motouzu pro snadnější manipulaci a odstranění rizika rozbití podlahy :) A samozřejmě kabely. Momentálně jsem schopen bezpečně přenést jen zhruba 1,15 kVA kvůli omezovacímu termistoru na 5 A. Jádro má totiž při své velikosti už značný magnetický moment, než se tedy zmagnetuje, primární vinutí se chová jako zkrat a vyhazuje jistič.
Bohužel je celkem problém najít v ČR termistory pro alespoň 8 A, nalezl jsem jen v jednom velkoobchodu, ovšem do doby vytvoření zátěže verze 2.0 to bude minimálně ještě několik měsíců. Maximálně jsem se se zátěží první generace dostal k 900 W na vstupu, tudíž 1,15 kVA by mělo i tak bezpečně stačit a větší termistor pořídím při dalším nákupu v zahraničí. Co tedy je možné od galvanického oddělení od elektrorozvodné sítě čekat? V prvé řadě je v podstatě vyvrácena tvorba zemních smyček (krom případů, kdy budou špatné samotné zemnící vodiče ve zdroji či osciloskopu).
Dále galvanické oddělení pomůže v případě, že zdroj shoří: na tu krátkou dobu než zareaguje pomalá pojistka to sekundární vinutí udrží bez toho, aby se nějak poškodilo. Ovšem jelikož přenesený výkon je dán jádrem transformátoru, nehrozí situace, že by primární vinutí výrazně zvýšilo svůj odběr a vyhodilo jističe. (S ohledem na kvalitu místní elektroinstalace obvykle vypadne jak jistič v místnosti, tak ten na chodbě, a když se zrovna zadaří, tak i půlka celého domu, tudíž minimálně pro mne je to plus).
Lze také očekávat mírné filtrační účinky či účinky na harmonické proudy, jádro je z magneticky měkkého materiálu, kdežto pro vysokofrekvenční transformaci se používá magneticky tvrdý materiál (různé druhy feritu). Tedy, laminované železné jádro má při vyšších frekvencích značnou reaktanci (směrem k rezonanci) a vyšší ztráty, po dosažení rezonanční frekvence sice reaktance opět klesá, ovšem dominantní se stává kapacitance nad induktancí a jádro začíná vykazovat spíše vlastnosti kondenzátoru.