Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Microsoft uvolnil zdrojové kódy MS-DOSu na GitHub

A myslí si Microsoft, že mu vďaka tomu zabudneme, že MS DOS je zakúpeny QDOS(Quick and Dirty written Operating System), ktorý bol ukradnutým CP\M (C64-károv je tu dosť / https://diit.cz/clanek/vysel-amigaos-314-pro-klasicke-amigy/diskuse)

Soud potvrdil, že MS-DOS je ukradený
1. 8. 2007
https://diit.cz/clanek/soud-potvrdil-ze-ms-dos-je-ukradeny/21999

+1
+11
-1
Je komentář přínosný?

A jako co? Máme se kvůli tomu podělat?

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Možná by bylo příště fajn dát do článku i odkaz...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

GitHub zakoupil Microsoft? OMG kde na to vzali prachy :D

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Nám všem :D

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Ono to je jen pre-zverejneni, protoze kod byl jiz 4 roky dostupny skrze Computer History Museum :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Použít MS-DOS ve virtuálu? Ehm ehm, kolik takových licencí je dneska tak asi legálně k dispozici? A přitom nezmínit FreeDOS, který poskytuje oproti DOSboxu funkčnost i jako standalone OS na živém HW, ne jen ve virtuálu a je to opensource...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

budete sa čudovať, ale mám aplikáciu, ktorá beží pod DOSom a pod FreeDOSom ani v DOSBOXe nebeží, v QEMU v emeluačom režime beži, ale poooooooooomaly, a akcelerované HAXom nefunguje vo full screen vôbec a v okne v Quemu 2.12 OK v 3.0 nepoužiteľne, ale ide...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> budete sa čudovať, ale mám aplikáciu, ktorá beží pod DOSom a pod FreeDOSom ani v DOSBOXe nebeží

Ne, tomu se fakt nikdo nebude divit. Prasacky psane aplikace v te dobe byli spis pravidlo nez vyjimka, kazdy program mel plnou kontrolu nad celym PC a vetsina si taky delala co chtela. Sice se to castecne zlepsilo s Woknami, nicmene porad Wokna v ramci kompatibility dovoluji prasakum psat kdekoliv na disk, a pak vetsina disku podle toho taky vypada. Zas na druhou stranu musim rict, ze spousta veci jednoduse nebyla, takze jinak nez prasacky je resit neslo. Nicmene: MSDOS program, kteremu nevyjde nektera z gajillion prasaren, a pak si nadela do kalhot, neni fakt nic vyjimecneho.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Nepoužíval bych tak expresivní výrazy. Ne vše bylo v negativní rovině. Výkon hardwaru byl takový jaký byl a zcela běžně se používalo hackování "nedokumentovaných funkcí" operačního systému ba i procesorů. Bez toho by řada SW prostě fungovala o mnoho pomaleji. V té době to jinak nešlo. Důsledkem je pak samozřejmě, že v neoriginálním DOSU pak tyto funkce či "vlastnosti" chybí a SW neběží buď vůbec nebo jako zpomalený film.
čistá programátorská prasátka byla také, ale schopnost hackovat nedokumentované funkce byla velmi ceněná.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já se omlouvám, asi mi něco uniká.
Asi jsem nepochopil "prosté vysvětlení" toho, proč M$ zveřejnil 2.0, namísto třeba zmíněné 6.22.

Cituji: "Odpověď od MS je prostá. Zdrojový kód je mnohem dostupnější, když je umístěn na GitHubu, který v podstatě sdružuje všechny důležité kódy - a taky proto, že před nedávnou dobou GitHub zakoupil Microsoft."

What the heck?

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Na GitHub to je pod BlastarIndia/msdos. Microsoft je zkrátka indická společnost a pokud člověk nechápe Windows 10 pochopí ,když si uvědomí že je to napsali Indové pro Indy

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Takže Windows až indy je správně? Tak paráda, takhle to mám zařízený už od dob W. Vista a můžu jedině doporučit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Však všichni drsní HaXXoRové windows nepoužívají ;-). Existují v dnešním světě i neindické operační systémy podle úrovně vaší švihlosti od Jabka pro stádní typ po v koutě se stranící asociály Linux, případně pokud vám schizofrenní religiozita není cizí a usednout před počítač pro vás je svým způsobem svátost, TempleOS 8-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Myslím že to s tím škatulkováním a odsuzováním dost přeháníš, a protože jenom ke své škodě, tak se tvými výplody ani dál zabývat nebudu, byla by to ztráta času... Ale měl bys svůj názor ještě přehodnotit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.