Soud potvrdil, že MS-DOS je ukradený
Pokud vám nic neříká jméno Tim Paterson, pak vězte, že je to člověk známý především tím, že se mu přisuzuje původní autorství operačního systému MS-DOS. Toto tvrzení však v roce 2004 zpochybnil ve své knize „They Made America …“ význačný historik a novinář Harold Evans. Ten se v ní mimo jiné zmínil, že Patersonův operační systém 86-DOS, z nějž pak MS-DOS vycházel (původní jméno 86-DOSu bylo QDOS), není jeho originální dílo, ale „vykradený“ systém CP/M, jenž v roce 1970 vyvinul jistý Gary Kildall, zakladatel firmy Digital Research Inc., (tvrdí se, že kdyby jej tehdy IBM prodal právě on, hovořilo by se posléze v superlativech o něm a ne o Billu Gatesovi, nicméně Gary Kildall zemřel v roce 1994 ve svých 52 letech na poranění hlavy).
To se pochopitelně Patersonovi vůbec nelíbilo a Harolda Evanse koncem února roku 2005 zažaloval. A minulý týden vyřkl soud rozsudek: žalobu Patersona zamítl s tím, že prý Paterson falešně obvinil Evanse z přisuzování původu MS-DOSu Kildallově CP/M. Soudce Thomas Zilly potvrdil, že Evans trefně označil QDOS „vykradeným“ CP/M a dal mu zapravdu, že Paterson zkopíroval aplikační rozhraní CP/M včetně prvních 36 funkcí a způsobu předávání parametrů, přestože něco z toho bylo přejmenováno (třeba to, co se v CP/M jmenovalo „Read Sequential“, se v QDOSu změnilo na „Sequential Read“, stejně tak „Read Random“ přešlo na „Random Read“). Nakonec se soudce zmínil, že Evans jednal v dobrém úmyslu, a ještě kritizoval žalobce za zmiňování nesouvisejících a zaváděcích tvrzení, mezi nimi i to, že Kildall byl alkoholik.
Ať tak, či onak, dominantní postavení Microsoftu už dnes asi těžko někdo vezme, byť jsou jeho základy zjevně postaveny na (mírně řečeno) „nečestném a nesportovním chování“. Bez MS-DOSu by nejspíše nebylo Windows a bez Kildallova CP/M, které si „přisvojil“ Paterson, by nebylo MS-DOSu.