Microsoft Wireless Intellimouse Explorer
Kapitoly článků
Microsoft před dvěma lety uvedl na trh Intellimouse Explorer, první optickou myš od této firmy. Ta se stala velmi populární a dnes jí (či ostatní bezkolečkové myši od Microsoftu) naleznete u spousty počítačů. Nyní Microsoft uvedl bezdrátovou variantu této myši, nazvanou Wireless Intellimouse Explorer. Od původního exploreru se liší nejen absencí ocásku, ale i tvarem, což můžete posoudit z obrázku napravo.
Podle recenze na AcidHardware je první dojem z této myši trochu rozpačitý, ale po pár dnech navykání si ji autor začal velmi pochvalovat a dokonce ji označil jako nejpohodlnější myš, kterou kdy používal. Není nikde psáno, že tato myš musí sednout každému do ruky, ale věřím, že se najde spousta lidí, kterým vyhovovat bude. Mně osobně u prvního exploreru tvar myši příliš nevyhovoval, ale podle obrázků mi připadá, že tvar této by mohl.
I bezdrátová myš se nějak musí připojit k počítači. U tohoto Exploreru připojíte přijímač do USB. Podle Microsoftu musí být myš ve vzdálenosti do šesti stop od přijímače (182 cm), ale podle praktických výsledků myš pracuje zcela bez problémů i ve vzdálenosti osmi stop (243 cm), ale devět stop bylo už příliš. Velmi bych se divil, pokud by někomu nestačil dosah dva a půl metru. Pokud se stane, že se myš ztratí z dosahu přijímače, je nutné ji přihlásit. Nejprve se zmáčkne tlačítko na přijímači a poté, co se na něm rozbliká LEDka, stiskne se tlačítko na myši. Tím se myš přihlásí ke konkrétnímu přijímači a může zcela bez problémů pracovat.
Protože je myš bezdrátová, musí se jí elektrická energie dodávat jiným způsobem, než klasickým ocáskem. Microsoft u této myši zvolil baterie, konkrétně jde o dvě tužkové (AA). A když se do myši vkládají baterie, jistě vás bude zajímat, jak dlouho v myši vydrží, než budou potřebovat vyměnit. Podle oficiálních údajů by měly vydržet několik měsíců, ale protože je tato myš novinkou, nikdo to zatím v praxi neověřil. Aby baterie vydržely co nejdéle, obsahuje tato myš několik zajímavých technologií:
- Intelligent Touch - myš dokáže poznat, zda-li na ní máte položenu ruku a podle toho je buď v operativním či spacím režimu.
- Intelligent Illumination - myš rozpozná, zda-li svítí na temný či světlý povrch a podle toho se přizpůsobí (takže se světlými podložkami asi vydrží déle).
- Intelligent Surface Detection - myš si všimne, že není položena na žádné podložce a tudíž se nemusí snažit číst povrch.
Ovládací software navíc umí varovat, když jsou baterie myši na 34% a 14%. Ostatně celý dodávaný software je slušný (Intellipoint 4.0) a umožňuje měnit funce všech tlačítek a kolečka. Dokonce je možné nastavit pro různé programy různou funci tlačítek.
Podle testů ve hře CounterStrike je tato myš horší než Explorer s ocáskem. Jde o to, že původní Explorer rychleji a lépe reaguje na pohyby myší, než bezdrátový. Na druhou stranu to pocítíte jen u 3D her a ještě v případě, že je hrajete na sluštnější úrovni. Pokud používáte počítač na jiné činnosti, než hraní 3D her, je rozdíl v reakcích těchto myší zanedbatelný. Cena této myšky je stanovena na 75 dolarů, což není málo. Pro srovnání ještě uvedu cenu Explorera s drátem: 55 dolarů, a bezdrátové optické myši od Logitechu: 70 dolarů.
Diskuse ke článku Dvě netradiční optické myši