Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Mini SATA SSD Samsung s MLC

vzhledem k rozdilnym rychlostem bych tipoval, ze se jedna o 8GB, ktere jsou zapojeny jako RAID 0. Tim by rostla kapacita i rychlost. Pokud to tak je, tak to ale take znamena, ze na velkych SSD je vyrazne vetsi pravdepodobnost ztraty dat. Nebo to je cele resene jinak?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Na malé destičce je standardní SATA konektor, takže s připojením nikde nebude problém" Ha, ha. Mozna by mohl byt maly problem v notebooku s PATA :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Problem je cena :o) jako kazda technologie je draha na zacatku, ovsem tohle je tak moc drahe (ve srovnani HDD), ze uz to zamezuje konkurenci a "hromadnejsiho kupovani", aby se vyrobci zacali rezat mezi sebou. Ted to pujde pomalu, az to klesne jeste o par litru, tak to bude mit hustej rozbach a ja do nich taky pujdu.

Jeste porad nechapu SSD - Solid State Disk, FDD - ohebny, HDD - pevny/tvrdy. Podle me by se to misto SSD melo jmenovat tedy uplně opačně TDD - "třesavý" - protože podle toho jak nastavili pojmenovani FDD vs HDD - ma bejt pojmenovan SSD presne opacne - misto "solid state- "ultra pevneho". Se to melo jmenovat naopk "ultra otřesitelné, ultra manipulatelne".Protoze se ani HDD ani FDD - nepojmenoval podle vnitřni technologie (u obou se toci mag. disk) ale co fyizicky jde s tim diskem delat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

RAID : nedavno mi tu taky nekdo pajdoval, ze RAID v SSD je nesmysl. Ona totiz zije predstava, ze se nutne musi zapojovat bunky presne tak jako se to dela s hdd - jako bychom si nemohli (ok je tu cena, ale velikostne problem mneni) si dovolit redudanci dat na neskutecne urovni (a nejen paritni bit) + velmi chytri radic. To co vidime v diskach je naprosto zakladni pripad. A pokud to je v raidu (a ja nevidim duvod, proc by nemohlo byt) tak tam urcite bude sofistikovanejsi radic a "rozdeleni dat" nez v diskach. A i kdyz pravdepodobnost ztraty dat bude vetsi nez u bezrejdovych, tak urcite ne o moc.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ten RAID je blbost, pravda, nezkušenému to tak může připadat, ale zde se pracuje trochu jinak než u RAIDu.
Mimo to, tak nějak podobně pracují i paměťové moduly.
Napadá mě několik možných způsobů, jak je to realizované, a ani jeden bych neoznačil jako raid, i když, podobnost tam je

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

blbeček> Ty zkratky rozhodně nevznikly podle toho, co se s těmi zařízeními dá dělat, ale právě podle technologie. FDD = Floppy Disc Drive (vevnitř je pružný disk, pokud ho zrovna někdo nevytáhl, protože části Drive a Disc byly oddělitelné ;), HDD = Hard Disc Drive (je založen na tuhém disku z kovových slitin popř. skla), SSD = Solid State Drive (už tam není otačející se disk, ale vše je v pevné fázi, nepohyblivé).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to to trvalo! konecne vyrovnavaci pamet... aspon je videt, ze drivejsi ssd za moc nestaly, uvazuju ted nad koupi OCZ, ale nevim, nevim...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

F:  Pro kutila by ale neměl být problém si to na PATA upravit, píšou, že to má 30% velikosti 2,5" disku, tzn. že tam je dost místa na redukci SATA-PATA, navíc si myslím, že pokud to nebude dělat přímo výrobce, tak se určitě nějakej číňan najde kterej to zbastlí a bude za solidní korunu prodávat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vidim, ze je tady spousta odporniku na organizaci flash bloku v SSD. Jednoduse receno, kazda firma si to udela jak sama chce, takze rict, ze se to dela jednim timto zpusobem je nesmysl. Nicmene pokud firma chce udelat FLASH pamet s udavanymi rychlostmi 25-70MB/s zapis tak to je tak ultra rychle,ze se to jinak nez nejakou formou RAID 0 neda udelat a neni pravda, ze se zvysuje neprimerene pravdepodobnost chyby. Kdyz date k sobe dva HDD do RAID 0 tak mate 2x vetsi sanci, ze o data prijdete, kdyz se jeden disk poroucha, ale kdyz k sobe date dva bity na HDD tak je pravdepodobnost poruchy porad stejna, protoze je to porad jeden a ten stejny HDD. Jenomze chip neni mechanicky HDD - uz samotna spolehlivost je zcela jinde a neco jako RAID 0 uz musi byt implementovano primo na chipu a to je jako v jednom HDD, takze potom se spolehlivost snizuje jenom pridavanim dalsich IO. Kadopadne i kdyby tam tech IO bylo 100 tak dostanete mnohem lepsi spolehlivost nez u 4 HDD v RAID 0. Napr. pocet start/stop cyklu je u HDD asi 50k, kolik jich asi bude u SSD? - asi o dost vic. Ty rychlosti zapisu u soucasnych flash jsou zavratne, jinak nez obdobou RAIDu 0 toho nejde dosahovat - samozrejme pokud nepocitame obrovsky technologicky skok ve vyrobe flash bunky - na ten si ale jeste pockame.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro ty "zomg RAID0, moje data!" - jaky je v tom rozdil proti (jak uz bylo uvadeno) RAM, kde se kvuli vetsi rychlosti taky adresuje "napric" moduly, prip. viceplotnovym HDD?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2 AIX: Hehe a napadlo tě že existují i jiné RAID pole než 0? Doporučil bych ti vyhledat si info o RAID 3, 5 a 6 a pak ještě nastudovat jak je to s paritou a samoopravnými kódy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jiste ze tam nemusi byt primo RAID 0, ale technika zdvojovani, coz je principem RAIDu 0 tam proste pouzita byt musi...neboj se fakt si nemusim hledat info o ostatnich systemech RAID.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> AIX : Skvělé, konečně někdo s logickým myšlením a schopností oprostit se od vpálených schémat uvažování. Pokud má někdo v tomto případě strach z RAID/0, měl by mít ekvivalentní strach z rozpadnutí jedné z ploten na jeho hrubě fragmentovaném disku...

> Sharkcz : Doporučil bych ti zejména nastudovat něco o tom, jak je třeba na RAID konfiguracích s paritou nejprve (při zápisu menším, než celý strip) načíst všechna již na stripu uložená data, poté teprve spočítat tu paritu a pak zapsat data + paritu... ;-) A třeba ti něco doklapne :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.