Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Mir 0.28 dorazil do Ubuntu 17.10, dostal novou licenci

Grafický server Mir to nakonec do Ubuntu 17.10 s verzí 1.0 nestihne. Tato verze byla nyní přečíslována na 0.28, přičemž přináší klíčové novinky.

První důležitou je změna licence na (L)GPL3 / (L)GPL2 - ponechme právníkům, jestli / jaké to bude mít reálné dopady na projekt a jeho nasazení. Tou možná důležitější pak je počáteční podpora Wayland klientů, což je věc, kterou Mir slibuje jako jasný cíl od chvíle, kdy bylo jasné, že jeho osud u Canonicalu se značně mění a nebude plnou konkurencí pro server Wayland.

Dále přibyla podpora změny orientace displeje, změna v komunikaci mezi serverem a klientem (server nečeká na potvrzení (ACK) požadavků na uvolnění bufferů). Do zdrojového balíčků Miru přibyly části libmirclientcpp a libmiral. Jsou zde některá drobná vylepšení příkladů v miral-shell a lepší nakládání se změnami konfigurace displejů (shelly mohou nově upravovat své umístění v maximalizované podobě). A přibyla také možnost použití CommandLineOptions ještě před inicializací samotného serveru.

Nadále platí, že Mir bude použit v IoT aplikacích v Canonicalu, zvažuje jej jako lehčí, plně kompatibilní alternativu k GNOME Shell / Waylandu desktopové prostředí MATE. Předpokládá se, že budoucí skutečné vydání Miru 1.0 by to mohlo stihnout do Ubuntu 18.04 LTS, samozřejmě jen jako alternativa k Waylandu / GNOME, které plně prověří Ubuntu 17.10, které vyjde již za pozítří.

Tagy: 
Zdroje: 

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Mir 0.28 dorazil do Ubuntu 17.10, dostal novou licenci

Středa, 18 Říjen 2017 - 11:07 | RedMaX | Budou ho zamestnanci rozvijet ve volnem case a v...
Středa, 18 Říjen 2017 - 09:40 | peliculiar | Asi mi něco uniklo ... Měl jsem zato, že vývoj...
Úterý, 17 Říjen 2017 - 18:26 | RedMaX | Jestli budu upgradovat na Ubuntu 18.04 tak...

Zobrazit diskusi