Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Wayland

Druhá revoluce v životě linuxové distribuce Ubuntu je zpečetna. Letošní říjnové vydání je venku a staví na zobrazovacím serveru Wayland v kombinaci s desktopovým prostředím GNOME 3.xx.
Grafický server Mir to nakonec do Ubuntu 17.10 s verzí 1.0 nestihne. Tato verze byla nyní přečíslována na 0.28, přičemž přináší klíčové novinky.
Serious Sam 3
Vydání sedmadvacáté Fedory je na spadnutí a tak se díky testům serveru Phoronix můžeme podívat, jak si vede server Wayland oproti serveru X.Org ve 3D.
Tak zase je vše trochu jinak. Vývojáři Ubuntu řeší, že Wayland zatím ještě není plně doladěn a tak patrně nebude výchozím serverem pro Ubuntu 17.10 a logicky ani pro příští LTS vydání.
Projekt Mir sice skončil u Canonicalu, ale to neznamená, že o něj není zájem z více míst. MATE v něm vidí naději k rychlému vyvinutí vlastního Wayland kompozitoru.
Příští rok v dubnu se objeví Ubuntu 18.04, které nebude stavět na Unity 8 / Mir, ale na desktopu GNOME. Pro letošní říjnové vydání se tak připravuje vše tak, aby 18.04 LTS mělo hladký start. Takto...
Mark Shuttleworth s Ubuntu Phone
Z Markových slov za poslední dny plyne několik opravdu důležitých informací pro budoucnost Ubuntu. Kromě toho, že se vrací do čela Canonicalu, se budou dít velké věci.
 
Kdo čekal, že s oznámením konce vývoje Unity8 a Miru v Canonicalu skončí tyto projekty, může čekat dál. Mnozí vývojáří chtějí pokračovat, takže Unity a Miru se možná hned tak nezbavíme.
blog
Ubuntu logo (2013)
Sotva před pár desítkami hodin oznámil Mark Shuttleworth konec Unity 8, konec Miru, konec Ubuntu pro smartphony. Co to může znamenat? A je to vlastně vůbec důležité?
Mir v roce 1998
Jelikož si jde Mir svojí vlastní cestou, nemůže plně využívat vývoj Waylandu pro své potřeby. Canonical ale naznačil, jak si poradí s GPU Nvidia i Androidem.
Je několik linuxových věcí, které ani rok 2016 nepřivedl k lepšímu. Michael Larabel z Phoronixu vypichuje ty největší bolístky.
Jednoho dne bude X.Org jen skomírat. Jednoho dne možná doskomírá, zatímco server Wayland a kompozitory typu Weston budou na své špici vývoje. FreeBSD se připravuje ještě lépe, než kdysi na...
Jedna z největších změn v historii Linuxu vůbec je tu. Fedora 25 jako první velká distribuce nepoužívá jako výchozí zobrazovací server X, ale Wayland.
Možná se na tomto místě ptáte, co že to bude dělat v Googlu. No, my se ptáme také, ale správná odpověď je možná hned ta první, která člověka napadne.
Po mnoha odkladech přichází 24. vydání linuxové distribuce Fedora, kterou z 99 % tvoří lidé v Red Hatu.