Druhá revoluce v životě linuxové distribuce Ubuntu je zpečetna. Letošní říjnové vydání je venku a staví na zobrazovacím serveru Wayland v kombinaci s desktopovým prostředím GNOME 3.xx.
Tak zase je vše trochu jinak. Vývojáři Ubuntu řeší, že Wayland zatím ještě není plně doladěn a tak patrně nebude výchozím serverem pro Ubuntu 17.10 a logicky ani pro příští LTS vydání.
Projekt Mir sice skončil u Canonicalu, ale to neznamená, že o něj není zájem z více míst. MATE v něm vidí naději k rychlému vyvinutí vlastního Wayland kompozitoru.
Příští rok v dubnu se objeví Ubuntu 18.04, které nebude stavět na Unity 8 / Mir, ale na desktopu GNOME. Pro letošní říjnové vydání se tak připravuje vše tak, aby 18.04 LTS mělo hladký start. Takto...
Z Markových slov za poslední dny plyne několik opravdu důležitých informací pro budoucnost Ubuntu. Kromě toho, že se vrací do čela Canonicalu, se budou dít velké věci.
Kdo čekal, že s oznámením konce vývoje Unity8 a Miru v Canonicalu skončí tyto projekty, může čekat dál. Mnozí vývojáří chtějí pokračovat, takže Unity a Miru se možná hned tak nezbavíme.
Sotva před pár desítkami hodin oznámil Mark Shuttleworth konec Unity 8, konec Miru, konec Ubuntu pro smartphony. Co to může znamenat? A je to vlastně vůbec důležité?
Jelikož si jde Mir svojí vlastní cestou, nemůže plně využívat vývoj Waylandu pro své potřeby. Canonical ale naznačil, jak si poradí s GPU Nvidia i Androidem.
Jednoho dne bude X.Org jen skomírat. Jednoho dne možná doskomírá, zatímco server Wayland a kompozitory typu Weston budou na své špici vývoje. FreeBSD se připravuje ještě lépe, než kdysi na...