Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k MiSTer FPGA: desítky starých počítačů a konzolí v malé krabičce (recenze)

Moc pěkné čtení, děkuji. Onehdy jsem zjistil, že deska mého Pentia nemá vyměnitelnou baterku, je řízená krystalem a ten po letech umřel. Prý se na to krystal dá ještě sehnat a přepájet, ale jednalo by se o drahou objednávku z USA a tak na to kašlu a přemýšlím, jestli už to PC nezrecyklovat. Tudíž vcelku ruzumím výhodě takovéto nové staré stavebnice.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Zrecyklovat, je to neperspektivní a časem i tomuhle hodně kvalitnímu HW odejde něco jiného, co se bude blbě shánět/opravovat. Jsem rád, že jsem si kvůli svojí vědomé neschopnosti vyhodit jakýkoliv fungující HW (částečná vyjímka je hlučný HW) už kdysi musel dát hranici v podobě WinXP a vše starší = šrot. K pronajímání prasečáku jsem se díky tomu nedopracoval.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Když já mám doma právě na WinXP to Pentium4 3,2GHz Prescott a potom na Milleniích jede to Pentium 200 MMX.
Nemůžu dál přechovávat krámy, takže Prescott půjde. To staré Pentium ještě rozmýšlim. Už stejně žádnou z PCI karet nepoužívám, tohle jsou poslední PC, co mám, které tím byly vybavené. Na ATA disky mám pořád nějaký externí disk, ikdyž už na žádném ATA nemám jedinou kopii žádných potřebných dat. No a taky jsou tohle poslední PC vybavené 3,5" disketovkou 1,44MB a když je vyhodim, tak už nikdy nenainstaluju těch 45 originálních disket MS Office 95, které vlastním. :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

U tych diskiet je slusna sanca, ze uz ani nie su citatelne :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já pár namátkou asi 2 roky zpátky zkoušel a docela překvapením bylo, že číst šly. Je paradoxní, že s mými DVD dosahuji při namátkových kontrolách výsledků horších a teda DVD mi "naštěstí" pomalu ubývají. :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Když disketa přežila první rok, tak mi vydržela 20 let.
Dostal jsem se k disketám co leželi 30 let v archivu a přečetl jsem všech 6.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Není to čip Dallas/Odin? Tam není problém v tom, že by umřel krystal, ale protože je to jedno pouzdro v kterém je integrovaná baterka (blbej nápad, bylo to u starších socket 5-7 desek), která se vybije. Je to opravitelné, pouzdro se dá trochu naříznout a přidělat k tomu slot pro normální knoflíkovku. Je to oser, ale řešitelný.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jinak rozhodně nevyhazovat, nerecyklovat. Když nic lepšího dej ho na aukro. Nebo dát nějakému zájemci pokud se s aukrem nechceš štvát. Jako já bych devadesátkový PC zachránil hned, kdyby ho někdo chtěl vyhazovat :)

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

deska: VEXTREC TECHNOLOGY GMB-P55IPS Intel 440HX EDO RAM

Ještě o tom popřemýšlim. Asi bych to neprodával, ale jestli se rozhodnu, že opravdu půjde z domu, tak bych to samozřejmě raději někomu daroval než to vyhodil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ono jako dneska má svojí cenu dokonce i sama AT bedna, a nebo případně zbylé komponenty se dají zase složit do kompletního počítače, protože socket 5/7 desky bez AGP samotné se dají paradoxně koupit celkem levně (tím myslím jako 200-300), zatímco samotné kastle překvapivě těžko.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To jsou teda lidi líní, vždyť vyrobit si kastli nebude takový problém. Desku těžko.
Já mám ten PC od ESCOMu, byla to nějaká jejich skládačka původně na Pentiu 133, to jsem upgradoval na maximum, co deska vzala - teda Pentium 233MMX, které ale omezením desky běží jen na 200 MHz. :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nikoliv omezením desky, ale tvou neznalostí. Když Intel vydal Pentium pro Socket 5, později 7, tak nepočítal s tak vysokými frekvencemi. Proto je násobič 3,5 u Pentia MMX shodný s násobičem pro 1,5 Pentia obyčejná. Jediným dalším omezením může být odpor, který ze záhadných důvodů je u klasických Pentií interně z pinů BF na stejný potenciál, zatímco u Pentia MMX jde jeden BF pin na zem a druhý BF pin na +. Pokud s tím deska nepočítá, nelze nastavit všechny kombinace násobičů.
https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=98862

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Deska s tím nepočítá, není možné v ní nastavit násobič tak, aby frekvence byla 233 MHz a nejvíc šlo 200 MHz, na čemž ten procesor běží ok. Tak myslím, že jsi to sice upřesnil dobře, ale je to omezení desky. ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale právě že to není omezení desky. Nastavíš frekvenci 66MHz a násobič 1,5 jako pro staré Pentium 100. Pentium MMX to ale pobere jako násobič 3,5. A budeš mít 3,5*66 = 233

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ok, stejně díky vybité baterce musim po startu do BIOSu, tak se tam na to podívám a dám vědět, jestli to nastavit šlo tak, jak říkáš. :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na většině desek pro Pentium, Pentium MMX se tohle nastavovalo ještě klasicky jumperama na desce. Desky, co to uměly z BIOSu, byly většinou modernější a zvládaly i K6-2, takže měly FSB až 100+ MHz a násobič uměly do 6. Což ovšem stejně neumí to Pentium MMX, pro něj je 3,5x maximum, na víc mu chybí BF2 pin.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prostě tam měla místo Intelul být K6 :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Baterku jsem v IO kdysi davno "vymenil" pomoci jehloveho pilniku, dvou dratu a tuzkovych nabijecich baterek, byla to sice drbacka, ale "ten pocit", ze to opet jede....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

srry, patrilo pod prvni prispevek...:(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Stačí odpájet a nacpat levnou patici. Moduly se prodávají i na aliexpressu a občas na aukru. Popřípadně opatrně odfrézovat pouzdro až po zalitou lithiovku a přepojit její kontakty na nějakou patici. V tom pouzdru je doslova zalitej dallas čip, kterej má piny pro baterku ohnutý nahoru a nabodovaný na kontakty baterky.

Alternativně jde to pouzdro taky rozdrolit pomocí horkovzdušné pistole (v teple zkřehne).

No a nebo prodat na aukru nebo retroweb discordu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

asi mesiac dozadu som sa prehrabal všetkým mister hardverom na internete a nakoniec som si objednal MISTER PI za 180USD.
https://retroremake.co/products/mister-pi-retro-gaming-fpga-board-turbo-...
Komu sa nechce čakať na aliexprese je dostupný ďalší klon https://www.aliexpress.com/item/1005007370471764.html

harver a komunita je super, ale 400EUR za hardver je veľa.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

MiSTer Pi jsem zaznamenal ale pro mě je hlavní výhoda MiSTeru (proti třeba původnímu MiSTu) právě to, že je založen na komerční FPGA desce a ne na desce navrhované někým z komunity. Totiž takové desky (a zvlášť mají-li na sobě FPGA) mají ze zkušenosti tendence vršit jednu revizi za druhou a člověk po pěti letech takových úprav potká jiného ze zdánlivě stejným hardwarem a zjistí, že je polovina věcí jinak. Pochopitelně že na nějaké domácí hraní Turricana je to úplně jedno a úspora v řádech tisíců je dobrá věc, ale vzhledem k tomu, co má pořízené mé retrocomputingové okolí, jsem ani chvíli neváhal, kterou konfiguraci koupit. Samozřejmě že MiSTer Pi může být vyroben dobře a bez chyb hned na první dobrou a žádná revize už nepřijde a vše bude tak stabilní jako je to na klasickém MiSTeru, ale nebyl jsem teď ochoten to riskovat. 

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Rozumiem, mister pi má za sebou rok vývoja a asi 6 predprodukčných revízii, tak toto obdobie majú za sebou. Tiež som bol pripravený kúpiť originál, dokedy som nezistl, že terasic umelo zvýšil cenu na dvojnásobok.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kupoval jsem mister samotný z ebaye, plus originál desku s tím FPGA od někud z USA před pár lety, a koukám že cena šla ještě dost nahoru.. Už tenkrát mi to přišlo docela drahé a existovalo několik jednodeskových alternativ, ale většinou autor vyrobil jednu serii a tu rozprodal a tím to končilo..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak je to s legalitou provozu jednotlivých platfromem na MiSTer? Musí si nezbytné ROM zajistit jeho uživatel sám, nebo to staví na legálních zdrojích (např. Cloanto pro Commodore/Amiga atd.)?

Mezi nástroje pro opravy bych přidal i termokameru.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ROM k počítačům tam, kde neexistuje open-source či alespoň zdarma dostupná verze, si člověk musí doplnit sám. Třeba u QL je Minerva ROM a přímo na webu jádra je návod jak tam dostat SMSQ/E, ale originál ROM s MiSTerem dodávaná není. Taktéž u AO486 je open-source implementace BIOSu z emulátoru BOCHS, atd.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Osobne si myslim, ze problem tohoto "Misteru" je a bude vykon. Mozna ne pro ZX Spectrum, ale napr. Playstation, Gamecube, M.A.M.E. arcade automaty apod.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Výkon je omezený, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o emulaci, nýbrž o syntézu HW, se výkon hodnotí jinak. Zde je výčet jader, která jsou k dispozici: https://github.com/MiSTer-devel/Wiki_MiSTer/wiki/Cores

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud vezmeme dva protipóly, na jedné straně péče o původní retrotechniku a na druhé straně čistá emulace na výkonném PC HW. Ten první přináší asi maximální úroveň nostalgie, ten druhý šíři záběru platforem a maximální pohodlí. MiSTer je patrně někde uprostřed, kam vůči němu umístit tzv. hybridy (např. Amiga 500 popohnaná piStormem) si netroufnu odhadnout.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Technicka.
ZX Spectrum NEXT je samo o sobe multiklon ZX s volitelnou RPi Zero akceleraci.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Líbí se mi koncept emulace originálního HW v hradlovém poli ( klidně si tomu říkejte syntéza ).Čarou přes rozpočet pak je I/O řízené přes ARM .Nutnost redukcí a simulace původního rozhraní tak teď vypadá na největší trhlinu v celém konceptu ...
Dalším problémem je výkon. Arm na 800Mhz je letitá záležitost a samotný výpis emulovaných počítačů a konzolí vzbuzuje obavy i o schopnostech Altera chipu jako takového .
Mnohem víc by se mi líbil nástupce který by s emulací nekončil jen u PSX ,ovšem kolik by si pak výrobce řekl za takové zařízení si ani netroufám odhadovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.