Mitakon uvádí 85mm f1.2 „Dream“, který snese srovnání s Canoním 85mm f1.2 L
Full-frame objektiv o ohnisku 85 milimetrů a světelnosti f/1.2 je produkt, který býval považován za určitý snob-end (byť tento obraz nemám příliš v lásce); pro výrobce byl v očích fotografů odznakem toho, že si může podobný produkt dovolit - po stránce know-how, zkušených optických inženýrů, optických materiálů i antireflexních vrstev, bez nichž byly složitější konstrukce pro ztrátu kontrastu nemyslitelné.
Dnes už není problém „nějaký“ světelný portréťák vyrobit prakticky pro jakoukoli menší firmu - problémem je spíš skloubit optický návrh s výbavou továrny a to vše tak, aby komplikovanost jednotlivých postupů nebyla nad možnostmi výbavy a schopností pracovníků, případně aby výtěžnost byla dostatečná pro rentabilní výrobu. To je obzvlášť důležité - světelné objektivy dnes již nejsou nutnou podmínkou pro fotografování v interiérech bez blesku (stačí použít vyšší ISO, přičemž nákup novějšího těla, které zvládá s nižším šumem vyšší ISO, je často méně nákladný, než pořízení high-end objektivu), a tak je pro menší výrobce třeba udržet cenu na úrovni, kterou je dostatečný počet fotografů ochotný zaplatit.
Právě Mitakon patří do skupiny menších výrobců manuálních objektivů, jejichž produkty jsou po stránce „cena / výkon“ velmi zajímavé. Svým Speedmaster 85mm f/1.2 ‘the Dream’, jak portréťák nazývá, se řadí mezi nevelký počet značek, které objektiv těchto parametrů za celou historii fototechniky vydali. Zůstaneme-li u fotooptiky, lze jmenovat především Canon a Zeiss. Specifický armádní fotoobjektiv pro dálkoměrné aparáty vyvinul i Leitz (Elcan 90mm f/1), ale to je už trochu jiný segment. Rentgenových, reprografických, astronomických, projekčních a dalších objektivů podobného ohniska a světelnosti sice existuje celá řada, ale trhy a systémy, jimž byly určené, mají natolik odlišné požadavky, že je nelze s klasickou fotooptikou objektivně srovnávat.
Mitakon 85/1.2 je tvořen 9 čočkami v 6 skupinách, dvě čočky jsou vyrobené z ELD skla, čtyři ze skla s vysokým indexem lomu. Jedenáctilamelová clona má zaručit oblé vykreslování světel mimo hloubku ostrosti. Clonit lze až do f/16, kroužek má hladký (neklikací) chod, aby cvakání nerušilo záznam videa. Ostření je, jak už tomu u menších výrobců bývá, čistě manuální - nejblíž lze ostřit na metrovou vzdálenost. Hmotnost odpovídá parametrům a konstrukci: 921 gramů. Je to méně ne v případě Zeiss Otus 85/1.4 (kolem 1200 g) a zhruba stejně jako u Zeiss Otus 55/1.2 (970-1030 g). Na přední závit pasují 77mm filtry. Výrobce přislíbil bohatý výběr bajonetů, zatím jsou vyráběné Canon EF (EOS) / Nikon F a Sony FE, v druhé polovině roku nabídku rozšíří i Sony A a Pentax K . Všechny za jednotnou cenu $799, což z Mitakonu činí historicky nejlevnější 85mm f/1.2 objektiv. V ČR lze čekat částku mezi 20-25 tisíci Kč.
upozornění: některé ukázky mají v vyšším rozlišení přes 1 MB
Na oficiálním webu jsou k dispozici i ukázkové snímky a srovnání s Canoním 85/1.2. Snímky až na výjimky nejsou v plném rozlišení, takže lze říct jen tolik, že rozdíl nebude nijak propastný a po optické stránce se srovnání obou objektivů snese. Více prozradí až recenze.
Optyczne, Mitakon