Modrý laser možná už vítěze má
Situace na trhu vypadá tak, že pro počítače tu máme dostatek Blu-ray mechanik, kdežto HD DVD aby jeden pohledal. Počítačové HD DVD mechaniky stále vyrábí pouze Toshiba a ani přes velkou snahu se nám k testu nepodařilo získat ani jednu z jejích vypalovaček (a nejen nám). Zdá se, že pro počítače tu budeme mít Blu-ray a pro HD video na takové to domácí použití zase HD DVD. Stolní HD DVD přehrávače už rozhodně nejsou cenově nedostupné, však v USA se dají sehnat za méně jak 100 dolarů a i titulů je dostatek. V Evropě je sice situace pro HD DVD horší, ale je jen otázkou času, kdy bude mít Toshiba dostatečný počet přehrávačů, aby zaplavila i trhy na starém kontinentě. Blu-ray může vykazovat kdovíjaké úspěchy, uživatelé prostě vždy (těch vás pár výjimečných jistě promine) sáhnou po levnějším zboží a tím neoddiskutovatelně stolní HD DVD přehrávače jsou.
Blu-ray má zase našlápnuto do počítačů a i nejvyšší třída notebooků se může chlubit Blu-ray vypalovačkou. V našich e-shopech se dá sehnat Blu-ray rekordér za méně něž 15 tisíc, v kombinaci čtení Blu-ray a vypalování DVD pak mechanika stojí něco málo přes 5,5 tisíce. Toshiba v tomto směru dost stagnuje, rychlosti vypalování jsou nízké, vypalovačky nedostupné (nenajdete-li ji v notebooku Toshiba) a používat přepisovatelná HD DVD-RW se naučila až s SD-L912A. Je ale pravda, že obyčejná HD DVD-ROM mechanika je o tisíc korun levnější než BD-ROM a dá se koupit asi za 2 600 Kč.
Blu-ray formát by se tedy mohl stát technologií pro počítače, nahrává mu nejen dostupnost, ale stále i vyšší kapacita, HD DVD by mohlo patřit filmům ve vysokém rozlišení. VMD zatím nechme stranou, tento formát je zatím na startovní čáře, uvidíme, co dovede. Zatím se o něm jen hodně hovoří. Jak to s modrým laserem vidíte vy?