Mozilla, Ubuntu Linux a EULA prohlížeče Firefox
V posledních dnech se toho kolem Ubuntu 8.10 plánovaného na příští měsíc děje poměrně hodně a nehovoříme o vývoji distribuce. Za vším stojí Mozilla, která si u Canonicalu (firma stojící za Ubuntu) prosadila, že Firefox bude při prvním spuštění vyžadovat odsouhlasení EULA (tedy licenčního ujednání s koncovým uživatelem).
Tento krok je z hlediska čistoty a jednoduchosti okamžitého použití Ubuntu krokem zpět, ale Mark Shuttleworth jasně říká, že musejí podmínky Mozilly ctít stejně tak, jak chtějí, aby ostatní ctili jejich licenční podmínky. Jiná možnost by byla vyřešit to „podebianovsku, tj. odstranit Firefox (ochranná známka Mozilly) a nahradit jej vlastní neoficiální verzí (jako IceWeasel v Debianu), ale to není v zájmu Ubuntu.
Kolem celé záležitosti se ale rozpoutala silná debata, takže se k věci nakonec vyjádřila i Mitchell Baker, čelní představitelka Mozilly. Ta považuje EULA ujednání za již zastaralou záležitost, kterou Firefox nepotřebuje a ve firmě na řešení již pracují. Potřebují pouze něco, co objasní licenci jako takovou a Mitchell si není jistá, že se tomu dá vůbec říkat EULA, protože budoucí ujednání nebude mít nic společného s žádnými restrikcemi vůči uživateli, spíše půjde o obdobu Red Hatu, který má v licenci víceméně jen sdělení, že „software je pod GPL, jen neporušujte naše ochranné známky“. Vývoj nové „licence“ ale ještě nějakou dobu potrvá.