MPlayer: Titulky, OSD, kodeky
Kapitoly článků
Titulky
Přehrávač automaticky hledá titulky se podobným jménem jako film. Explicitně můžeme jméno titulkového souboru předat jako parametr.
Vezmeme to stručně. Mplayer podporuje tyto formáty titulků:
|
MPlayer může konvertovat předchozí formáty (kromě prvních tří v prvním sloupci) do těchto formátů (s uvedenou volbou):
-
MPsub:
-dumpmpsub
-
SubRip:
-dumpsrtsub
-
Microdvd:
-dumpmicrodvdsub
-
JACOsub:
-dumpjacosub
-
Sami:
-dumpsami
Také je možno u titulků specifikovat framerate -subfps <rate> a Delay
-subdelay <sec>. Viz. manuál.
OSD a fonty
Fonty a OSD je nutno stáhnout z internetu (v binární instalaci bývají obsaženy), instalaci přesně popisuje manuál a zvládne ji i cvičená pozorná veverka.
-
ftp.mplayerhq.hu/MPlayer/releases/fonts/
- ISO fonty -
ftp.mplayerhq.hu/MPlayer/contrib/fonts/
- různé fonty od uživatelů
Kodeky, kodeky, kodeky toť věčný evergreen
Pokud budete instalovat binární distribuci, tak tam už jsou kodeky připraveny (kromě Win32 z licenčních důvodů). Jinak doporučuji manuál, v případě tohoto programu je manuál opravdu místo, kde se pomoc nalézt dá (sekce 2.2 Supported codecs).
libavcodec aka ffdshow
Tento open source balík kodeků je součástí MPlayeru a je schopný dekódovat H263 / MJPEG / RV10 / DivX3 / DivX4 / DivX5 / MP41 / MP42 / WMV1 video streamy a WMA (Windows Media Audio) v1 a v2 audio streamy na různých platformách. Je také známo, že je pro tento úkol nejrychlejší (pro Windows existuje port libavcodec pod názvem ffdshow). Pokud si MPlayer překládáte bude optimalizovaný pro váš procesor.
Jako minimální konfigurace pro plynulé přehrávání (na Linuxu) se považuje cokoliv nad 300 Mhz, resp. při vyladění i trochu níže. Proto je některými lidmi MPlayer překladán jako MagicPlayer.
Win32 kodeky
Jedná se o upravené kodeky z Windows. V podstatě jsou zrušeny odkazy na jiné knihovny a jsou zaváděny speciálním zavaděčem (původní verze je z winehq.com - což je program na spouštění binárek Windows na Linuxu). Z kodeků se používají podle mne pouze rutiny na dekodování A/V streamu a postprocessiong, zbytek, tedy načítání, zobrazování, a synchronizace, je implementován nativně.
Tuto rodinu kodeků můžete použít pokud budete MPlayer používat pouze na architektuře x86. Nejdříve si je musíte ovšem stáhnout z codecs
page. Předem ovšem říkám, že jsou to upravené kodeky, tj. pro Windows jsou nepoužitelné, resp. použitelné jen pro MPlayer a musíte použít soubory začínající windows. Budete je potřebovat jen ve vyjímečných případech.
QuickTime kodeky
Na platformě x86 tyto kodeky mohou být použity na dekódování Sorenson v1 a v3, RPZA (QuickTime) a QDesign audio streamy. Často je to nutné pro trailery.
XAnim kodeky
jsou prý nejlepší (full screen, hardware YUV zoom) pro dekódování 3ivx and Indeo 3/4/5 filmů a pro několik dalších starších formátů.
Jiné
Pro Ogg Vorbis audio potřebujete instalovat libvorbis.
MPlayer může také používat knihovny RealPlayer 8 nebo RealONE pro soubory RealVideo 2.0 - 4.0 video a Sipro/Cook audio.
Kompletní seznam kodeků je na domovské stránce. Dají se stáhnout v jednom jediném souboru.