Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k MSI 890GXM-G65: microATX i pro 140W procesory

Ja som zatial mal mescsinou mATX dosky, lebo stacia mensie skrinky a vybava je +- rovnaka oproti ATX, aj tak som zatial nikdy neobsadil viac ako 2 sloty....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak pre takýto procesor to nie je výhoda. Stačí si uvedomiť, že v malej skrinke sa tých 140W prejaví vyšším zahrievaním a to znamená efektívnejšie vetranie a teda vyššie otáčky ventilátorov. A ten, čo si toto kúpi, aby mal výkon, asi nebude mať iba jeden disk. Sám mám 2x Velociraptor + 2 TB Samsung a 2x1TB Samsung v mirori som vyhodil do externého boxu, ktorý je pripojený cez eSATA.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Možná že je uvnitř mATX casu méně místa, ale to neznamená že nelze CPU dobře chladit. Já v současnosti skládám už jen mATX a všichni jsou s tím nadmíru spokojeni. Dostaneš tam 2(i 3)xHDD, 2xDVD, čtečku či FDD, 2xPCIe 16 grafky, 1xPCIe 8 kartu. V podstatě není co řešit, velkým skříním v podstatě dochází argumenty. Ty tam jsou časy kdy se osazovaly desky spoustou karet a skříně spoustou mechanik.

Samozřejmě kdo chce 140W cpu, 2xGK, 3HDD, BluRay i DVD atd..., tak by asi měl zvolit kvůli chlazení standartní case, ale takových lidí je max. 3%. Zbytek si vystačí s CPU do 100W, jednou grafkou, 1xDVD-RW, 1-2xHDD a těm bude tato mATX deska maximálně vyhovovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na čo si vlastne reagoval? Mňa nezaujíma, čo chce väčšina. Vyjadroval som sa k tejto doske a použitiu 140W procesora.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zahřívání vnitřku PC skříně jen málo závisí na její velikosti. Daleko důležitější u výkonných sestav je jejich správný návrh z hlediska proudění vzduchu. A to se dá lépe uhlídat v menší skříni, kde je i menší možnost nasávání falešného vzduchu, který nepřispívá ke chlazení sestavy, pouze jen ke zvýšení její hlučnosti.
Ne každý, kdo potřebuje výkonný procesor, potřebuje současně např. 5 disků. Ostatně, už dnes jsou dostupné SSD disky, které dokáží významně zvýšit výkonnost systému se zanedbatelným příkonem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak neviem o čom točíte, ale píšete bludy. Vy len niečo píšete, čo ste niekedy niekde počuli, alebo čítali. Asi ste neskladali počítač. Pozrite, ak raz máte nejaký vyžiarený výkon vo forme tepla, tak ho treba odviesť. Ak máte malú skrinku, tak nato aby ste prehnali určitý objem vzduchu pre odvod tepla, potrebujete na malom 8 cm ventilátore vyššie otáčky ako na 12 cm ventilátore vo veľkej skrini. A to znamená aj vyšší hluk. Fyziku proste neoklamete. Alebo ste už niekedy skúšali dať 140 W TDP procesor do malej mATX skrinky?
Pitrs81 písal "Možná že je uvnitř mATX casu méně místa, ale to neznamená že nelze CPU dobře chladit." Proti tomu som nenamietal. S dostatočne výkonným chladičom na CPU to dokážete. Ale súčasne musíte tú skrinku aj odvetrávať. A to vám robi to vynútené prúdenie vzduchu. A asi v mATX bude musie byť podstatne vyššie a to znamená hluk od vyšších otáčok ventilátorov a aerodynamický hluk od prúdenia vzduchu, pretože laminárne prúdenie nedosiahnete nikdy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

1. Ano, fyzika se nedá oklamat. Pokud zanedbáme chlazení skříně přitozeným sáláním z jejího povrchu, tak veškeré teplo musí odvést ventilátor. V ustáleném stavu (řekněme po hodinovém hraní) pak při shodném ventilátoru je zhola jedno, jestli odsává teplo z malé nebo velké skříně. Naopak, pokud odsávám vzduch z malé skříně (méně škvír a perforací tam, kde jsou neužitečné), tak je menší nebezpečí, že ventilátor bude odsávat falešný vzduch, tj. takový, který nepřispívá ke chlazení.
2. I mATX skříně jsou dostupné s osazením na 120 mm ventilátory. To pro toho, kdo si myslí, že potichu lze skříň odvětrat pouze se 120 mm ventilátorem.
3. Ano, dělal jsem upgrade herního PC s GTS 240 a přetaktovaným E5200 do mATX skříně. Pro někoho kupodivu, pro mě v souladu s fyzikou, se sestava nepřehřívá a je i docela tichá, přestože nebyla navrhována jako ULN.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Oprava, ta GK byla GTS 250.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.