Myš slaví 40 let
Tenkrát neměla myš ani optický snímač povrchu a dokonce ani kuličku, v té době se pohyb snímal rovnou z koleček, která měla s povrchem přímý kontakt. Douglas C. Engelbart ze Stanfordského výzkumného institutu (SRI) si v roce 1961 během konference vytáhl poznámkový bloček a načrtl obrázek zařízení, jež by lidem umožnilo fyzickou interakci s CRT obrazovkou počítače. Později v roce 1962 toto zařízení popisuje jako „ukazovátko“ ve své práci „Umocnění lidského intelektu: Rámcový koncept“. Prototyp počítačové myši vznikl v roce 1964, jeho konstruktérem byl Bill English (pracoval jako vedoucí konstruktér v Engelbartově výzkumném středisku Augmentation Research Center (ARC) v rámci SRI). 9. prosince 1968 pak byla myš poprvé představena na veřejnosti.
Kulička přišla do myši až v roce 1972 a v současné době už je myš s kuličkou spíše výjimkou. Jméno „myš“ dostalo zařízení proto, že přívodní kabel byl zpočátku na straně blíže uživateli, což evokovalo ocásek. Dnes už je běžné, že myši nemají ani ten „ocásek“ a komunikují bezdrátově.
Je zajímavé, že Doug Engelbart nedostal za svůj patent na myš žádné poplatky, částečně také proto, že patent vypršel v roce 1987 a myši se staly běžnou (až nedílnou) součástí osobních počítačů až poté (druhým důvodem bylo, že se vyráběly myši i s jiným způsobem přenosu informace o pohybu, které původní patent nekryl). Patent byl přihlášen právě Stanfordským výzkumným institutem, který neměl o jeho potenciálu a hodnotě ve své době ani potuchy, nicméně licenci na něj stihl později za zhruba 40 tisíc dolarů prodat firmě Apple, aby mohla myš vyrábět.
Na oslavu této události jsme zapátrali v naší databázi obrázků a přinášíme vám nyní kopici myšek různých vzhledů, o nichž jsme se v našich zpravodajstvích zmínili.
Na samotný závěr snad jen zajímavost od jednoho velmi známého výrobce myší: společnost Logitech oznámila, že vyrobila svou miliardtou myš. Toto je ona: