Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Náhrada za diskety je tu: CD-MRW

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Minulý pátek se vás Martin snažil přesvědčit, abyste zapomněli na diskety. Já se také přidám popisem nejnovější technologie, která opravdu umožní využití CD-RW médií jako náhrady za klasické diskety.

Kapitoly článků

1.  Úvod

Již bylo několik pokusů, které se snažily nahradit klasickou 1.44 MB disketu. K veliké škodě se neujaly například diskety o kapacitě 2.88 MB. Neujaly se ani další pokusy o nahrazení a objevují se stále další a další pokusy, jako třeba 500 MB DataPlay. Jediné přenosné médium, které se opravdu ujalo je CD. V počítačích nejprve jako CD-ROM mechaniky a dnes už i jako CD-R a hlavně CD-RW. Vždyť v roce 1999 se prodalo CD-R a CD-RW mechanik přibložně 16 milionů a v roce 2000 už cca 20 milionů. A co se týče médií, tak CD-R se v minulém roce prodalo přibližně 3 miliardy, což je ve srovnání s 1.8 miliardy prodaných disket veliké číslo (dle odhadů od: Japan Recording-Media Industries Association).

Jenže CD-RW se stále namísto disket nepoužívají. Hlavním důvodem je asi přílišná složitost. Na CD-RW si můžete vybrat, zda-li chcete zapsat "klasicky", či pomocí packet-writingu. Klasický zápis vlastně ani nelze srovnávat s flexibilitou diskety - nemůžete na CD-RW něco zapsat, vyndat ho a později na něj zas něco připsat a toto hodněkrát opakovat, jste totiž limitováni možnostmi multisession CD. Packet-writing už s disketami srovnávat poměrně dobře lze, má však několik zásadních nevýhod:

 • CD-RW je nutné naformátovat a to je jednak nepříjemné a také to trvá poměrně dlouho
 • Je zapotřebí speciální aplikace, která se o zápis na CD-RW stará (DirectCD, PacketCD, abCD, InCD)
 • Není podporováno operačnímy systémy a tak je nutné mít speciální čtecí aplikaci
 • Nižší kapacita oproti klasickému zápisu
 • Omezená výkonnost

Navíc jsou mnohdy speciální aplikace, které se o packet-writing starají, dosti problémové, takže většina zkušenějších uživatelů tento způsob nepoužívá. Přiznám se, že jsem po objevení packet-writing technologie čekal, že se zahrne jeho podpora přímo do operačního systému a CD-RW se stane náhradou za diskety. Nestalo se tak a místo toho se definuje další standard, který snad už bude podporován.

Standard CD-MRW je dílem skupiny Mount Rainier (CD-MRW je pak zkratkou z CD-Mount Rainier reWritable či z CD-Mount rainier ReWritable, vyberte si, narazil jsem na obojí). Jejími členy jsou tyto čtyři společnosti: Compaq, Microsoft, Philips a Sony. U Philipsu a Sony se vůbec nedivím, ti stojí za téměř vším, co se točí okolo CD. Microsoft je také pochopitelný - vyrábí operační systémy. Jen ten Compaq mi tam příliš nesedí, ale co, pod technologií bootovatelného CD se podepsala např. i firma IBM, tak co by se na tomto standardu nemoh podílet i Compaq.

CD-MRW se snaží řešit výše popsané nevýhody těmito způsoby:

 • Podpora operačnímy systémy. Jak už členství Microsoftu napovídá, objeví se podpora tohoto formátu v operačních systémech od Microsoftu a objeví-li se v nich, objeví se téměř určitě i v dalších systémech. Navíc se mi dostal do ruky dokument z konce března tohoto roku, kde se píše, že Microsoft předpokládá, že bude podporovat tuto technologii, jakmile se objeví na trhu. A podpora může být už ve Windows XP a potom následně ve všech operačních systémech od Microsoftu. Aby byla možná rozumně přidat podporu CD-MRW, rozhodli se tvůrci specifikace k těmto krokům:

  • Správa poruch v mechanice. Problémem CD-RW je, že se může několika způsoby poškodit. Nejčastější je nějaký ten škrábanec na povrchu a hnedle jsou některé sektory nečitelné. Další možnost se skýtá také v omezeném množství přepisů jednoho místa na povrchu. Může se tedy stát, že několikrát (uvádí se 1000×) zapíšete na stejné místo a potom už toto místo bude nepoužitelné. Mechanika tedy bude v sobě přímo zahrnovat podporu správy vadných oblastí a nebude se o to muset starat žádný operační systém.
  • Adresování po 2 KiB blocích. Současný packet-writing zapisuje po 64 KiB blocích. To s sebou nese problémy v některých operačních systémech a také to zvyšuje průtok dat po sběrnici. A protože technologie CD už využívá sektorů o velikosti 2 KiB, tak v případě CD-MRW by s tím také neměl být problém (z hlediska OS).
  • Standardizace komunikace s mechanikou. V současné době existuje několik standardů (MMC-1, MMC-2) a několik proprietárních řešení pro komunikaci s CD-RW mechanikami. To s sebou nese problémy pro autory vypalovacích programů, je totiž nutné implemetnovat podporu všech těchto řešení komunikace. Pro CD-MRW se počítá s rozšířením specifikace MMC-2 tak, aby podporovala nové rysy CD-MRW technologie. V současné době vzniká MMC-3 standard, který už bere ohled i na CD-MRW (technické detaily tohoto formátu jsem se dozvěděl právě z MMC-3 draftu revize 11 z 12.7.2001).
 • Formátování na pozadí. Po vložení CD-RW do CD-MRW mechaniky nebudete muset formátovat, ale vše se bude dít automaticky na pozadí. Také před vyndáním média bude vždy CD-RW "uzavřeno" tak, aby bylo bez problémů čitelné na všech CD mechanikách.
 • Kompatibilita je velmi důležitá záležitost. U CD-MRW jí má být dosaženo takto:

  • Filesystém je podporován přímo operačním systémem. Ze začátku bude využito UDF 1.02 a později se předpokládá přechod na UDF 2.01. UDF 1.5 není použitelný.
  • Fyzická kompatibilita se staršími čtecími mechanikami.
Kapitoly článků
1.  Úvod

Diskuse ke článku Náhrada za diskety je tu: CD-MRW

Žádné komentáře.