Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Namísto Zen 3+ / Warhol zřejmě přijde Zen 3 XT / refresh

tohle je fakt skoda, jesli se ze zen3 dalo vyzdimnout jeste 10% vykonu, tak to mohla bejt prinosnejsi pulgenerace nez cely generace intelu jako kabylake nebo rocketlake..

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Zatím jsou to všechno jen pouhé spekulace. Uvidíme s čím přijde AMD. Nechal bych to na nich...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Vzhledem k tomu, že stejný zdroj tvrdí, že aktuálně plánovaný Zen 3-refresh (Zen 3 XT) bude spadat do generace Ryzen 5000 (tedy nikoli Ryzen 6000, jak se plánovalo původně s 6nm Zen 3+) a zároveň APU Strix Point / Zen 5 patří do Ryzen 8000, zůstává zde jedna volná řada."

a kde něco takového tvrdí ?

MOEP: Due to cancellation of Warhol, Zen 3 XT/Refresh will be Ryzen 6000 series, Zen 4 for Ryzen 7000 and Zen 5 for Ryzen 8000 series.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hmm, takže to změnil. Původně tam bylo uvedeno, že Zen 3 XT zůstane jako součást řady 5000 a nebyly tam ani anglické překlady. „Last Updated: 2021-04-28“.

Upřímně řečeno mi ta současná verze nedává smysl. Pokud půjde jen o přetaktovaný Zen 3, těžko lze čekat posuny výkonu na takové úrovni, aby to mělo smysl vydávat jako novou generaci.

Každopádně díky za upozornění, do článku jsem to doplnil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Upřímně řečeno mi ta současná verze nedává smysl. Pokud půjde jen o přetaktovaný Zen 3, těžko lze čekat posuny výkonu na takové úrovni, aby to mělo smysl vydávat jako novou generaci."

souhlasím. Možná je to podobné jako když AMD u ryzenů přeskočilo řadu 4000 a z řady 3000 šli rovnou na 5000 a jako 4000 označili jen APU založená na architektuře Zen 2

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No to bylo aby to sjednotili, ne?

Protoze tedka rada 5000, at uz desktop plnotucnej, nebo APU maji v srdci Zen3.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

je to celé propečená kachnička, nebo jde jen o část informace - třeba AMD poté, co zjistili, jak je na tom Alder, rovnou odložili Zen3+ "na později." A protože se zatím neví, co bude po Alderu, tak ani AMD zatím neví, jestli Zen3+ uvedou, nebo pošlou rovnou Zen4. Z pohledu obchodního to smysl dává, dokonce i z pohledu dnešního tristního stavu supply chainu.
Ne že by mě to těšilo, protože to by znamenalo, že AMD přistoupilo na udržování statu quo vůči konkurenci (Intelu).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"Ne že by mě to těšilo, protože to by znamenalo, že AMD přistoupilo na udržování statu quo vůči konkurenci (Intelu)."

to by ale nebylo dobře, že ?

nemyslím si že se něco takového děje, roadmapy jsou docela agresivně nastavené, příští rok ZEN4 a 2024 ZEN5. To nevypadá na zpomalování....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jj, podle me je to nejrealnejsi moznost. Pokud z nejakeho duvodu nesla uvaha nebo nevyslo povyseni na 6nm kvuli uvolneni kapacit na 7nm, tak pri soucasne omezene nabidce a vysoke poptavce + neschopnosti Intelu vykonove konkurovat, si AMD mohlo rict, ze mezigenerace je tentokrat zbytecna a akorat se stejne jako u Zenu 2 udelaji nejaka drobna vylepseni. A pokud (to bych rekl, ze je nejdulezitejsi) jde vyvoj Zen 4 dobre a AMD vi, ze je schopna ho uvest i drive (ceka jen na to, co predvede Intel kvuli finalnimu vyladeni), tak puvodne planovany Zen3+ proste prestal davat smysl.
Netreba nad tim delat salodlouhe rozbory.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To si nemyslím. Co bude po Alder Lake je jasné - Alder Lake-refresh alias Raptor Lake. Až 2023 přijde do desktopu nová architektura od Intelu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na rok 2023 je chystaný 7nm MeteorLake, což je ale die shrink Raptoru. Ta nová architektura má kódové jméno LunarLake (2024).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč proboha nepřijdou s nějakou normální značkou typu Pentium.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nojo, AMD už vidí, že jí začíná docházet dech. Zen 4 se již chystá, ale po Zenu 5 už nebude co. Dojde dech a většina pokroku půjde jen za výrobním procesem. 2024 už bude zase rok Intelu!

+1
-11
-1
Je komentář přínosný?

po Zenu 5 už nebude nic, protože do naší planety narazí Nibiru podle jednoho proroctví z Majského kalendáře a protože AMD vedení je s tím dobře obeznámeno, tak po ZEN 5 už nic nechystá .-) Namísto toho všechny peníze půjdou do SpaceX a společně s Ílonem Mlaskem si už rezervují pozemky na Marsu.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Přitom se stačí schovat do dutého jádra Země a utéct tak z tohoto falešného místa.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

na to ti stačí hyperloop :-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

tam je obrácená gravitace, takže potřebuješ antigravitační vznášedla a to má jenom soros, musk a gates

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ne nee, prileti pro nas Vesmirni lide, těšing :-)))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nemáš na mysli skôr Vesmírnu Drůbež - "Milujeme Vám a pomáháme Vás" :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč? Prostě budeme oproti současnému stavu vzhůru nohama. Stále budeme chodit po svrchní vrstvě, jen z druhé strany:)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale ty nevieš, že zem je plochá doska...stačí sa ukryť na čas na druhú stranu tej plochej dosky a pri náraze Nibiru (zrejme tiež plochá doska), budeš cítiť iba chvenie zeme :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

@David: Po Zenu 5 prý má přijít nová architektura s názvem "hedgehog".

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

AMD by mělo řádně prásknout do koní, jinak se mohou brzy s procesorovým byznysem zase rozloučit - protože ten nástup moderního ARMu, jak to tady často zaznívá (ačkoliv dost aktivisticky a přenadšeně), je reálné nebezpečí. Pro desktop zatím asi nejméně, ale pro servery a ULW řešení je to nejen za rohem, ale dokonce už na prahu.

Tady je nutné si uvědomit, že Amazon, Google, Microsoft ... mají peněz nepočítaně, a jsou schopní trhy - v první řadě trh serverů - zaplnit okamžitě, nevadí jim "konzervativnost" a "5-ti leté plánování" ostatních serverových zákazníků, jako to vadí AMD, jejíž podíl v serverech proto roste dost pomalu. Protože servery mají ve vlastní režii a tak nemusí žádné zákazníky "ukecávat" nebo "podmazávat", prostě si třeba za rok vyrobí do většiny serverů svoje procesory a nazdar. A začnou to pak prodávat i jako řešení na volném trhu. To samé mohou udělat dost snadno v mobilních řešeních, jako jsou subnotebooky a lehké notebooky... a postupně těmi svými ARM-ovými čudy mířit výše a výše - a požrat ve finále i desktop etc.

A to se ještě do pár let do těchto věcí s určitostí zapojí Žluťáci, zda to bude na ARMu nebo RISC-V nebo úplně na něčem jiném, to je jedno - ale jistě k tomu dojde a přemaže to trh úplně dokonale a úplně zgruntu...

Uvidíme, jak to nakonec se Zen3+/Zen3XT bude, ale AMD by měla poněkud přitlačit na pilu... i když je nyní Intel tak neschopný konkurence. Protože za rok/dva/tři bude fšecko jinak.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jj, Qualcomm, Mediatek, Microsoft, Samsung... ti pracují na procesorech pro použití v laptopech a Apple je několik let před nimi jak technologií tak výkonem. Aktuálně se mluví o vylepšeném 5nm a stejně tak o 4nm, jehož mass production TSMC přesunulo z příštího roku na letošní 4Q, samozřejmě to má nasmlouvané Apple který začne chrlit procesory pro iPhony, Macy i iPady, 4nm v příštím roce, zároveň už bude mít lépe odladěné čipy pro počítače

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Jj, presne tak!!!!! Treba Microsoft vyrabi tak bozi "armka", ze je pro jistotu nedal ani do vlastni herni konzole a spolehl se na AMD. :-)

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

teď jsi to celé zabil! :-D

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ale má trošku pravdu. Microsoft co nekoupí to neumí a co koupí to zkazí. Ale zatím jim to jde :-)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Tak tak. AMD64 (x86-64) má hlavní nevýhodu v tom, že je to uzavřený návrh, a tudíž do toho nikdo nemůže investovat a rozvíjet ho. Aarch64 (ARM) má v tomhle neskutečnou výhodu v "nezávislém" postavení ARM konsorcia, no jenže je otázka, co se stane až to požere NVidia (jestli - zatím to prý není pořád úplně 100% jisté). Pak by totiž mohlo nastat skoro stejné zmrtvění, jako se na dlouhá léta stalo s AMD64... aktivita by se zřejmě přesunula na RISC-V nebo něco zcela nového.

Microsoft je úplně vyhnilý indický korporát, který už nedokáže dát dohromady nic a vše zmrví, takže jestli na tomhle poli bude něco nového, tak to těžko přijde pouze z této strany. Amazon a Google - nebo Apple - to jsou hlavní "nebezpečí" pro AMD/Intel na poli procesorů. A pak celá plejáda Žluťáků, kteří se také jednoho krásného dne probudí a pak to bude superfičák.

Tahle radikální změna je - pokud už ne na prahu, jak jsem napsal - tak skutečně "za rohem". Ono i v software se za posledních cirka 10 let odehrálo hodně věcí, které přechod na radikálně novou ISA (AMD64 => Aarch64) umožní velice snadno. Modulární kompilátory, JIT překladače, modulární emulátory, ... překlad ze všeho do všeho... Však dnes je snadno možné i takové zvěrstvo, jako přeložení C/C++ zdrojáků včetně tak komplexních knihoven jako třeba QT5 přímo do WebAssembly, aby to jelo v browseru, proboha. Takže nějaký přechod z AMD/Intelu do čehokoliv jiného není nic nemožného, jako dříve, kdy to prostě "nešlo".

Takže tím jsem chtěl říct, že došlo (zřejmě) k prolomení toho dusivého monopolu AMD/Intel (+Via), který svíral IT posledních 20+ let. Přispělo k tomu i oddělení špičkové výroby v nezávislém TSMC a technologický úpadek "mateřských" továren (Intelu a Global Foundries), monopolizujících špičkové technologie... Takže dneska si může "upéct" super hyper procesor každý, když vyplázne dost prašulí. A těch má nejvíce Amazon, Google, Apple, Microsoft... A časem do toho mohou nacpat neuvěřitelné sumy Žluťáci... Kdo platí, tomu hrajou...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Cele to povidani ma jednu chybu na krase. Ze je ciste technicke. Bussines technika zajima do momentu nebo od momentu, pokud se na tom da vydelat. Jinak je jim uplne sumak. Technicky slo delat spousty veci i v minulosti. Technicky vyspelejsi produkty a cele platformy se neprosadili. Mame tu kockopsa jmenem Windows, misto OS2 napr. Proc? Protoze "bussines". Proc by mel Google investovat penize do sloziteho ekosystemu navrhu nejakeho HW, kdyz placnu 90+% jeho prijmu jde z reklam, potom poplatku 'spojenych' nejak s Androidem a cloud. Cili vsechno je SW. Mozna tak v serverech, aby ustril podobne jako Amazon. Ja netvrdim, ze si nemuze udelat nejaky bussines case a ze mu vyjde, ze do toho ma/muze jit, ale napred tam musi byt duvod. Pokud v tom nebude videt jasny cl ziskat penize, coz neni zase tak jednoduche v momente, kdy jsou ty trhy nejak obsazene, tak proc by to delal.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nojo. To je sice fakt, ale jsou tady další okolnosti.

Amazon ani Google se zatím moc netlačí do oblastí, kde má svoje Microsoft, HPE, DELL, ... ale jsou natolik korporátně "všežraví", že k tomu nepochybně jednoho dne dojde. Postupně, samozřejmě - jako to dělá teď Amazon: vlastní ARM procesory do vlastního cloudu. A pak užerou další kousek. A další. Dtto Apple...

Navíc je tady další megadůvod - když to neudělají rychle oni, udělají to první Číňani. A těch je sakra hodně, mají hodně peněz (potenciálně budou další léta jenom růst) a všeho dalšího - v porovnání s ostatními téměř neomezeně. Kromě toho mají Žluťáci další důvod - Amíci jim AMD64/x86-64 blokují (ne tedy zatím úplně, viz. Via/Zhaoxin ale...). Takže dlouhodobě - pokud Amazon, Google, Microsoft, etc nic v tomhle směru neudělají, do 10-20-ti let budou jenom stránkami historie IT jako dneska Atari/Amiga. Nemohou zkrátka záviset na podfinancovaném a dementně vedeném vývoji v AMD/Intelu, takže buď si AMD/Intel koupí nebo si koupí licence nebo holt půjdou v procesorech jiným směrem - Aarch64 je na ráně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co se tyce aspon notebooku jsou to zatim porad fantazie. Pokud vezmu MS z tveho prikladu, tak ten ma minimalni podil v noteboocich, i presto ze je jeho Surface notas docela povedeny a soustredi se na premiovy trh. Proc by to mel zmenit nejaky vlastni ARM nedava moc smysl, i kdyby jej i vydal.
Na ARM hype by museli nastoupit HP, Dell a Lenovo a zacit to propagovat ve velkem, jinal se tam nic nezmeni. To jsou hraci, cp ten trh ovladaji.
Vsechna proroctci zdejsich M1 a ARM zverozvestu o rychlem nasazeni ARM jsou z realneho pojhledu na trh akorat fantazie.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Realne musi mit prvne Microsoft hotove Windows 10 ARM, aby se vubec dalo o necem bavit.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

To už dávno má.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Musí dodělat podporu emulace x86-64bit (dnes už je dost aplikací 64bit only) a OpenGL (většina 3D programů a pár her kreslí přes desktopové OpenGL). Na obojím se pracuje, ale bohužel na to roky kašlal, dokud nevyšel M1 (až s výkonem M1 začal mít ARM v desktopu smysl).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Uvedené Microsoft, HP (pohrobci HPE nebo jak se to zrovna jmenuje), DELL, Lenovo, (dá se přidat i požraný Sun/Oracle, Cisco a pár dalších) jsou proti Amazonu a Googlu "maličké skomírající firmičky", kterým dokážou vyžírat trh i takoví, jako Supermicro nebo Asrock. Před utopením je drží zkorumpované prodejní sítě do korporátů a zoufalé skupování progresivních menších firem, které tím pohlcením zničí.

Fantaziemi bych to už nenazýval, je to nová realita, která se rýsuje. Amazonní/Gůglovské ARMové pokusy, zatím jen tak na 1/100 plynu, jsou předzvěstí brutálního zemětřesení (procesorotřesení).

Žádná propagace nebude potřeba, rozhodnou prachy... a vliv Amazonu a Googlu, samozřejmě. Jakmile tihle do toho ARM vlaku fakt naplno nastoupí, je hotovo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

CO mas v korporatni sfere, ktera dela vetsinovou cast prodeju OEM? Ten tvuj 'skormirajici' Dell, HP a Lenovo. Temer 100%. Ty si myslis, ze je nekdo "pres noc" vymeni za "Google", kdyz ty firmy na tom jedou desitky let dneska? Kdyz vyberovky na HW jsou psane pro jejich HW. Kdyz se dela vyberovka na SW, ke kteremu je zapotrebi dodat nejake servery nebo laptopy, tak se zase k tomu prilepi nabidka nekoho z tehle trojky, pokud ten korporat nema vlastniho dodavatele, kterym je zase nekdo z tehle trojky. Co servisni smlouvy na HW? Asus v OEM prakticky neexistuje. Supermicro je mozna v oblasti serveru, ale jak ma velky podil netusim. Minimalne v EU ale podstatene mensi.
Problem je, ze ten "zkorumpovany" korporat tam mezi sebe nikoho jen tak nepusti. To by musel novy hrac prinest revoluci v cenach nebo nejakou pridanou hodnotu, ktere jejich abidky nemaji. Existuje neco takoveho?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano, je to tak. Vždy tam bude někdo, kdo se nechá uplácet. Do té doby to pojede na x86-64. Leda by přišli obchodní zástupci od Googlu a Amazonu a dali dvojnásobek .-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Což dají, mají z čeho, na rozdíl od těchto letitých loserů. A klidně i pětinásobek... jako to dělají všude jinde...

Před deseti lety se Amazonu takoví "giganti" jako Walmart, Target, ... také smáli, no dneska už se nesmějou.

Před třiceti lety ovládala IBM všechno bankovnictví a finanční služby. Mainfraimy a takové zvrhlosti, jako AS/400. Pak přišli jiní, jako Paypal a bezpočet dalších, a ti už IBM k ničemu nepotřebovali. Dnes kryptoměny, a to už nebudou potřeba ani banky a jejich bankovní služby...

Svět se prostě mění.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

"Což dají, mají z čeho, na rozdíl od těchto letitých loserů. A klidně i pětinásobek... jako to dělají všude jinde..."
.. problem je ale porad s timhle udelat bussines case. Jak pro google, tak pro firmy, co by jeho HW eventuelne vzali. Podivej, jak dlouho je tu Apple a minimalne v Evrope je jeho podil ve firmach minimalni (nechci rict rovnou limitni nule). Jake ceny by musel Google nastavit a jake zazemi tomu celemu vybudovat, aby byl vubec schopen tem zabehlym mastodontum jak HP a Dell vubec nabidkou konkurovat. Cena dodavaneho reseni je jedna vec, ale musis k tomu mit i SW (a naopak). A pak jak HW servisni, tak SW podporu. Celou tuhle strukturu a souvisejici procesy by musel Google vybudovat. Chce se mu do neceho takoveho jit? Ja nevim, jednodussi by bylo, kdyby "google" nebo nekdo jiny, by prave Dell, HP a spol pomalu "ukecaval" a tu jejich nabidku o ARM rozsiroval. Oni by v ramci svych struktur postupne budovali podporu i pro tu ARM cast. Tady bych videl postupnou moznost..ale to je na roky. Je samzorejme mozne, ze se objevi nejaka nova 'stika', ale zase to nebude ze dne na den.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jojo. Však neříkám, že tihle noví hráči rovnou tyhle staré "zruší", půjde to postupně. Budou muset nabízet kromě AMD64 také Aarch64, jinak se na trhu neudrží, protože všechno vypadá na to, že inovace na poli ARM-ových procesorů bude rychlejší a má - vzhledem k ISA - mnohem menší úskalí do budoucna.

Ohledně vazby software na AMD64/x86-64, to je dnes úplně jiná věc než před cirka 10-ti lety - kdy to bylo vyloženě "no passaran". Dnes jsou takové softwarové nástroje, jako kompilátory, JIT překladače, emulátory, ... že "všechno běží na všem" je skoro pravda. A brzy to bude pravda úplně, protože který výrobce software tohle nezaručí a necertifikuje, skončí. Protože volnému/volnějšímu vývojovému modelu Aarch64 nebudou moci AMD/Intel v ničem konkurovat. Inovační tempo bude brutální...

Pokud to stávající výrobci a integrátoři, dodavatelé řešení... neudělají, tak budou nahrazení někým, kdo to udělá, to je všechno. A velká část dnešních řešení tak jako tak postupně sklouzne do nějakého toho cloudu, třeba i přivátního s přelivem a zaručenou dostupností do nějakého veřejného či smluvního. Což budou dělat nejlevněji a nejlépe "ti větší" - Amazon, Google, ... nikoliv již samotné "maličké firmičky", jako Dell atd.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja mel na mysli nejen SW podporu v ramci podpory HW platformy, ale i SW hotline.
Je asi fakt ze to co pises je jedna z moznych alternativ, ale je jedina?
Cloudy a serverova reseni obecne maji porad boom. Kazda technologie ale zatim vzdy narazila na limit, tudiz i cloudove silenstvi by melo casem taky. Uvidime

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

omyl, až krypto začne příliš obtěžovat tak se jednoduše postaví mimo zákon, už se s tím někde začíná, jde jen o to až se rozhoupe USA-EU-China a celé letadlo i s natěšenými střadateli půjde pěkně pod vodu, bude to krásný den....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Škoda, že se nejvíc těží zrovna v zemi, kde je zakázaný.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak to me mrzi :( jsem byl ochoten udelat Grande Finale na AM4 a takto asi zustanu na Zen2 teda uz :(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Může mi někdo vysvětlit co je "refresh" na Ryzen 2 XT, krom toho, že proces už je dobře optimalizovaný, takže z výroby už lezou lepší kusy než na začátku? Vždyť se nijak neliší od Zen 2 s výjimkou o 100 až 200 MHz vyšších taktovacích frekvencí, což by u lepších kusů původního Zenu 2 šlo jistě také. Z mého pohledu na tom není nic refresh, jen je výroba tak zajetá, že dovoluje vyšší frekvence na úplně stejném křemíku. Od slova refresh si představuju nějaké změny oproti pouhým produktům z vyladěnému výrobního procesu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.