Nastavení, hodnocení
Kapitoly článků
Pár novinek v nastavení
Letmo jsem si prolétl i nastavení, známé jako ovládací panel Možnosti Internetu. Na záložce Programs mě vedle „Reset Web Settings...“ praštilo do očí tlačítko „Manage Add-ons...“.
Toto tlačítko spouští jakéhosi správce rozšíření, kde vidíte, jaké ActiveX prvky či jiná rozšíření váš prohlížeč používá. Můžete je zde jmenovitě zakazovat a povolovat. Jak začnete brouzdat webem, přibudou další. Ne, že by se přímo samy bez vědomí uživatele instalovaly, ale některé třeba na různých stránkách poprvé použijete, typickým příkladem je Macromedia Flash Player.
K vypnutí jednotlivých rozšíření či ActiveX prvků je třeba danou položku vybrat myší, pak se stanou volby Enable, Disable a v některých případech i Delete aktivními. ActiveX prvek Windows Genuine Advantage vymazat nelze (tedy tímto tlačítkem Delete), nechá se však vypnout. Asi netřeba připomínat, že vám bez něj v současné době nepojede Windows/Microsoft Update.
Další drobnosti se vyskytují na záložce Advanced, mezi těmi zajímavějšími je to možnost zapnout zobrazování ALT textu u obrázků (u Microsoftu konečně přišli na to, že tento text nemá sloužit k zobrazení popisku při najetí myší, ale k zobrazení textu v případě, že se obrázek z libovolného důvodu nenahraje) či možnosti „Phishing“ filtru a konečně i „Tabbed browsingu“.
Phishing Filter slouží k odhalování stránek, které se vydávají za něco jiného, než to, čím ve skutečnosti jsou. Jde zkrátka o pokoutné stránky, které mají za cíl zmást uživatele a vytáhnout z něj jakékoli informace, nejlépe nějaké heslo či rovnou číslo kreditní karty. Tyto podvody jsou odhalovány tak, že se kamsi k Microsoftu odešle adresa stránky, kterou prohlížíte, ta se podle nahlášeného seznamu vyhodnotí či nevyhodnotí jako podvodná a výsledek se vám oznámí. Informace o tom, že se tak bude dít, vám prohlížeč při prvním spuštění sdělí touto hláškou:
Mimochodem: Právě na této ukázce si můžete všimnout onoho červeného křížku na zastavení načítání stránky. Samotný Phishing Filter pak indikuje svou činnost v dolním stavovém řádku ikonkou onoho štítu s bleskem. Najetí myšího kurzoru nad něj vyvolá informaci o tom, že filtr právě stránku prověřuje.
Průhledné PNG-24 obrázky (s alfa kanálem)
Další funkcí, kterou se již nynější beta verze Internet Exploreru 7 chlubí, je podpora alfa kanálu v PNG obrázcích. Ten u každého bodu říká, jak moc má být průhledný. I zde Microsoft dohání konkurenci, podívejte se, jak to vypadá v Internet Exploreru 6, jak v první beta verzi Internet Exploreru 7 a jak třeba v Mozille:
Internet Explorer 6
Internet Explorer 7 Beta 1
Mozilla Suite 1.7.10
Jak sami vidíte, průhledné obrázky již fungují, nicméně podle umístění textu nezbývá než dodat: Na podpoře CSS se ještě bude muset hodně zapracovat. Acid2 test vám ukazovat nebudu, stačí, když řeknu, že se na jeho vzhledu od IE6 nezměnilo vůbec nic. Autoři prohlašují, že tento test samozřejmě znají, ale rozhodně prý není prioritou optimalizovat pro něj Internet Explorer. Finální verze IE7 jím téměř určitě neprojde, nicméně se autoři budou alespoň snažit implementovat nějaké vlastnosti, kterých Acid2 test využívá.
Tisk
Prý se zlepšila podpora tisku. Na to jsme se podívali a vskutku zde k jistému zlepšní došlo. Internet Explorer vždy trpěl neduhem, kdy široké stránky měly na papíře prostě ořezané okraje. IE7 toto značně vylepšuje a na následujících ukázkách náhledů tisku (IE6 vlevo, IE7 Beta 1 vpravo) můžete vidět, že okraje už neořezává, tedy alespoň pokud nastavíte „Shrink To Fit“.
Závěr
Ani se mi nechce věřit, že toto už je beta verze. Podobně si představuji spíše alfa verzi. Microsoft s Internet Explorerem evidentně nestíhá, konkurence jej již dávno v mnohém přeběhla a sedmá verze IE v beta fázi zatím jen neohrabaně funí. Vzato z pohledu obyčejného uživatele: Dyslektičtí vývojáři překopali design (mimo jiné díky implementaci záložek, které už ostatní prohlížeče mají), přidali několik rádoby bezpečnostních vlastností a aby se neřeklo, ukázali nám, že to s průhlednými obrázky také umí. To je asi tak plus mínus všechno. Převratné novinky se zatím nekonají a navzdory tomu, že Internet Explorer je nejpoužívanějším prohlížečem, je z toho dost cítit snaha chytit ujíždějící vlak implementací vlastností, které ostatní prohlížeče už mají. Uvidíme ve finále, zda nějací příznivci IE přibudou, či zda několik skalních nakonec povolí.