Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Nástroj nejen na testování cache ve vypalovačkách

Obr: Nástroj nejen na testování cache ve vypalovačkách
Z dílen serveru cdfreaks.com vyšel na světlo světa další malý nástroj, který by možná mohl zajímat „technologické šťouraly“ (jakými jsme třeba i my). Jmenuje se „Cache explorer“ a (jak už název napovídá) umí se trochu vrtat v cache vypalovaček (a možná nejen vypalovaček, ale i „čteček“). Nás tento nástroj zaujal natolik, že jsme jej vyzkoušeli a o zážitky se s vámi nyní podělíme. Nejprve však upozorníme „notorické klikače“, že na řadu přijde práce s příkazovou řádkou, myš tedy nebudete potřebovat.

Cache explorer je nástroj vskutku mrňavý, v zaZIPované podobě má 44,4 kB (takže už asi tušíte, že si jej pro použití musíte rozbalit). Nebudeme tu rozebírat ani rozbalování, ani přesun do patřičné složky - ehm, říkejme tomu pro pořádek (a špetku té nostalgie) adresář. Půjdeme rovnou na věc.

Pokud nástroj pustíte samostatně (prostě a jednoduše příkazem cachex, dostanete malou nápovědu:

Cache explorer - nápověda

Sám autor píše, že je určen k mnoha věcem ohledně testování cache mechanik, jako je její velikost, čísla řádků (zde půjde patrně o něco více technického), podporu FUA bitu, speciální FUA příkazy mechanik Plextor (Force User Access, tedy příkaz, který mechaniku přinutí číst přímo z CD a natvrdo obcházet její cache) a možnost vypínání cache při čtení. Zejména to poslední by nás mohlo zajímat při extrakci dat z audio CD, neboť toho si prakticky všímá i takový Exact Audio Copy a dost mu pomáhá, pokud mechanika při grabování „necachuje“.

Malá poznámka pro ty, kteří mají ještě mechaniky na SCSI řadiči, jako já. Mě se totiž nepovedlo komunikaci s nimi rozchodit (a to mě docela zrovna zajímalo, co se dozvím o Yamaze CRW-F1S). Při pokusu sáhnout na tyto mechaniky Cache explorerem se restartuje celý SCSI řadič a program vyhodí chybu. S Yamahou CRW-F1 si však program neporadil ani při sundání redukce SCSI a přepojení na USB.

Jediná mechanika v mém systému, se kterou tedy Cache explorer komunikuje, je NEC ND-4551A (připojena přes USB redukci). Vřele doporučuji vložit nějaké zaplněné médium do mechaniky, ono pak je na čem testovat ;-).

Zkusíme si tedy vypsat informace o mechanice. Nejprve se zadávají příkazy, až na konec písmenko, pod kterým v systému vidíme mechaniku. Takže v mém případě je to příkaz cachex.exe -i X:

Cache explorer - informace o mechanice s audio CD

Toto je případ, kdy je v mechanice audio CD. Trochu jiná situace nastane, bude-li v ní datové CD:

Cache explorer - informace o mechanice s datovým CD

Hned je těch možných příkazů na čtení více. O něco méně je jich pak pro DVD, ale pojďme se podávat více na zoubek právě cache a to v souvislosti s audio CD, kde nás to bude zajímat nejvíce. Na to poslouží další přepínač -k.

Cache explorer - informace o mechanice a cache s audio CD

Jak se zdá, právě s touto mechanikou máme smůlu, cache při čtení audio CD nevypneme. Trochu se to však rozchází s informacemi ze samotného Exact Audio Copy, který tvrdí, že se při čtení audio CD data „nekešují“.

NEC ND-4551A - Exact Audio Copy - Drive Features

Na druhou stranu jestliže Nero CD-DVD Speed s takovýmto audio CD dokáže zjistit „Burst Rate“ 14 MB/s, musel si nutně povídat právě s cache mechaniky, neboť CD takový datový tok dát prostě nemůže.

NEC ND-4551A - Nero CD-DVD Speed - Burst Rate test

Posledním testem poté, co si program nerozuměl s Yamahou CRW-F1 ani na SCSI, ani na USB, byl pokus dát ji na SATA (přes patřičnou redukci). To už vypadalo lépe, byť název mechaniky z nějakého důvodu ztratil každý druhý znak a celý název výrobce:

Cache explorer - informace o mechanice a cache s audio CD - Yama

Má to však jeden háček, kterým je prakticky slabina celého Cache exploreru. Program je prakticky ještě v plenkách a třeba tato akce způsobí zatuhnutí mechaniky natolik, že je nutné pak restartovat celý počítač. Na další neduhy si stěžují i uživatelé ve fóru na CD Freaks, takže opatrně s tím, rozhodně nedoporučujeme tento program zkoušet někde „v ostrém provozu“.

Jelikož má program i možnost podat více informací pomocí přepínače -d (jako „debug“), byl učiněn pokus o zjištění, proč to tuhne.

Cache explorer - informace o mechanice a cache s audio CD - Yama

Po pravdě řečeno nic stěžejního jsem neobjevil. I zkoušel jsem další možnosti. Co třeba zjistit přepínačem -p, zda Yamaha podporuje Plextor FUA příkaz?

Cache explorer - informace o mechanice a cache s audio CD - Yama

Zdá se, že jej přijme, ale nejspíše na něj moc nereaguje. Bylo by to s podivem, kdyby ano.

Dalšími screenshoty vás již nebudeme zatěžovat, možná si budete chtít program rovnou sami vyzkoušet. Nějaký manuál na použití zatím nehledejte, ani sám autor ještě nic takového nesepsal (možná na základě ohlasů sepíše). V textovém souboru se jen zmiňuje, že jde o nástroj na testování schopnosti „kešovat“ audio data a že doposud toto uměly zjistit dva programy: EAC a staré dobré Feurio!, kterému to trvá déle, ale bývá přesnější než EAC (a že EAC se často plete, jsme si dnes i ukázali). Uvidíme tedy, zda se z Cache exploreru časem vyklube něco opravdu zajímavého. Ta šance tu podle našeho názoru rozhodně je, stačí jen vychytat všechny mouchy ;-).

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Nástroj nejen na testování cache ve vypalovačkách

Čtvrtek, 29 Červen 2006 - 17:11 | WIFT | >> Izak: Sorry, ale téměř vše, co...
Středa, 28 Červen 2006 - 23:32 | Anonym | WIFT placa blbosti. pokud je na CD chyba (ma na...
Středa, 28 Červen 2006 - 22:56 | Anonym | to WIFT: a co clipboard?
Středa, 28 Červen 2006 - 19:26 | Anonym | WIFT: Dekuji za vysvetleni me otazky.
Středa, 28 Červen 2006 - 17:41 | WIFT | >> uid0: Uvažoval jsem, že bude...
Středa, 28 Červen 2006 - 16:27 | Anonym | screenshoty z cmd.exe? no comment... to xox: ja...
Středa, 28 Červen 2006 - 11:37 | Anonym | podle http://virusscan.jotti.org/ je to...
Středa, 28 Červen 2006 - 10:39 | Anonym | Po sputění cachex.exe, program Ewido 4 zjistil že...
Středa, 28 Červen 2006 - 09:33 | Anonym | Presne ako hovorí WIFT. Typickým príkladom je...
Středa, 28 Červen 2006 - 08:43 | Anonym | Díky WIFTe za vysvětlení, tohle mě taky zajímalo.

Zobrazit diskusi