Návod: Oprava „Clicking of Death“ na Lenovo C540 All-In-One PC
Kapitoly článků
Diagnostika a rozborka
Než se pustíme do samotné opravy Lenovo All-In-One C540, může se hodit vědět, co vlastně opravujeme, a s jakým zařízením máme tu čest.
Lenovo C540 AIO je nečekaně počítač, který obsahuje vše potřebné v jednom balení včetně monitoru s dotykovou obrazovkou. Konkrétní pacient byl vyroben v roce 2013 a byl několikrát upgradován, aktuálně v sobě nese Intel Core i7-3770S s Intel HD 4000, 2x4GB DDR3-1600 SODIMM, Samsung SSD 850 EVO 120GB, 23,6“ 1920x1080 dotykové LCD a DVD mechaniku.
Jedná se tedy o celkem slušně použitelný počítač, existoval i v konfiguracích s přídavnou grafickou kartou NVIDIA a také s TV tunerem, tento model tyto komponenty nemá.
Jak je zmíněno v úvodu, po zapnutí Lenovo C540 AIO se namísto standardního zapnutí ozývá podivný pravidelný cvakající zvuk a také nám z počítače uniklo malé množství magického kouře. Bohužel nemám ze samotného aktu video, ale na YouTube jich najdete plno jako například toto:
Samozřejmě jsem měl nejprve podezření na vadnou základní desku nebo napájecí zdroj. Protože mám k dispozici celkem šest stejných AIO, vyzkoušel jsem samozřejmě jiný zdroj s vadným kusem a zdroj od vadného kusu s funkčním kusem, zdroj to tedy není a je čas na rozborku.
Rozebrání C540 není nijak složité, doporučuji mít křížový šroubovák a ideálně plastový „pry tool“, kterým můžeme opatrně odcvakat některé plastové části na AIO. Nejprve si AIO otočíme displejem na stůl a demontujeme bumerang z nohy, na které AIO stojí. Poté musíme ve spodní části odcvakat opatrně pry toolem plast a celek odsunout, tím se nám naskytne pohled na klec s HDD, paměti RAM a také můžeme demontovat zbytek stojanu.
Poté odšroubujeme šroubky, které drží hlavní plastový kryt a pohodlně ho vyklopíme směrem nahoru, dostane se nám tak pohled na celé zařízení. V tento moment jsem již demontoval klec s SSD a také optickou mechaniku. Dále můžeme demontovat kovový kryt, který kryje základní desku.
Po demontáži SSD a jeho prohlédnutí jsem narazil na velmi děsivou věc a to sice podivnou smrdutou spáleninu na SATA kabelu a samotném SSD. Dle všech informací se jedná o poměrně běžnou vadu těchto AIO a řešení je jednoduché, stačí prostě vyměnit lehce atypický kabel a počítač opět funguje.
Podivná hmota na konektoru je ve skutečnosti lepidlo, které vyteklo z vnitřku konektoru. Pokusil jsem se tedy konektor rozřezat, evidentně zde došlo ke zkratu, který způsobí, že se počítač nenastartuje, nicméně nenašel jsem žádný přímý kontakt a to ani za pomoci multimetru, předpokládám, že po roztečení plastů se možná kontakty oddálily?
Kabel jsem vyndal a na test jsem zkusil počítač zapnout, k mému překvapení se normálně zapnul, ale stěžoval si na chybějící disk. Poté jsem očistil SATA konektor nebohému Samsungu, strčil jsem ho do USB3.0 krabičky a byl jsem opět příjemně překvapen, že disk přežil, přestože na 12V větvi došlo ke zkratu.