Něco málo z plánů AMD na poli desktopů
Začneme tím asi nejméně zajímavým, čímž jsou podle našeho názoru procesory z rodiny „Business Class“. Řada těchto procesorů se vyznačuje ne příliš častým doplňováním novými modely, avšak s poměrně dlouhou dostupností, která je základem pro bezproblémový servis kancelářských PCs požadavkem na dlouhou trvanlivost a minimální provozní náklady, kam patří i jejich případně upgradování. A tak není divu, že to nejlepší z Business Class je dnes stařičký dýchavičný Phenom X4 9750B. Phenom II X4 B95 a Athlon X2 B24 (oba na 3,0 GHz) přijdou do tohoto segmentu letos ve třetím kvartálu.
Pokud jde o procesory pro běžné smrtelníky, setkáme se ještě s jedním novým jednojádrem. Má jím být procesor „Sargas“, tedy jednojádrový 45nm procesem vyráběný „Athlon, nebo Sempron“, podle toho, jak to bude chtít AMD značit. Plánován je na čtvrtý kvartál letošního roku a samozřejmě bude mít jak DDR2, tak i DDR3 paměťový řadič. Počítá se s ním do platformy „Pisces“ s levným čipsetem AMD 760G.
S ním souvisí jižní můstek SB810, ten se však prý zpozdí, měl být uveden v první polovině příštího roku, ale podle všeho to bude až polovina druhá. „Pisces“ tedy bude mít relativně dlouhou životnost a čipset AMD 785G dostane jižní můstek SB710. Dražší SB850 přijde podle plánu v prvním čtvrtletí příštího roku.
A nakonec čtyřjádrový Athlon II X4, tedy Phenom II X4 bez L3 cache. Ten se také zpozdí, přijde až v září, má totiž podle Fudzilly zajímavý problém: měl by být zhruba stejně rychlý jako Phenomy II X4 s L3 cache a mohl by tak jejich pozici ohrozit. Navíc s cenami, za jaké AMD prodává současná čtyřjádra, už není moc kam jít s cenou dolů, překáží tam totiž tříjádra a dvoujádra. AMD zkrátka plánuje příliš mnoho druhů procesorů na to, aby je dokázala nějak rozumně usadit na trh a vzájemně si nekonkurovaly. Ale to je její problém ;-).