Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Něco shnilého je v SYSmarku 2002

Obr: Něco shnilého je v SYSmarku 2002
1. srpna jsem vás informoval, že AMD vstoupila do BAPCo, organizace, která stojí za vývojem SYSmarku, a nyní se začínáme přesněji dozvídat proč. Dříve jsme věděli, že je to proto, že SYSmark je optimalizován pro Pentia 4, ale situace je možná ještě zajímavější. Vypadá to tak, že SYSmark 2002 byl uměle upraven tak, aby zvýhodňoval Pentium 4 oproti Athlonu XP. Však se podívejte sami...

Nejprve tedy k samotné BAPCo. Jde o nevýdělečnou organizaci, která byla založena v roce 1995 společnostmi Intel, IBM, Dell a NCR. A nejdůležitějším produktem BAPCo je právě SYSmark. Vzhledem k tomu, že zakládajícím členem je Intel a zcela jistě v organizaci má dostatečný vliv, dá se chápat, že tento test může nahrávat procesorům této společnosti před konkurencí.

AMD Athlon XP dokázal překonat v SYSmarku 2001 srovnatelné Pentium 4 (což zmanená PR stejný jako frekvence u Pentia 4). Potom 31. ledna 2002 BAPCo vydalo SYSmark 2002 a tím to pro AMD celé začalo.

Lidem z Van's Hardware se podařilo sehnat PDF, v kterém se AMD snaží ukázat, že SYSmark 2002 je minimálně oproti 2001 pro AMD procesory velmi nevýhodný. Ačkoliv se jedná jen o pohled z jedné strany, i tak vypadají informace v tomto PDF velmi zajímavě. Ve zkratce by se dalo říci, že prakticky všechno, v čem jsou AMD procesory dobré bylo z testu odstraněno a byly posíleny ty části, které jsou silnou stránkou Pentia 4.

Ale podívejme se na to podrobněji. Na čtvrté stránce je krásné srovnání SYSmarku 2001 a 2002. Zatímco v SYSmarku 2001 vychází AMD Athlon XP 2000+ lépe, nežli Pentium 4 2.0A GHz, v SYSmarku 2002 je tomu naopak. A rozdíl mezi nimi je opravdu veliký:

Relativní srovnání P4 s Athlon XP v SYSmarku 2001 a 2002

Abyste pochopili, proč se tak stalo, tak je nutné vysvětlit, jak SYSmark vlastně měří. On spustí několik běžných aplikací a v nich nějaké předem připravené úlohy a na základě toho, jak dlouho běží určuje skóre. Pro Office Productivity test se používá Word, Excel PowerPoint, Outlook, Access, Dragon Naturaly Speaking, McAfeeVirusScan, Netscape Communicator a WinZip. Pro Internet Content Creation je zas použit Photoshop, Premiere, Dreamweaver, Flash a Windows Media Encoder. Pro počítání výsledku má každá aplikace různou váhu a tudíž se každá ovlivní výsledek trochu jinak.

A v SYSmarku 2002 se oproti 2001 změnila váha jednotlivých programů. Tady musím říci, že nové rozložení se mi zdá mnohem lepší, nežli starší (i když ani to dle mého není dokonalé). Druhá věc, která ovlivňuje rozdíl, je, že některé aplikace jsou v novějších verzích, nežli předešlé, takže mohou jinak zatěžovat procesor. Ani jedna z těchto věcí by se, dle mého názoru, nemohla BAPCo vytknout. Co však BAPCo lze vytknout jsou testy v jednotlivých aplikacích.

Konkrétně se podívejme například na Photoshop. V něm jde především o to, jak rychle dokáže procesor provést některé filtry, které mění konkrétní obrázek. V SYSmarku 2001 bylo testováno celkem 13 filtrů, každý se nechal běžet pouze jednou. Z těchto 13 filtrů bylo 8 ku prospěchu Athlonu XP a 5 ku prospěchu Pentia 4. V SYSmarku 2002 je použito pouze 6 různých filtrů a některé jsou do celkového výsledku započítány až pětkrát. Zajímavé je, že z těchto šesti filtrů jsou tři, které byly v SYSmarku 2001 výhodné pro Pentium 4 a tři nové, které nebyly v SYSmarku 2001. I v těchto tří nových má Pentium 4 oproti AMD výhodu.

Takže abych shrnul předchozí odstavec. V Photoshopu byl poměr proběhlých filtrů výhodných pro AMD a Intel 8:5 ve prospěch AMD, přitom každý z 13 filtrů byl jiný. Nový SYSmark ovšem tento poměr má 0:20 ve prospěch Intelu, přitom je použito pouze 6 filtrů a některé se vícekrát opakují. Zdá se vám to fér?

A v podobném duchu je ukázáno i několik dalších testů: Flash, Excel a Access. Pokud vás toto téma zajímá, můžete si zmíněné PDF prohlídnou sami a udělat si vlastní názor. Avšak mějte na paměti, že jde o názor jedné strany, která se samozřejmě snaží ukázat, že má pravdu. Řekl bych, že vybrala ty nejkřiklavější ukázky a velmi pravděpodobně to u ostatních nebude tak výrazné.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Něco shnilého je v SYSmarku 2002

Žádné komentáře.