Nejpoužívanějším heslem je stále „heslo“
Trustwave 2012 Global Security Report toho obsahuje víc, je to více-než-60stránkový dokument pojednávající o bezpečnostních incidentech, statistikách malwaru, antivirech a řadě dalších věcí. Nicméně statistika hesel je velmi oblíbené téma, proto jemu (jakož i řada dalších webů) věnujeme speciální článek.
Rovnou vám předložíme žebříček 25 nejpoužívanějších hesel. Týká se to samozřejmě anglicky mluvících zemí, takže vévodit nebude přímo „heslo“, ale „password“:
Důvod, proč je drtivě nejpoužívanějším heslem
Pokud jde o žebříček sekvencí hesel, ten je také zajímavý. Vede kombinace
S tím vším také souvisí typická délka hesla: jednoznačně vede osmiznakové. Kratších je méně, protože to většinou neprojde právě požadavky na složitost hesla, které v řadě případů chtějí alespoň 8 znaků (někde zjevně stačí 6), překvapivě je jich ale hodně i za tou osmiznakovou hranicí. Ludolfovým číslem na desítky desetinných míst si asi zdobí heslo málokdo ;-).
Pro pořádek ještě statistiky složitosti hesel – nejvíce vedou kombinace malých písmen a čísel, následované přidáním nějakého toho velkého písmene a na třetím místě jsou hesla s kombinací dříve uvedeného „narušená“ speciálními znaky. Opět je jasné, že velkou roli v tom hrají požadavky na složitost hesel.
S požadavky na složitost hesel by se to každopádně nemělo přehánět. Uživatelé si totiž taková hesla nejsou typicky schopni zapamatovat, takže vzniká bezpečnostní díra v podobě zapsání hesla na kus papírku a nejlépe jeho přilepení na monitor (už jsem se setkal i s aplikací, která požadovala přesně osmiznakové heslo (ne více, ne méně), které muselo mít dva velké znaky, dva malé, dva speciální a dvě čísla – to je každopádně cesta do pekel, protože málokdo má doma kočku jménem