Nekontrolovaně vám padá vypalování?
Tak jako vždy, bývá za vzniklými problémy sám uživatel, i když zde by se dalo spíše hovořit o nezodpovědnosti programátorů. Častým jádrem problémů totiž bývá konflikt ovladačů, které vypalovací program používá a také instaluje. Ne každý asi ví, že třeba narozdíl od scannerů, není u vypalovaček nějaké univerzální rozhraní a každá tu a tam používá jiné příkazy pro své ovládání. Proto třeba někdy dělají neplechu externí boxy, které tyto příkazy nejsou schopny přes standardní rozhraní interpretovat (u pevných disků problémy nejsou, tam k dohodě o standardu došlo). Proto také staré programy nefungují s novými vypalovačkami a někdy i naopak, to když už autoři ty staré vypouští. Pro každou vypalovačku tedy programy mají vlastní ovladač, který je většinou sdružen do jednoho pro všechny, které software zvládá (někdy se dá zvolit pro programu neznámou vypalovačku tzv. generic driver. Třeba ve Feurio! Pak se ale může stát, že přístroj nebude fungovat zcela dokonale, i když možné to je). No a takové ovladače, instalované různými programy, pak mohou dělat problémy. Známý býval konflikt mezi Easy CD Creatorem a Nerem. Je to o to horší, že někomu jinému s jinou vypalovačkou to problémy dělat nemusí, jiný si naopak s vypalováním užije. Nero proto nabízí jednoduchý detekční program, který vám „konfliktní“ ovladače odhalí a další je dovede odstranit.
Nejprve je nutné si z ftp Nera stáhnout tzv. cleanpack.zip. V něm najdete dva programy, z nichž ten detekční je Driver-CleanTool.exe. Stačí ho spustit a on už možný problém odhalí.
Jak vidíte, já žádný problém nemám, mně také vše funguje jak má. Není to ale jediný způsob, jak hledat viníka. Někdo ho také použije, když mu nástroj od Nera problém odhalí aby ho později odstranil sám. Zvolit můžete třeba Feurio! (Feurio! write), kde ho najdete v menu Extras -> System diagnosis:
Na obrázku můžete třeba vidět Padus ASPI shell. Někdo třeba zvolí Nero InfoTool, kde je na to přímo jedna celá záložka:
I tady jsem vybral již zmíněný Padus ASPI shell (to je k programu DiscJuggler). Zručnější se pak pustí do odstraňování přímo v registrech, já bych v každém případě doporučil nástroj, který dodává Nero a v balíčku ho najdete pod názvem RegistryChecker.exe. I ten stačí jen spustit. Je velmi rychlý a tak si možná ani nevšimnete, že proběhl. Provedl-li nějaké změny, vyzve vás k restartování počítače. No a to je všechno. Doufám, že alespoň pro někoho už po této očistě není vypalování noční můrou.
Zbývá dodat, že vše co podle tohoto návodu budete činit, budete činit na vlastní nebezpečí, CD-R server za možné problémy nenese žádnou zodpovědnost. Nejsme totiž autory zmiňovaných programů.