Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Není Radeon 8500 jako Radeon 8500

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
ATI nedávno začala prodávat grafické karty Radeon 8500 a už je na obzoru skandál ohledně rychlostí těchto karet. A nejen to, ATI se snaží optimalizovat své drivery pro Quake III Arenu, což mnozí považují za cheating. Proč? To se dozvíte v dnešním článku.

Kapitoly článků

2.  Není Radeon 8500 jako Radeon 8500

Druhým problémem, o kterým se dnes chci zmínit, jsou rychlosti Radeonu 8500. Když půjdete do obchodu, pořídíte si Radeona 8500 pěkně hezky zabaleného v krabici, takzvané retail provedení, dostanete grafickou kartu, která má procesor běžící na 275 MHz a paměti taktéž běžící na 275 MHz. Jenže se na trhu objevily i takzvané OEM karty, které jsou určeny pro montáž do nových počítačů a ty běží jen na 250 MHz a to jak paměti, tak procesor. A aby bylo jasno, tak prakticky všichni recenzenti na Internetu a v časopisech pochopitelně dostali od ATI karty běžící na 275 MHz.

Takže se vám může bez problémů stát, že si pořídíte počítač, který má v konfiguraci uvedeno, že jde o Radeon 8500 a při tom vlastně nedostanete to, co jste na základě přečtených testů očekávali. Tento Radeon by měl mít spíše označeni 8200, aby vystihoval rozdíl mezi plnohodnotným Radeonem 8500 a přibržděným.

ATI tuto záležitost v rozhovoru na SourceMagazine komentuje tak, že ona nevyrábí Radeony 8500 s taktem 250 MHz, ale prodává Radeon chipy svým partnerům. A ti se sami mohou rozhodnout, jak rychlou Radeon 8500 udělají, na základě požadavků svých zákazníků. Zdálo by se tedy, že je vše v naprostém pořádku, protože podobná situace je i u nVidie. Ta prodává své chipy různým výrobcům videokaret a vyrábí někdy se stejnými chipy i dosti různě ryché videokarty.

I pokud přimhouříme očko nad tím, že pozice nVidii a ATI je přeci jen rozdílná, zůstává tu ještě jeden významnější problém. Redaktoři z The Tech Reportu našli na Internetu u mnoha prodejců OEM karty Radeonu 8500 volně k prodeji. A po pořízení takové karty zjistili, že se jedná o kartu vyrobenou přímo firmou ATI, která "jede" na 250 MHz. Pokud se chcete přesvědčit na vlastní oči, můžete se podívat na jejich článek, kde najdete i několik fotografií právě takové karty.

Co z toho tedy plyne? Pokud uvažujete o koupi Radeona 8500 a chcete, aby měl takový výkon, jaký je udáván v testech, musíte si koupit retail balení. Rozhodnete-li se pro OEM (většinou jen karta s drivery v antistatickém pytlíčku), počítejte s tím, že za méně peněz můžete dostat pomalejší variantu.

A co říci závěrem? Každý nechť si udělá své hodnocení sám za sebe. Mně osobně přijde, že záležitost s optimalizací pro Quake III je přehlédnutelná, avšak existence slabší verze Radeonu 8500 mi už přijde tak trochu jako podvod. Mnohem více se mi líbí přístup takové nVidie, která představila dvě verze GeForce3 Ti: 200 a 500. Karty s těmito chipy se prodávají s různou cenou a vy víte co si za své peníze kupujete.

V každém případě vás budeme i nadále informovat o těchto dvou případech, jakmile se objeví nové skutečnosti (například srovnání Radeonu 8500 275 a 250).

Kapitoly článků
2.  Není Radeon 8500 jako Radeon 8500

Diskuse ke článku ATI hraje nefér vůči konkurenci i zákazníkům

Žádné komentáře.