Nereferenční Vega 64 má výkon blízký vodní verzi při spotřebě vzduchové
Referenční karty mají své výhody i nevýhody. K výhodám patří rychlejší dostupnost, delší životnost ventilátoru a také koncept připravený na fungování v prostoru daném specifikacemi ATX. Koncept odstředivého větráku totiž staví na dosažení vyššího tlaku (nikoli vysokém průtoku vzduchu), takže i když je karta pouze v prostoru přesně omezeném specifikacemi a nemá pod sebou prakticky žádný prostor, není chladící výkon zdaleka snížený tak, jako když podobně „ucpete“ přívod vzduchu ke kartě s axiálními větráky.
Jenže co naplat, řada zákazníků má v case prostoru dost, jaké zvuky bude ložisko vydávat po třech letech provozu, je nezajímá, a tak čím dál více prostoru dostávají karty s axiálními ventilátory. Hlavní výhoda spočívá v nižší hlučnosti při určitém chladícím výkonu. Vedlejší výhoda pak bývá ta, že jádro běžící při nižší teplotě vykazuje nižší leakage (ztrátové proudy), jeho spotřeba je tím pádem nižší a poměr výkon / spotřeba i výkon / hlučnost roste.
To se týká i Radeonu RX Vega 64 Strix od Asusu:
Výkon 9 % nad referenčním modelem se blíží výkonu vodou chlazeného Radeonu RX Vega 64, na který mu chybí celkem zanedbatelná ~2 % výkonu.
Hlučnost v klidu (vpravo) i v zátěži (vlevo) je plně srovnatelná s kartami podobné výkonnostní úrovně, především je pak výrazně nižší než u referenčního provedení.
Teplota v klidu se neliší od referenční verze (je poměrně nízká), teplota GPU v zátěži se drží o několik stupňů níže než u referenčního provedené, ale vyšší údaje naměřené na zadní straně PCB naznačují, že napájecí obvody možná nejsou tak dobře chlazené, jako v případě referenční karty, která má „záď“ o šest stupňů chladnější. Teplota 72 °C je však zcela v pořádku a neměla by představovat žádná omezení.
Teplota v klidu a při přehrávání YouTube videa ukazuje v obecné rovině, že nové technologie pro snížení spotřeby v nižší zátěži fungují dobře. V případě karty od Asusu je klidová spotřeba tři watty vyšší a naopak při přehrávání online videa o dva watty nižší, což jsou v praxi zanedbatelné rozdíly.
Pěkné a nepěkné zároveň jsou pak výsledky spotřeby v zátěži. Chvályhodné je, že přes výkon blízký vodou chlazenému modelu je spotřeba bližší spíše referenčnímu vzduchovému modelu. Méně pěkné pak je, posuzujeme-li tato čísla nikoli v relativním, ale v absolutním měřítku. Spotřeba přes 300 wattů je zkrátka na kartu této výkonnostní příčky vysoká. Zda to je či není problém, už si musí rozhodnout každý potenciální zájemce sám.
Asus svým modelem zpestří nabídku referenčních karet. Pokud navíc vezmeme tyto výsledky v kontextu nových režimů spotřeby, kdy přepnutí na úsporný režim (podle recenze TechPowerUp) sníží spotřebu o 78 wattů při pouze 4% dopadu na výkon, pak karta bude stále rychlejší než referenční model, ovšem při spotřebě na úrovni výrazně únosnějších 240 wattů.