Nero 8 a Blu-ray
Nero Burning ROM
Podobně jako s CD nebo DVD, dá se na Blu-ray vypalovat i na jako „obyčejný“ datový disk, jen je tu dovoleno použít pouze UDF a to ve verzích 1.02, 1.50, 2.00, 2.01, 2.50 a 2.60 s tím, že si můžete ještě vybrat fyzický, virtuální nebo „Sparable“ oddíl (partition). Specifikace totiž nic jiného než UDF na Blu-ray nepovoluje, ISO9660, Joliet atp. prostě vůbec nehledejte. Virtual partition udělá z médií určených pouze pro jedno nahrání (CD-R, DVD±R, BD-R) média, která se budou tvářit jako přepisovatelná, prostě taková obrovská disketa, jejíž kapacita se ale každým dalším zápisem nebo smazáním zmenšuje. Sparable partition používá na médiích defect management, podobně jako třeba pevné disky a slouží k zápisu na přepisovatelná média (CD-RW, DVD±RW,BD-RW). Jakmile se na těchto médiích začnou časem vyskytovat méně kvalitní místa pro uložení záznamu, sparable partition je dovede označit a dále nepoužívat. Kapacita se sice zmenšuje, ale použitelnost by měla zůstávat. Tyto dvě různé partition se poprvé objevují s UDF 1.50 v roce 1997.
Nero Vision
Nejvíce otázek ovšem směřovalo k masteringu Blu-ray. Někdo říkal, že to nejde, jiný zase, že ano a odpověď je asi někde uprostřed. Ano, jde to, ale žádná sláva to není. Na vylomeninky, které modrolaserové technologie umí, tedy třeba obraz v obraze, interaktivní menu atp., rovnou zapomeňte. Jednoduché menu k HD videu z vaší dovolené, to se ve Vision zvládnout dá (narozdíl od konkurenčního Easy Media Creatoru 9, kde to jde jen s DVD, ale už tu máme verzi 10 a tam by nějaké ty možnosti být měly, takže nepředbíhejme).
V nastavení najdete přehršel možností. Můžete si vybrat video formát výstupu MPEG-2 nebo DV, datový tok, rozlišení až 1920×1080, kolik průchodů dáte kódování, poměr stran 4:3 nebo 16:9, ale i zvuk ve formátech LPCM, Dolby Digital (2.0 nebo 5.1, podle zdroje) nebo obyčejné stereo.
Jste-li pohodlní, můžete si, podobně jako u DVD videa, nechat automaticky vyhledat střih jednotlivých kapitol.
Výsledek může vypadat třeba takto.
Práce s menu ovšem už není tak pestrá jako s DVD video, i když tu je navíc více vrstev (viz červené vyznačení).
Pak už jen základní volby pro vypalování a je to.
Program vás nezapomene upozornit, že Blu-ray filmy se vypalují v UDF 2.50, se kterým můžete a budete mít ve Windows XP i jinde problémy, nemáte-li ovšem potřebný softwarový přehrávač.
No, a výsledek může vypadat třeba nějak takto (pozor, velký obrázek je trošku větší, aby aspoň trošku byla vidět kvalita, má 965 kB).
Mnozí, kteří nedávali pozor, možná až nyní narazí na jednu nedokonalost. Nero Vision 5 sice umí vytvořit plnohodnotné HD video s rozlišením 1920×1080, ale pouze prokládaně. Nejen z důvodu možností střihu, bohatších efektů a tvorby menu, tak asi opravdoví fajnšmekři sáhnou po něčem profesionálnějším. Nám, co si děláme videa tak maximálně z dovolených, to myslím ale zcela postačí (no flame please!), ostatně drtivá většina kamer beztak víc jako 1080i neumí.