Nero Linux 3 - už to stojí za to?
Je třeba asi vysvětlit, že ačkoliv se jedná již o třetí (pravda zatím beta) verzi, před ní tu byla jen dvojka a nic víc. Jak jsem v úvodu napsal, Nero Linux 3 už nepoužívá grafický toolkit GTK1, ale GTK2 a to je hodně znát. Podobnost se sedmou verzí Nero pro Windows je vlastně téměř už dokonalá, někteří dokonce říkají, že Nero Linux je hezčí, ale to nechám na vás. Každopádně vzhledem konečně rozumně zapadá do GNOME/XFCE.
Nero Linux 3
Nero 7 pro Windows
Nero uvádí tyto systémové požadavky:
- Linux Kernel 2.4 nebo novější (2.6 doporučeno) s X-Window
- Glibc 2.3.2 a libstdc++6 3.4
- GTK+ 2.4.10 (nebo novější)
- 800 MHz Intel Pentium III, AMD Sempron 2200+ procesor nebo podobný, 128 MB RAM
- Místo na disku: 50 MB pro instalaci programu
- CD, DVD, Blu-ray, nebo HD DVD vypalovací mechanika
Požadavky tedy nikterak ohromující, asi vyhoví kdejaký počítač. Jak sami vidíte, Nero Linux už si poradí i s Blu-ray nebo HD DVD, čímž bude asi vůbec jedním z prvních linuxových vypalovacích nástrojů, které zkrotí modrolaserové vypalovačky.
A čím pokračovat? Snad konstatováním, že Nero pro Linux je opravdu snad na 100 % shodné se sedmičkou pro Windows. Určitě tak bude velkým pomocníkem pro ty, kteří z Windows do Linuxu přechází a nechtějí se znovu učit něco jiného (třeba v Linuxu velmi oblíbené K3b). Nechybí ani podpora pro Unicode nebo Rock Ridge:
Nero v Linuxu tak umí vše, co k vypalování budete potřebovat a díky zázemí velké firmy Nero bude také pravděpodobně jedním z vypalovacích programů, který bude podporovat největší počet rekordérů. Nejsou tu ale jen samá pozitiva. Nero ve Windows je totiž souborem mnoha dalších méně, či více užitečných utilit. Ty v linuxové verzi zatím budete hledat marně. Není tu ani WaveEditor ani Cover Designer, který by se k CD-Textu jistě hodil, žádný přehrávač médií, žádné testování, natož třeba něco na úpravu videa. Je to prostě „obyčejný“ vypalovací nástroj. Vedení firmy Nero asi také cítí, že čím dál tím více uživatelů nachází v Linuxu zalíbení a byla by škoda o ně přijít, zvláště pak, když už je mají podchyceny z Windows.
Co tedy říci na závěr? Linuxové Nero ve třetí verzi je slušný program, který asi zvolí hlavně ti, kteří přechází na Linux z Windows, protože zdatnější linuxisté asi už dávno používají K3b nebo něco jiného. Jeho největší vadou je skutečnost, že není zdarma. Zatím si ho můžete od Nera stáhnout, ale fungovat vám bude jen do 31.5.2007, pak si bude muset licenci za 19,99 € (560 Kč) koupit.