Nespěte ve VR headsetu
Paul „Gooboberti“ Clark je jedním z hráčů, uživatelů či architektů (nemám jasno v tom, za co se členové této komunity považují) aplikace Anyland - virtuálního prostředí, ve které si jednotliví účastníci mohou vytvářet vlastní svět a sdílet ho s ostatními. Do své úlohy ve hře se poněkud položil, takže minulý týden trávil každou noc 8-11 hodin s VR headsetem na hlavě. Tak to šlo den za dnem. Virtuální svět nejen stavěl, ale také v něm spal, což se samozřejmě dělo i ve světě reálném, kde nejednou usnul se setem na očích. Po dvou dnech začal pociťovat jistý diskomfort. Po šesti dnech se probudil s neskutečně oteklým okem.
VR svět Anyland
Racionálně uvažujícího člověka by asi nepřekvapilo, že uzavřením očí dochází ke zvýšení teploty i vlhkosti v okolí, což vede ke zmnožení bakterií a kvasinek. V kombinaci s tlakem na partie kolem očí, který způsobí omezení lymfatického proudění a prokrvení, může být výsledkem extrémní zánět spojivek kombinovaný s otokem. Připustit lze i podíl alergie, například reakce na delší kontakt s látkami a předměty obsahujícími parafenylendiamin (používá se mj. jako antioxidant gumy a některých elastických plastů) má podobný průběh. Clark však byl tímto výsledkem natolik překvapen, že se jím veřejně pochlubil včetně fotografie.
Návody k headsetům možná nespecifikují výslovně to, že se v nich nesmí spát, ale jistě v nich bude uvedená doba použití, kterou by neměl uživatel překročit. Soudní kauzy typu „sušení kočky v mikrovlnce“ se asi opakovat nebudou, nicméně na Einsteinově postulátu nekonečné lidské blbosti se nic nemění. Věříme, že v našich končinách bude výsledkem spaní se setem na hlavě překvapen málokdo, i přesto pro „málokoho“ raději přidáme závěrečné ponaučení: Nespěte s VR hedsetem na hlavě (a raději ani na jiných orgánech tělesných).