Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

NetBSD 6.0 se spoustou novinek je tu, mimo jiné s podporou pro Raspberry Pi

NetBSD logo
Jeff Rizzo oznámil vydání již šesté hlavní verze operačního systému NetBSD, které tak trochu díky souboru významných novinek vrací tuto nejstarší běžící variantu BSD zpět do hry. S ohledem na cílení systému samozřejmě nejde primárně o novinky pro desktop…

Oproti řadě 5.x se v 6.0 zapracovalo na vylepšení celkové stability systému na vícejádrových strojích, nových ovladačích pro různá zařízení, podpoře Xenu, vylepšeních portu na MIPS architekturu či třeba novém paketovém filtru.

Je zde podpora thread-local storage (TLS), Logical Volume Manager (LVM), přepsaný systém diskových kvót, zbrusu nový subsystém pro flashová zařízení, NAND řadiče a také experimentální souborový systém CHFS vyvíjený právě pro flashová zařízení. Dále tvůrci vyzdvihují Multiprotocol Label Switching (MPLS) a již zmíněný NPF (new packet filter).

Xen domU kernely podporují SMP, je zde počáteční podpora pro suspend/resume, PCI pass-through support a další věci. MIPS port nabízí nove SMP i 64bit, DSP v2 ASE, podporu procesorů NetLogic/RMI a Loongsona také nových SoC základních desek. U PowerPC zase v seznamu přibyla rodiny CPU Book E Freescale MPC85xx (e500 core), u ARMu pak Cortex-A8, řada nových SoC a počáteční podpora pro Raspberry Pi - plnou podporu tohoto oblíbeného kousíčku železa a křemíku plus další velká vylepšení pro ARMy obecně čekejme v budoucích vydáních NetBSD.

Byly také rozšířeny proměnné time_t/dev_t na 64bitů, takže pro NetBSD 6.0 již nenastane „konec světa“ v roce 2037 (všichni přece víme, že nastane 21.12.2012 - nezapomeňte si na tuto apokalypsu nachystat … třeba uzenáče :-). Mezi dalšími novinkami je vylepšená podpora kompatibility s linuxovými binárkami, nový ovladač pro zvukovky standardu Intel HD Audio (hdaudio, nahrazuje dosavadní azalia). USB subsystém by už neměl mrznout na platformách AMD s jižními můstky SB600/SB700.

Pro i386 platformu konečně přibyla podpora PAE, lépe také pracuje s CPU VIA C7. Krásným závanem minulosti pro amigisty je ovladač pro SCSI na akcelerační kartě BlizzardPPC 603e+. A je toho podstatně více.

Tagy: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku NetBSD 6.0 se spoustou novinek je tu, mimo jiné s podporou pro Raspberry Pi

Neděle, 21 Říjen 2012 - 22:15 | TyNyT | 22.12.2012 se u nás pořádá "end of the world...

Zobrazit diskusi