Murdochova News Corp. žádá postihy ISP za liknavý přístup k pirátství
Počátkem června dala News Corp. jasně najevo, že za „pirátění“ autorsky chráněného obsahu může Google. Údajně proto, že má prostředky k regulaci tohoto fenoménu, ale nevyužívá je k jeho potlačování. Jak jsme poukázali, staví tato konstrukce na podobné logice, jako kdyby občané vlastnící střelnou zbraň měli být povinni vymáhat pořádek na ulicích - prostě proto, že k tomu mají prostředek.
Nyní News Corp. přišla s další podobnou perlou. Tentokrát viní poskytovala internetového připojení. Odkazuje se na dodatek z roku 2004 k autorskému zákonu 1968, podle kterého mají poskytovalé internetového připojení chránit autorské právo, přičemž tento bod není podle názoru společnosti dodržován, respektive vymáhán.
Rupert Murdoch, oběť internetového pirátství (s bývalou manželkou Wendi Deng)
Házení viny a zodpovědnosti za obsah na majitele či poskytovatele datového kabelu, je v poslední době silně v kurzu, ale opět v rozporu se selským rozumem. Stejně jako nemůžeme Ředitelství silnic a dálnic ČR vinit za import a prodej padělaného textilu na tržnicích, zkrátka nemůžeme připustit, aby měl poskytovatel monitorovat a regulovat aktivity uživatele.
Situace v Austrálii je umocněná ještě tím, že téměř neexistují legální způsoby, jak se dostat k žádanému obsahu a to málo, které má pod palcem News Corp. prostřednictvím Foxtelu, je nechutně předražené. Vzpomeňme, že právě Richard Freudenstein z Foxtelu dával jako příklad „dobrých cen“ $500 poplatek za jednu sérii Game of Thrones, což odpovídá $50 / ~1200 Kč za jeden díl. V takové situaci se pirátskému chování tamních uživatelů skutečně nelze divit (a ani si není třeba představovat, co u News Corp. / Foxtelu stojí obsah, na který tak úplně „dobré ceny“ nemá ;-).