Nokia chce patent na grafenový snímač - pohřbí CMOS technologii ve foťácích?
Vědci Nokie totiž objevili metodu výroby fotodetektorů na bázi grafenu, která současně využívá grafenová nanovlákna v takové struktuře, že se chovají jako unipolární tranzistor (FET - field-effect transistor) zesilující a následně přenášející zachycený signál. Ve své podstatě tak Nokia má k dispozici první nástřel technologie pro výrobu fotosnímačů na bázi grafenu.
Dle očekávání jde o technologii snímače zachycující pouze jasovou složku, takže je třeba spojit více vrstev patřičně „obohacených“ barevnými filtry v duchu bayerovy masky u klasických CCD/CMOS snímačů. Obrovskou výhodou grafenové struktury ale je skutečnost, že díky své tloušťce pouze jedné atomové vrstvy samy pohlcují pouze 2,3 % dopadajícího světla, což je výrazně lepší výsledek oproti stávajícím BSI CMOS snímačům, navíc toto pohlcování je rovnoměrně rozloženo přes celé barevné spektrum a tak není potřeba následná kompenzace.
Předpokladem je, že s ohledem na „tloušťku“ grafenu budou na této bázi vyráběné snímače tenčí a také potenciálně levnější na výrobu (až se podaří vyvinout a odladit sériovou). Snímače si každopádně povedou znatelně lépe v situacích s nedostatkem světla.
Kdysi bylo 19. století označeno stoletím páry. Dvacáté si pak vydobylo mnoho přízvisek, od atomového či počítačového, přes století elektřiny až právě po křemíkové. My v redakci zatím 21. století považujeme za grafenové. Co přinese následných 87(+) let, bude báječné sledovat.