Nokia nabídne hudbu zdarma
Nokia včera oznámila, že podepsala se Sony BMG Music Entertainment dohodu o tzv. „Comes With Music“. Ta by měla fungovat s nejnovějšími hudebními telefony této značky a neznamená nic jiného, než že jejich majitelé si budou moci z bohaté zásoby skladeb hudebního vydavatelství Sony BMG po dobu jednoho roku stahovat zdarma co je jim libo. „Comes With Music je novinka, která nejen pomůže lidem objevovat a těšit se z hudby, ale také zvětší příjem umělcům, vydavatelům a dalším majitelům autorských práv,“ říká Tero Ojanpera, výkonný to prezident firmy. Svou vizi „Comes With Music“ Nokia představila v prosinci loňského roku, když se pochlubila, že už má v kapse dohodu s Universal Music Group. Oficiální spuštění služby by mělo být někdy ve druhé polovině roku, vsadím se, že si nenechají ujít vánoční trh, ovšem zda mezi vyvolené země bude patřit i naše republika, se zatím neví, zda bych dal zase krk na to, že v první vlně budou pouze ty větší země, jako jsou USA, Francie, Německo nebo Velká Británie.
Jo aha, a vo co jako go, že? No, je to prosté, vše zažijete jen s přístrojem označeným jako „Comes With Music“, což by měly být třeba nové modely hudebních telefonů této značky. S pomocí této služby se dostanete do katalogu, ze kterého si budete moci po celý rok stahovat hudební soubory zdarma a co je výjimečné, nepřestanou fungovat ani po uplynutí této „zaváděcí“ doby, dokonce, když si pořídíte nový přístroj, bude moci tato data přenést na něj a to bez omezení. Ale jestli to chápu správně, žádné MP3, které pak nabídnete i kamarádům, si z nich nevyrobíte, vždy budou pevně svázána s tím kterým přístrojem, jistě pomocí DRM. Kdo si po roce natolik zvykne, že bez stahování nebude moci být, může přejít na standardní obchod Nokia Music Store, nebo využít předplaceného „neomezeného přístupu“.
Tak a teď mi řekněte, z čeho to chce Nokia platit. Buďto budou „Comes With Music“ patřičně drahá, nebo to zaplatí ze svého a budou doufat, že se jim penízky pohrnou z následného využívání již ale řádně placené služby.
Dali jsme prostor k vyjádření českému zastoupení Nokie, ale bohužel do této doby jsme nic neobdrželi. Jak už jsme ale uvedli, neočekáváme, že bude „Comes With Music“ hned ze začátku fungovat i u nás, ale dorazí-li nějaké doplňující informace, přidáme je sem.