Nortel vyhlásil bankrot
Konkrétně se jedná o Nortel Networks Limited, jeho kanadské dceřiné firmy a některé pobočky americké, jako například Nortel Networks Inc. a Nortel Networks Capital Corporation, platit to bude i pro pár firem z EMEA oblasti. K tomuto rozhodnutí dospěla rada ředitelů po dlouhé debatě s jejich poradci zvažujíc všechny možné varianty řešení a tento postup vyhodnotila jako nejlepší. Každodenní život společnosti bude pokračovat, ale začne se hledat cesta, která firmu očistí od zbytečných investic a závazků a ponechá jen perspektivní e efektivní aktivity. Bankrot se nevztahuje na LG Nortel, ani na firmy působící v karibské oblasti a Latinské Americe a ani na obchodní společnost Nortel Government Solution.
Nesmíte to ale brát jako bankrot v našem provedení. Nortel má v hotovosti 2,4 miliardy dolarů, tedy dost peněz na to, aby nejen mohl financovat právě tuto akční reorganizaci, ale aby měl i dostatek peněz pro své zaměstnance, pozorovatelé to ale růžově nevidí. Nortel také podepsal některé důležité smlouvy, aby mohl v klidu restrukturalizaci provést, třeba s jeho dvorním dodavatelem, společností Flextronics se dohodli, že dodávky budou pokračovat jako dříve a Nortel do 1. července za tyto věci zaplatí 120 miliónů USD, dohoda však ještě podléhá schválení kanadským soudem.
Pohled finančních odborníků na budoucnost firmy není ale radostný, říkají, že Nortel v současné podobě už neuvidíme, že na řadu přijde poměrně velký výprodej. Poukazují na změny, které se v telekomunikačních firmách v poslední době dějí, když šetří na všech frontách a Nortel tak „sklízí“ ovoce v konkurenci s evropskými firmami Alcatel-Lucent a Ericsson nebo asijské společnosti Huawei Technology. „Firma bude muset prodat své prostředky a změnit své zaměření. Už to nebude stejná společnost,“ říká analytik Nikos Theodosopoulos z UBS. Duncan Steward z DSAM Consulting v Torontu pak dodává: „Ačkoliv mají dost hotovosti na krátkou dobu, ve střednědobém výhledu jí není tolik, aby z ní udělala životaschopnou a vynášející firmu.“