Nové BIOSy od Gigabyte vypínají podporu PCIe 4.0 na deskách řad 300 a 400
Aktualizace BIOSů Gigabyte řady F42a, která zakládá na jádru AGESA 1.0.0.3 ABB, ve svém popisu uvádí, že deaktivuje podporu PCIe 4.0 na deskách s čipsety X470, B450, X370, B350 a A320. Tedy čipsetech starších než je Ryzen 3000 / Zen 2. AMD poté upozornila, že podpora je experimentální a bude s finálními verzemi BIOSů ukončena. Výsledky testování byly nekonzistentní a AMD se rozhodla, že v takové situaci není možné paušálně PCIe 4.0 na starších deskách nechat aktivní.
Připomeňme, že podpora PCIe 4.0 nesouvisela s čipsetem, šlo pouze o linky (u většiny desek jen některé) mezi procesorem a prvním PCIe ×16 slotem (spíše u Bx50) a linky pro M2 sloty. Svůj díl na situaci jistě měl i fakt, že obvykle kvalitnější desky s čipsety X370/X470 s šestivrstvým PCB, kde by se dala vyšší stabilita signálu očekávat, nemohly většinou nativně PCIe 4.0 podporovat, protože kvůli přepínatelné podpoře slotů pro režimy PCIe ×16/×4 a PCIe ×8/×8 byly osazeny aktivními prvky, které PCIe 4.0 nepodporovaly a tudíž znemožňovaly její použití na primárním slotu. Přinejmenším v ×16 režimu (nižší logicky nemají smysl, protože pak stejně přenosová rychlost není vyšší než u PCIe 3.0). Naopak desky s čipsety B350/B450, kde aktivní prvky mezi procesorem a primárním PCIe slotem nebyly osazeny, byly obvykle levnější konstrukce se čtyřvrstvým PCB. To je při faktu, že nebyly na podporu PCIe 4.0 navrženy, problém. Uživatelé, kteří s aktivací PCIe 4.0 experimentovali, registrovali problémy a WHEA (Windows Hardware Error Architecture) errory.
Nyní došlo na to, co AMD před časem ohlásila - nová generace BIOSů paušální podporu PCIe 4.0 na starších deskách vypíná. Pokud má uživatel zájem dále experimentovat, může zůstat u dosavadních BIOSů.
Byť první (v rámci vydání nových BIOSů) deaktivaci podpory PCIe 4.0 ohlásil Gigabyte, lze očekávat, že to u jiných značek nedopadne jinak. Přestože některé značky určitým způsobem podporu PCIe 4.0 na starších deskách propagovali, je potřeba říct, že ji uváděli (alespoň co jsem postřehl) zásadně ve spojitosti s konkrétním BIOSem, nikoli v oficiálních specifikacích základní desky jako takové.