Nový stroj: deska, CPU, paměti
Kapitoly článků
Hledali jsme řešení, které by nám poskytlo co nejvíce možností do budoucna. Zaprvé možnost navyšování procesorového výkonu ve stávající desce. Protože Intel má na trhu platformu Core i7, u které se asi chvilku zdrží (minimálně z hlediska uvádění nových procesorů), sáhli jsme po něm. Základní deska tak logicky musela mít čipset X58, ale chtěli jsme vedle standardně dostupného CrossFire mít i možnost provozovat SLI.
Volba tedy padla na tehdejší nejvyšší model od MSI, desku Eclipse SLI, která toho umí možná až příliš :-).
MOSFETy jsou typu „Dr.MOS“, tudíž obsahují integrovaný i řídící čip a jejich chod má být dle MSI výrazně efektivnější. Navíc je deska schopna vypínat nepoužívané fáze při nezatížení, celý soubor technologií GreenPower pak doprovází modul vsazovaný mezi základní desku a ATX napájecí kabel.
Zleva do prava:
- Realtek RTL8111C: gigabitový ethernet, na desce hned dvakrát
- VIA Fire IIM VT6308P: 2portový IEEE 1394 400Mbit/s řadič
- ICS 9LPRS133BKLF: generátor hodinového taktu
- Fintek F71882FG: I/O čip (IEEE 1284 parallel port EPP/ECP, 2×UART, řadič klávesnice, Serial Peripheral Interface (SPI)
- JMicron JMB363: RAID řadič
- JMicron JMB322: SATA host-based controller (Port Multiplier, dělá z 2×SATA rovnou 4×SATA, napojen na JMB363)
- 2ks InterSil ISL6334A: 4-Phase PWM Controller with Light Load Efficiency Enhancement and Current Monitoring
- InterSil ISL6336A: 6-Phase PWM Controller with Light Load Efficiency Enhancement and Current Monitoring
Valná část obvodů je shodná s nedávno recenzovanou levnou MSI X58 Pro. Tento model v naší sestavě má osazeno řízení pro celkem 14fázové napájení, na fotografiích samozřejmě není řada dalších (desítek) „méně významných“ čipů.
Další vybavení je vskutku plnohodnotné, hromada SATA kabelů, nechybí FDD kabel, CrossFire můstky, kompletní eSATA kit včetně vyvedeného napájení, kabelové propojky pro snadnější připojení tlačítek a LED, USB porty, napájecí redukce, hromada manuálů, CD s ovladači a aplikacemi a samozřejmě zvukovka Creative Labs X-Fi pro PCI Express ×1.
Procesor jsme nakonec zvolili základní model 920 (již je schován pod chladičem, ale vypadá přesně jako jeho kolega s číslem 965 na dresu), který je cenově celkem dostupný a spolu s použitým chladičem Asus Triton 88 skýtá možnost přetaktování do budoucna.
Chlazení čipsetu plně odpovídá cenové kategorii: hromada mědi doprovázená nejednou heatpipe. Při osazování procesorového chladiče bylo poměrně těsno, šroubovák nešel v jednom případě použít a vytočit se tam s dodávaným klíčem nebyla zrovna sranda. Ale s trochou opatrnosti to jde, Asus Triton 88 tedy na MSI Eclipse SLI pasuje.