nVidia a zmatek v čipsetech pětistovkové řady
K nForce 520 má nVidia ve svém přehledu čipsetů nForce řady 500 ještě také nForce 520 LE a ten je teprve pikantní. Má také jako jeho non-LE varianta 20 PCI Express linek, avšak dělené jsou jen do tří linků. Dále má poloviční počet SATA portů (dva oproti čtyřem) a tudíž RAID ochuzený o režim 0+1 a pouze osm USB 2.0 portů, zatímco ostatní pětistovky jich mají po deseti.
Nyní to ještě trochu vystupňujeme. Začátkem roku jsme si totiž o čipsetech nForce 500 povídali a v přehledné tabulce, kde bohužel chyběly počty USB portů, se vyskytoval čipset nForce 510, který už ale nVidia na svém webu nemá – pardon, na čínském ještě ano (a že to bylo i na tom „kalifornském“, ukazují třeba na BeHardware). USB portů měl podle těchto údajů nForce 510 osm, jako má nyní nForce 520 LE. Jde tedy jen o přeznačený čipset? Je to docela možné, i když přeci jen malý nepatrný rozdíl mezi nForce 510 a 520 LE zůstal. Tím je právě počet PCI Express linků (tedy to, kolik lze udělat slotů z celkem dvaceti linek). nForce 520 LE má jen tři, nForce 510 byl schopen dát dohromady až čtyři sloty (můžete si všimnout, že jak AsRock ALiveNF5-eSATA2+, tak ASUS M2N-X mají jen tři PCI Express sloty, z toho jeden ×16 a zbylé ×1, takže reálně je beztak využitelných linek jen 18).
Vyloučit, že by nForce 520 LE byl jen přeznačený nForce 510, nelze (změnit počet linků je v čipsetu takovéhoto ražení „srandazápas“), ale asi nám to nikdo nepotvrdí, dokud neuvidíme oba čipy vedle sebe. Nezbývá než oprášit starou známou tabulku a položit si otázku: Proč v tom nVidia dělá takový „brajgl“? A co to je za marketing – vzít čipset, sebrat mu jeden PCI Express slot a dát mu vyšší modelové číslo?
|