Video: kódování ve Windows 7 na Ionu
Kapitoly článků
V souvislosti s Windows 7 jsme viděli nádhernou demonstraci kódování videa právě Ionem. Windows 7 je totiž první systém Windows, který umí sám o sobě využívat grafiku i na něco jiného než zobrazování, aneb jak říká Nvidia: „první heterogenní operační systém“.
Může za to rozhraní DirectX Compute, novinka ve Windows 7, která umožňuje programátorům využívat výpočetní výkon DirectX10 a DirectX11 grafik.
Jedno z využití je přímo ve Windows 7 a jde – kdo by to byl čekal – o kódování videa. Pokud systém po připojení rozpozná váš přenosný přehrávač videí a zjistí detaily o podporovaných formátech, pak při pokusu přetáhnout na něj nějaké to video z počítače se zeptá, zda chcete být schopni video v cílovém zařízení přehrávat, nebo ho tam chcete prostě jen zkopírovat jako soubor (tedy tak, jak se to dělalo dosud). První možnost pak zahájí převod videa, přičemž pokud je to možné, použije se pro tuto práci grafika. S Nvidia ION to možné je. Okno informující o převodu vypadá ještě chudšeji než kopírovací dialog, nikde nenajdete informaci o tom, co se to vlastně děje, pouze to, že se video kopíruje do zařízení. Doslova „on the fly“ se však video kóduje a ukládá do přehrávače ve formátu, v němž je přehrávač schopen jej následně přehrát. Následuje videoukázka tohoto procesu (na plátně to bude kódovat Ion, na displeji pak jiný počítač, kde bude kódování provádět sám Intel Atom).
Pokud jste to nepostřehli, na Ionu mělo trvat kódování kolem tří minut, na Atomu bez ION grafiky něco kolem 13 minut:
Jak vyplývá z nadšení Nvidie, značka ION i přes skutečnost, že jde v současnosti o „nejlow-endovější“ moderní čipset, bude nejspíše zaplavovat trh a měla by se stát takovým pojmem, jako je v herním segmentu GeForce nebo mezi čipsety nForce. A protože spousta čipsetů Nvidie vlastně obsahuje grafiku, vůbec není vyloučeno, že se do budoucna nForce přejmenuje právě na ION. Ostatně je to jednodušší než třeba říkat „čipset GeForce 9400 + nForce 730i“, což je celé jméno MCP79. ION je dokonce kratší než původní krycí jméno čipu a Nvidia s ním má rozhodně v plánu udělat díru do světa. Maličký počítač za 5,5 tisíce budiž první skutečnou vlaštovkou, která může udělat jaro, jak má být (i když tyto mrňavé počítače mají jednu nevýhodu, že se do nich už jaksi nevejde optická mechanika, ale tak USB portů je na nich snad dostatek).