Nvidia bude ionizovat trh
Kapitoly článků
Podle Nvidie je značka Ion mezi výrobci počítačů tak populární, že nám pravděpodobně brzy „zIonizuje“ velká řada produktů. Není to tak dávno, co Nvidia vyvrátila původní domněnky, že ION = Intel Atom + MCP79, z rovnice totiž beze zbytku vypadl Intel Atom, i tak se ale budeme nejčastěji s Ionem setkávat právě v souvislosti s Atomem. A když už o této kombinaci hovoříme, musíme se vrátit k produktu, který jsme v úvodu nakousli. Prestigio ION PC je produkt, který se u nás bude prodávat za 5,5 tisíce Kč vč. DPH, tato cena ovšem nebude zahrnovat operační systém (s Windows XP už to bude o něco více, ale upřímně řečeno do tohoto drobečka se ještě o něco více hodí právě Windows 7, s nimiž lze v určitých případěch využít potenciál integrované grafiky i bez nutnosti instalace jakéhokoli softwaru třetí strany).
Zároveň půjde nejspíše o nejmenší nettop na Ionu postavený, ovšem uvnitř pochopitelně nebude známý maličký „ION-motherboardek“, jehož výrobní náklady jsou díky vícevrstvému PCB o něco výše, než je cena zmíněného Prestigio ION PC. Nvidia jej ukazuje v podstatě výhradně za účelem dosažení „wow-efektu“, jak maličká destička se dá ještě poskládat, aby se tam dal nacpat celý základ počítače, na kterém se při troše dobré vůle dají hrát i dnešní méně náročné hry.
Prestigio ION PC je jako ze známé pohádky Princezna ze mlejna: „malej, ale šikovnej“. K záporům lze přičíst snad jen přítomnost pouze jednojádrového Atomu, ale předběžné testy na Ion-based nettopu, který máme zrovna v redakci (a Prestigio to není), ukazují, že to zrovna v tomto případě moc nevadí, pokud se budeme bavit o přehrávání Full HD videí v H.264 kódování (o něčem tak bezproblémovém si mohou nechat zdát oba ASUS Eee Boxy, jak B204 s Mobility Radeonem HD 3450, tak značně lepší B208 s Mobility Radeonem HD 4530 a dvoujádrovým Atomem. Problém těchto dvou zařízení je totiž ten, že Mobility Radeon je v nich jen z důvodu realizace HDMI výstupu, neboť grafika je škrcena mrzkým PCIe ×1 rozhraním z bídného čipsetu Intel 945GSE (kdyby to, on dokonce visí na jižním můstku ICH7), zatímco ION je takové „vše v jednom“, které má Atom jen kvůli tomu, aby na tom šel rozchodit systém Windows. A na to jednojádrový Atom stačí.