Nvidia: CPU Grace se výkonem blíží AMD Genoa při 2× vyšší energetické efektivitě
Serverové ARM procesory Grace představila Nvidia již v dubnu 2021. Procesor obsahuje 72 jader ARM v9 Neoverse (N2 Perseus), jádra mezi sebou mohou být propojena rozhraním NVLink-C2C s propustností 900 GB/s. Procesor je vybavený LPDDR5X řadičem s podporou ECC a dosahuje propustnosti 512 GB/s.
U příležitosti HotChips se objevil slajd Nvidie a ARM prezentující výkon Grace v pěti různých zátěžích:
zdroj: Nvidia
Levý graf předkládá výkon jako takový, pravý pak ukazuje výkon u systému dimenzovaného na stejnou spotřebu.
Je logické, že výrobce se snaží svůj produkt prezentovat v co nejlepším světle, nicméně některé prvky nejsou tak úplně korektní. V první řadě popisek (drobným písmem dole) uvádí pouze specifikace k pravému grafu, nikoli k levému. Nelze tak vyloučit ani potvrdit, zde při testování dat pro levý graf proti sobě nestál 1 x86 procesor oproti dvouprocesorovému modulu Grace Superchip (144 jader + 1 TB/s).
Dále se lze ptát, proč Nvidia srovnává svůj letošní serverový procesor s loňským modelem od AMD. Ta totiž již několik měsíců nabízí Epyc Bergamo, který je oproti Epycu Genoa úspornější a zároveň výkonnější, a dále Epyc Genoa-X vybavený V-cache, který v některých ze zde testovaných zátěží podává při stejném TDP až násobně vyšší výkon.
Epyc Genoa-X: vliv V-cache na výkon (Phoronix)
Například v OpenFOAM podle testu Phoronix zvyšuje V-cache výkon 2,05×. V prvním grafu by tedy Genoa-X sloupec Epycu nebyl o ~10 % nižší než sloupec Grace, ale 2× vyšší a ve druhém by nebyl poloviční, ale o 8 % vyšší. To jen pro ilustraci, do jaké míry může „vhodný“ výběr konkurenčního hardwaru ovlivnit, jak dopadne srovnávací graf.