Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Nvidia je 25× hodnotnější společností než Intel

Čím se vlastně teďka živí IBM, potom co před dvaceti lety prodali počítače Lenovu? Servery a síťová infrastruktura? Poslední co si s nima pamatuju byl Cell pro PS3...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Servery prodali Lenovu také.

Aktuálně se IBM a Red Hat zaměřuje na důležité věci jako diverzitu zaměstnanců. Více detailů zde: https://lunduke.locals.com/post/5515346/the-ibm-red-hat-leaks-what-weve-...

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Jen dodržujou platnou legislativu. Tyhle praktiky jsou na vzestupu i v ČR

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Prodali možná tak servery (x86_64), Servery (mainframe) si ponechali.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Přesně tak, za sebe jen dodám, že IBM šťourá do lecčeho, AI, kvantové počítače... O ně strach nemám.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Setrvačností a byrokracií. Jejich hardware i software, a zakázky, které dělají, mají tak obrovskou setrvačnost, že tu IBM bude ještě hodně dlouho. Vizte třeba český ADIS.

Některé jejich technologie jsou vážně výjimečné. Otázka je, kdo to potřebuje, ale pár takových se na planetě najde. Pokud dneska chcete celosvětové služby s garantovanou dostupností, nejlépe pak nad citlivými daty, synchronizaci skrz planetu a odolnost proti pádu Měsíce, můžete si buď vyvíjet vlastní řešení s opensource produktů a poslepovat si to dohromady s nejistým výsledkem, nebo můžete zavolat do IBM a vzít si jejich technologii vyvíjenou od osmdesátých let s desítkami let praxe. Ve státní sféře se díky tomu hodně realizují, mají je rády banky, nemocnice, těžařské společnosti a spousta dalších. Málokdo potřebuje, co já vím, certifikaci, že ani správce archivačního systému nemůže nic smazat. Ale kdo to potřebuje, tak nemá moc na výběr, možná už to dneska má i Veeam, ale před pár lety v tom IBM nemělo konkurenci. Pak stačilo zvolit správně kritéria výběrového řízení a IBM získalo na pár desítek let zákazníka.

Ale kdo tlačí na efektivitu, consumer segment, používá raději trochu méně sofistikované systémy a přebíjí to množstvím.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

virtuální hodnota. Nemají žádné vlastní továrny. Když se něco přihodí Taiwanu a jižní Koreji tak jejich hodnota bude blízká nule. Nemají žádné výrobní zázemí. Dokud svět funguje jako nyní tak mohou slintat nad čísly, ale stejně jako některé měny nejsou podloženy skoro žádnými tvrdými aktivy.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Přesně. Stačí drobná odchylka a Huang si "může hledat práci jinde", protože se mu ten jeho v podstatě protizákonný (není zrovna dvakrát v pohodě propagovat nějaký nárůst výkonu, když to prokazatelně reálné není, všelijaké praktiky pro absolutní ovládnutí trhu atd ..) business rozsype jako domeček z karet.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Huang mi dlouho přišel geniální, ale s tímto, tedy virtuální hodnotou bych se rozhodně nechlubil. Jistě, jde z toho obratně vyždímat pořádný kapitál, ale nějak nejsou zprávy že by začal investovat do výroby. I s těmi multimiliardami je vlastně NV pořád s holým zadkem jako jiné fabless podniky.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Žádné investice?
A co zmínka o nové architektuře každý rok, to je vám málo?

...jistě to nebude úplně nová architektura ale jen nějaký refresh či jiné optimalizace, sám jsem k tomu velice skeptický. V každém případě ale pokud to přinese nárust výkonu tak je to v pořádku.
Nebo jste myslel jiné investice do výroby? Jako vlastní fabriky? No pravda, Nvidia by už konečně mohla koupit ten Intel.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No to nie je uplne pravda. Ani ARM nema ziadne tovarne a ma celkom slusnu hodnotu. nVidia ma konw how, maju patenty, maju obrovske sw zazemie. Ostatne to je to co im hlavne pomohlo sa dostat tam kde su. Konkurencia vecsinou prave v tom SW bola taka vseliaka.
Ale ano, zatial by som tu ich trznu valuaciu neprecenoval, hlavne vzhladom na MS alebo Apple. Obe spolocnosti maju predsa len dlhsiu historiu a stabilitu a daleko vacsie portfolio a zaber. nVidia je momentalne na vlne AI, lebo vsetci zblbli z LLM a cas ukaze, ked ten hype opadne, ci to je naozaj perespektivne. Tak isto im pomohli kryptomeny a pandemia. Tam sa nVidia slusne zahojila.
Otazne je ako moc je nVidia popredu oproti konkurencii, a tam oproti 3d, sinemyslim ze maju az taky velky naskok. Skor vyuzili ich existujuce riesenia z 3d akceleratorov, ale NPU jednotky mi pridu jednoduchsie ako 3d akcelerator. Tam AMD,Intel a dalsi mozu nVidiu relativne rychlo dobehnut. Ostatne ARM cipy uz nejaky ten rok maju v sebe NPU, aspon od vecsich vyrobcov. nVidia moze tazit zo sw podpory a svojho ekosystemu, zakaznik nebude mat potrebu sa presunut na inu platformu.

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

bez čipových továren je jim know-how a patenty k ničemu, kdyby se cokoliv stalo s TSMC, tak jsou úplně v prdeli... Výrobní proces Samsungu se pořád plácá v mizerné výtěžnosti a GloFo jsou už dávno ze hry.... Intel to má v tomto ohledu lépe rozložené, má know-how i patenty jako NV, ale má i vlastní továrny (pokud by chtěl podat Nvidii pomocnou ruku). To je na jednu stranu obrovská finanční zátěž, ale zároveň to může být velká výhoda pro případ, kdy není kde jinde vyrábět.

Vtipné by bylo, kdyby to nakonec (někdy ve vzdáleném budoucnu) měl zachránit čínský SMIC
:-D

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Spíš by bylo vtipné kdyby Nvidia koupila už konečně Intel.

Jinak třeba takový ARM taky nic nemá
Apple taky nic nemá, vše vyrábí na Tchajwanu a kompletuje dokonce V Číně i když teď přesouvá do Vietnamu a Indie.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

To dává smysl. X86 by se jim hodilo, navíc by mohli konečně dělat x86 APU a zároveň pozvednout úroveň Intel x86 jader

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nevzpomínáš, co Huang při vstupu na procesorový trh říkal? Proč naskakovat do zastaralého vlaku, když máme i moderní vlak (nějak tak) a zvolil ARM. Kromě toho se nvidia neprojevila jako firma, co umí dobré procesorové architektury a i s tím ARM moc nedokázala a její procesorové části jsou průměrné.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak on chtěl naskočit do x86 legacy vlaku, ale holt nezískal licence. Jejich první vlastní ARM jádra (Denver) byla obojetná - podpora rychlé emulace x86, např. díky implementaci strong memory modelu z x86. Když to vzdali, tak dělat vlastní jádra jen pro ARM architekturu nemělo význam - souběžně služně probíhá vývoj Cortexů, které si můžeš za babku licencovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V podstatě by bylo zajímavě, kdyby se o tohle Hunag podělil, jestli o takové možnosti přemýšleli. Třeba jo, protože na Tchajwanu jsou zemětřesení poměrně běžná a nikdo nemůže vědět, jestli se nepřižene takové zemětřesení, že by celá továrna spadla a obnova by určitě mohla i rok trvat. To znamená pro všechny, kteří jsou na TSMC závislí, taky rok výpadek. Divil bych se, že by neměli záložní plán.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Takový plán určitě existuje a má patrně na deskách nápis "Výprodej zásob za násobné ceny".

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Na Youtube je spousta videí, jak se TSMC brání proti zemětřesení a neustále to zlepšují. Nepočítají s tím, že by jim spadla celá továrna, naopak se snaží případný výpadek snížit na minimum.
Taiwan úplně nestojí o to přenést výrobu TSMC někam jinam, chrání je to před Čínou. Takže se brání zemětřesení na svém území.
Záložní plán by mohl třeba spočívat v likvidaci výroby Samsungu, aby je konkurence nepředběhla :-D

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

pardon ale to je asi taky argument ako bez tazby kremika je cely IT segment v .....
Jasne ze idealne je mat cely retazec pod kontrolou, ale to ma malo kto. Ostatne ani ten Intel nie je momentalne shchopny vyrabat svoje highend cipy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

" Když se něco přihodí Taiwanu a jižní Koreji"
Tak ztratí hodnotu velká spousta firem. Z té velké trojky všechny, protože výrobu nemá ani jedna.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zas na druhou stranu velké firmy mají peníze na dlouhé období "sucha" a investování. Není problém předělat čip např. pro továrny Intelu (kde už dlouho nemají co vyrábět, resp. musí to tlačít OEM výrobcům pod nátlakem). Jde jen o to, že je to opruz a stojí to dost peněz. Ale kdyby to bylo jasné, např. válka bude určitě trvat aspoň 2 roky (viz nedávná zkušenost s Ukrajinou), tak to už se investice do předělání návrhů vyplatí.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

nvidia mela v posledni dobe celkem velkou kliku at uz z 1. kryptohorecky tak hlavne z 2. kryptohorecky, kde vyrabela cipy u samsungu ktery mel vetsi vyrobni kapacity nez tsmc kdyz musela vyrabet next gen konzole
a ted s ai kdy si "vsichni" mysli ze vsechno se bude ridit ai

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Ai ma nv i ve spotřebitelských grafikach akcelerovanou pomocí "npu" - tensor cores 6 let. Nv vsadila na ai daleko dříve a z toho těží.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

o tom nepochybuju že nvidia rozdmichala ai ohen, ale skutečný start nastal až s chat gpt 3.0, kde to vypadalo ze to funguje a ma to nejaky prinos

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

jinak nvidii tohle nevydrží věčně, protože je jenom otázka času, kdy někdo přijde se specializovaným čipem který bude efektivnější a rychlejší než gpu

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No ano je to zbožné přání, ale roky praxe, neomezené fin. prostředky na vývoj, marketing, zadrátování si klíčových dodavatelů i odběratelů dělá z nV nepřemožitelný stroj.
Jednou to samozřejmě splaskne..
Ale věř, že ta AI horečka je furt ještě na začátku.
Až budou mít všichni tolik Hopperů, že s nima budou moci tapetovat hayzly, přijdou malé chipy pro offline AI do mobilů, tabletů, hodinek, aut.....
Počítej tak dekádu.
Jestli měla nV v lednu akcii za 450, dnes je to 1300, koncem roku 2025 to bude 3000.. (udávám ceny před splitem 1/10 ať se to nemotá)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

čím víc se hypuje tím rychleji se sice roste, ale i rychleji se splakne
https://cdr.cz/clanek/mcdonalds-konci-testovani-vyuziti-ai-pro-drive-thru

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Kde přesně vidíš to splasknutí?

“While there have been successes to date, we feel there is an opportunity to explore voice ordering solutions more broadly,” Mason Smoot, chief restaurant officer for McDonald’s USA...
Smoot added that the company would look into other options and make “an informed decision on a future voice ordering solution by the end of the year,” noting that “IBM has given us confidence that a voice ordering solution for drive-thru will be part of our restaurant’s future.”

Něco vyzkoušeli, fungovalo to a jelikož se možnosti za tu dobu posouvají kupředu, tak chtějí vyzkoušet něco dalšího. Hlavně ale ta poslední citovaná věta je dost zásadní - vidí v tom hlasovém objednávání na drive thru budoucnost.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

uvidime jestli se jim to povede, s ibm na tom delali 2 roky, chapu ze za posledni rok se situace rapidne zmenila a menit se bude
zatim mi prijde ze se na to neda spolehnout ani na 95% mozna i min a to nechces, kor dneska do zhejckany doby kdyz chci vsechno na jeden klik bez prace jinak si stezuju

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

AI nemá nahradit všechny. Počítá se s tím, že tam bude pár lidí, co ošetří corner cases. Stejně jako u automatických pokladen v sámošce máš aspoň jednu klasickou.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A buzna z Americké krásy nebude mít co žrát...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tak je jasné že se časem najde něco co bude efektivnějšího. Má reakce byla ve smyslu že NV neskočila do AI s nástupem ChatGPT ale věnovala se tomu daleko dříve, stejně jako mobilní SoC, které mají NPU už zhruba stejnou dobu jako NV Tensory. On třeba A17 Pro má Neural Engine s 35 TOPS a nástupce to jistě zase zvedne a je dost pravděpodobné, že ten čip do iPhone bude mít NPU výkonnější než současné uváděné počítačové čipy jako SGX, StrixPoint a LunarLake.

AI se v mobilech hojně používá a s rostoucím výkonem se daleko více spoléhá na lokální zpracování místo posílání dat do cloudu. Třeba Siri už tuším druhým rokem umí fungovat lokálně. Dříve to lokálně umělo vyhodnotit leda "hey siri".

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Efektivnější obvody jsou, ale jen pro ten konkrétní algoritmus, přičemž toto se v AI hodně vyvíjí a ještě vyvíjet bude, takže zatím potřebujeme univerzálnější zpracování. Vzhledem k tomu, že nVidia vyrábí (i) produkty jen pro AI, tak čekám, že se snaží najít ten nejlepší kompromis mezi univerzálností a efektivitou.

Jj, nVidia se právě výpočetnímu segmentu a strojovému učení věnovala už dávno. Číslicová Zhouba Stach se tomu posmíval, a psal, jak nVidia kašle na hráče. Trvalo to nějaký čas, kdo dneska vzpomene na nějakou Tegru, ale vyplatilo se jim to.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Jako přeci jen už starší kousek je pro mě zajímavé vidět tu trajektorii.

Začalo to nějak takhle:

https://www.youtube.com/watch?v=yU3GUHDf0mk

Osobně bych si před těmi 15-20 lety fakt netipoval, že se jim povede GPU transformovat na něco jiného než k pouhému hraní videoher. Jenže se jim to povedlo a to napojení na next-gen automatizace/simulace via AI je doslova zlatý důl. Ono se stačí podívat jak schopné jsou multimodální modely již dneska a zítra budou jenom lepší, robotická budoucnost je tak víceméně jistá a Nvidia bude přímo u toho.

AMD by tohle odvětví měla taky chytnout za pačesy, mají doslova všechny dílky puzzle a pokud chceme mít lokální AI s trochou soukromí, jinak než s pěkně nabouchaným desktopem to asi nepůjde. A zrovna AMD zde má hodně našlápnuto, Zeny netřeba více komentovat než jako skvělý počin, s RDNA doufám(e) v lepší zítřky a nějakou tu menší revoluci s RDNA5.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Lokální AI se soukromím už bude možná jen na linuxu (snad), takže zapomeň na větší rozšíření.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Zatím je lokální AI jen na Applu a těch nových Windows s Copilot+. Na Linuxu máš dodnes problém nainstalovat ovladače GPU, aby tam fungovaly výpočty (např. opensource fanatiky hypované AMD nebo NVidia blob + Secure Boot). Ale ledy trochu tají, AMD snad najímá jednoho člověka, co by měl usnadnit instalaci ovladačů v Linuxu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

NVIDIA ma tensor cores pre akceleraciu AI algoritmov niekolko rokov. A tiez ggvijaju aplikaciu s lokalnym chatbotom:

https://www.nvidia.com/en-us/ai-on-rtx/chatrtx/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jen připomenu, že jedna věc je učení AI modelu a druhá jeho vykonávání. Akcelrátor v SoC je na vykonávání a velká GPU na učení. Většinou NVidie, ale znám místní startup, kde koupili Apple, protože byl pro požadovanou velikost modelu levnější. Lidi sice říkají, že Apple je drahý, ale NVidie je ještě dražší - dalo by se říci, že Apple dělá charitu ;-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tento ChatBox RTX vyuziva GPU na ucenie a aj na vykonavanie (dotazy ako u ChatGPT) a to vsetko lokalne. Samozrejme je to citit na odozve, ale pochybujem, ze AI akceleracia v CPU je vykonnejsia ako stovky tensor cores na GPU.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Trzni kapitalizace je v dobe prepalenych akciovych trhu pomerne efemerni numero. O skutecne hodnote firmy nemusi nic moc vypovidat.

A jak rychle trzni kapitalizace roste, tak rychle muze pri splasknuti bubliny klesat.

NVIDIA je v soucasne dobe obdobou tulipanovych cibulek. Cena akcie neni primarne tazena rustem hodnoty firmy, ale ocekavanim dalsiho rustu ceny akcie. To nikdy v historii nedopadlo dobre a nejspise dobre nedopadne ani v tomto pripade.

Ale samozrejme pokles trzni kapitalizace firmy nema na funkcnost firmy zadny zasadni vliv.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

I když máš částečně pravdu, NVidia narozdíl od spousty jiných firem ("prodávajících teplou vodu") aspoň tvoří fyzický produkt, který máš v ruce a ve stávajícím OS bude sloužit, dokud se nerozbije, i kdyby firma skončila. A to je velký trumf pro investory, kteří jsou zoufalí do čeho ještě uložit peníze.

Jinak o praskání bublin poslouchám už 10 let. Kdy např. klesnou ceny nemovitostí v Praze a Středních Čechách? Nebo už před rokem dvěma jsem četl článek "Apple má problém" a uvnitř, že jeho akcie furt jen rostou, takže musí ("logicky") brzo (!) spadnout :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak v americe poslouchali o podobném praskání bublin kvůli nemovitostem a hypotékám ještě déle a jak to v roce 2008 dopadlo víme...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Za 2 roky byly ceny zpět a dnes jsou dvojnásobné. Spíš takový "hiccup".

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A CR se z toho zpamatovavala asi 10 let.....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ceny v Česku taky vzrostly na dvojnásobek.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"... aspoň tvoří fyzický produkt, který máš v ruce a ve stávajícím OS bude sloužit, dokud se nerozbije, i kdyby firma skončila ... "

Takove pohadky mam fakt rad. Mam tady krasnou serverovou desku s BlueField 1 cpu (DDR4 sloty to ma), a vyjadreni vyrobce je, ze at si trhnu. Neni to podporovane a nesezenu zadny bootloader, image, dokumentaci... proste nic. A to ta firma jeste existuje...

Takze ano - pokud nekdo dokaze v dnesni dobe produkovat elektroodpad v takove mire, ze co 2 roky musite obmenit veskerou techniku a infrastrukturu... tak to se panecku vydelava. Ale chceme to? Ja tedy ne.. ja bych radeji rozjel tu BF1 desku at si muzu hrat.

A nvidia tohle dela pravidelne s vetsinou produktu.. typicky jsme meli nekolik (4+) generaci Tegra SoC a to byla takova nedodelavka ze drive vydali dalsi kremik, nez aby dodelali podporu predesleho :D

Na nvidii neni co obdivovat. Muj respekt nemaji.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To ten BlueField 1 nefunguje aspoň s původními ovladači? Pokud to nefunguje už při koupi, tak to vraťte, nečekejte na zázrak.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je pocitac / microATX deska ... tam je treba naflashovat OS. A ten OS uz dnes nestahnes protoze se nvidia tak rozhodla, byt je to relativne moderni zelezo podle vsech meritek (ukaz mi jinou zakladovku co ma onboard 2x 100G porty).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sis ho měl zazálohovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tulipanove cibulky jsou take realna vec. A tulipany jsou pekne kvetiny.

Ja vsak mluvim o odtrzeni ceny akcie od reality. Posledni roky vse roste, protoze je ekonomika na kapackach. Staty se rychle zadluzuji, penize se vyhazuji z vrtulniku..... Jednou to nepekne rupne. Jen asi nikdo nevi kdy.

Nebo bude fest valka. To je jednim z efektivnich reseni velkych dluhu.....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je na tom vidět, jak procesory ztratily význam a novým zlatem jsou GPU. Pro hráče, pro vědce, pro většinu...

AMD zklamalo, že tenhle trend nedokázalo zachytit, prostě se připravovali na minulou válku, jak se říká. Doufám, že od Zen5 trochu utlumí vývoj CPU (když to nejde, tak to nejde - v krizi je i Apple, další růst jader je o ničem, výkon na jádro se zvyšuje hodně draze) a začnou víc makat na GPU.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak už kolikrát jsem si říkal, že grafika není nic jinýho než jen jiný typ procesoru. A že vlastně stačí jen bootnout na nějakém základním CPU a zbytek dělat na GPU. Furt je to …"Processing Unit". Ale zjevně to tak jednoduché nebude ;).
Nicméně se docela těším, až vzniknou taková "APU", kde ta procesorová část bude opravdu hrát jen druhé housle a na spoustu věcí se využije ta grafická část, protože bude efektivnější ji použít téměř na cokoli. Akorát si nejsem úplně jist, jestli se toho dožiju. Šance je, neb i přesto, že už mnohokrát jsem měl ten pocit, že vývoj stagnuje a už není moc co nového vymýšlet, tak pokaždé mě svět vyvedl z omylu. Že bude jednou Pentium MMX v podstatě bezcenný procesor, jsem tušil už tenkrát (a to není vlastně tak dávno, však co to je, čtvrt století). Ale když si vezmu jak (skoro) bezcenný je dneska takový Ivy Bridge-based Core-i7, tak se začínám smiřovat s tím, že ještě za mého života bude i takový Ryzen 9000X3D bezcenným kouskem artefaktu (a to nikoli z důvodu nějaké apokalypsy, ale prostě z důvodu pokroku).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Dneska ráno mně můj notebook s i5 4+8 zase vytočil dlouho roztočeným větrákem, i když jsem téměř nic nedělal. Kouknu do správce úloh a on to byl acrobat reader, který jsem ani neměl spuštěný pro nějaké pdf. Frekvence CPU kolem 4 GHz, musel jsem ho natvrdo ukončit, jinak bych asi dalších 30 minut trpěl. Odpoledne to samé, ale už z jiné příčiny. V našem světě bude problém v SW ten zásadní, takže v budoucí běh většiny SW na GPU místo na 8jádrovém CPU nevěřím. Vývoj procesorů jednoznačně zpomalil (proto je lepší se soustředit na GPU), protože zvětšování vícejádrového výkonu je málo atraktivní-neefektivní pro skutečný přínos ve svižnosti, SW revoluce v nedohlednu, křemík v krizi a AI potřebuje kilowatty, aby byla alespoň na úrovni průměrného šimpanze (šimpanz je ovšem spolehlivější, bez výstřelků k naprosté debilitě).

GTX 8800 táhne na plnoletost a co podstatného se změnilo? Windows, Teams, Office, CADx, linux - když budu mít růžové brýle a přehlédnu to poměrně časté zpomalení SW, tak řeknu, že stagnujeme...

Schválně si lidi nechte aspoň jeden starý PC s Windows XP (ideálně se starými Office nebo CAD programy pokud máte), abyste se nenechali oblbnout marketingem a měli s čím srovnávat. Já mám po každém zapnutí starého WinXP PC z Win10/11 depku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Brácha si rád hraje s různými starými počítači, takže má možnost to porovnat. Často starý počítač s plotnovým diskem startuje rychleji než nový s NVMe. To samé rychlost aplikací, nap. ten zmiňovaný Rader nebo MS Office, když staré verze nedělají milión věcí v pozadí.

> WIFT
> Nicméně se docela těším, až vzniknou taková "APU", kde ta procesorová část bude opravdu hrát jen druhé housle

Takové už jsou, např. konzole (přilepený CPU k velké GPU) nebo MI300A APU (kde jeden blok GPU je nahrazen CPU).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak Ivy je výhledově2 bezcenný z důvodu absence AVX2. Teď zhlavy nevím, jestli už to "x86_64_v3+" RHEL požaduje, nebo je to v plánu, ale jednou to rozhodně přijde. U Ryzenů 9000 bych se nebál ani tak, že za 10-15 nepůjdou použít, spíš jako fyzické životnosti.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Odkdy je dražší synonymem pro větší?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Větší hodnota.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vetsi cena. A cena vetsinou neodpovida hodnote. A v tomto pripade je to dost jiste. Uvidime za nekolik let.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hodnota jde spočítat různými způsoby a jednomu z nich skutečně cena odpovídá (aktuální cena akcie * počet emitovaných akcií).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bavíme se o tom co řekl představiten nvidie, pokuď by chtěl mluvit o větší ceně tak by řekl větší cena... ne větší firma.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.