Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Ochrany proti kopírování a náš Autorský zákon

Paragraf malý
Včera jsme si řekli, že v USA mají celkem zapeklitý problém se zákonem o ochraně autorských práv. Ale to je za mořem. Jak je to vlastně ošetřeno u nás? Jak je to s kopiemi? Máme opravdu nárok na její vytvoření?

V našem Autorském zákoně se vysloveně píše, že autorovi náleží odměna za zhotovení kopie, kterou mu musí uhradit výrobce, nebo dovozce zařízení či těchto nosičů (§25). A že do práva autorského nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla (§ 30 odst.a). Navíc u nás žádný podobný hackerský zákon zatím neexistuje a naši zákonodárci již v novém Autorském zákoně na ochrany proti kopírování pamatovali, můžeme být proto v klidu. Paragraf 37 totiž v odstavci 2 uvádí:

Do práva autorského nezasahuje ten, kdo zhotoví při užití díla dočasnou nebo náhodnou rozmnoženinu díla v elektronické podobě, která nemá samostatný hospodářský význam, jejímž účelem je umožnit snadnější využití díla, a jejíž zhotovení je nedílnou a nezbytnou součástí technologického postupu zpřístupnění díla, včetně takové rozmnoženiny, která umožňuje účinné fungování přenosového systému.

Když už jsme u toho našeho zákona, podívejme se, co je tam ještě zajímavého. Tak například podle § 38 není možné půjčovat rozmnoženiny zvukového nebo zvukově obrazového záznamu, aniž byste zasáhli do autorského práva. Prakticky to znamená, že kopii vašeho CD kamarádům půjčit můžete, ale musíte za její půjčení zaplatit poplatek OSA, nebo přímo autorovi, není-li členem OSA.

Velmi zajímavě zní paragraf 43. Do práva autorského neoprávněně též zasahuje ten, kdo vyvíjí, vyrábí, nabízí k prodeji, pronájmu nebo půjčení, dováží, rozšiřuje nebo využívá pro dosažení majetkového prospěchu poskytováním služeb nebo jiným způsobem pomůcky zamýšlené k odstranění, vyřazení z provozu nebo omezení funkčnosti technických zařízení nebo jiných prostředků k ochraně práv. A ještě v odstavci b) blíže specifikuje: Za jiné prostředky podle odstavce 1 se považují jakýkoli postup, výrobek nebo součástka vložené do postupu, přístroje nebo výrobku, jež mají předcházet, omezit nebo zabránit neoprávněnému zásahu do práva autorského k dílu, které je zpřístupňováno jen s použitím kódu nebo jiným způsobem umožňujícím odkódování. Zvláště si všimněte slov: které je zpřístupňováno jen s použitím kódu nebo jiným způsobem umožňujícím odkódování. Co si máme v této souvisloti myslet o výše zmíněnách ochranách? Je třeba dovoz Plextora také nelegální, protože Cactuse čte (samozřejmě, když si předtím zodpovíme kladně otázku, že jeho použití na CD-DA je legální)? Nebo co takové CloneCD s jeho AWS? Takže i v našem zákoně jsou podobné rozpory.

Ale asi byste měli vědět, že nelágální je odstraňování vodoznaku (či jiných identifikačních znaků), které jsou v autorském díle umístěny (§ 44)

Na závěr ještě, kolik vlastně platíte OSA. Při dovozu nebo při prvním prodeji přístrojů k zhotovování rozmnoženiny zvukového nebo zvukově obrazového záznamu činí 3 % z prodejní ceny a u nenahraných zvukových a zvukově obrazových nosičů k pořízení rozmnoženiny pro osobní potřebu jsou to 4% z prodejní ceny. To jste asi nevěděli, co?

Kdo má chuť a čas, může si náš Autorský zákon prostudovat sám.

Diskuse ke článku Ochrany proti kopírování a náš Autorský zákon

Žádné komentáře.